Fotó: Székelyhon
Elégedetlenségüknek adnak hangot, és tiltakoznak az idegenforgalomban érdekelt vállalkozók amiatt, hogy a kormány a költségvetési hiány visszaszorítása érdekében bevezetett megszorítások keretében úgy döntött, idén nem biztosit üdülési csekkeket a közalkalmazottaknak.
2021. február 15., 14:012021. február 15., 14:01
Az Utazási Irodák Országos Egyesülete (ANAT), a Romániai Szállodaüzemeltetők Szövetsége (FIHR), a Romániai Turisztikai Munkáltatók Szövetsége (FPTR), a Romániai Gyógyturisztikai Munkáltatók Szervezete (OPTBR), mint ahogy az Utalványokat Kibocsátók Szakmai Egyesülete (APET) nehezményezi a kormány döntését, és azt szeretnék, ha jobb belátásra térnének a témában.
Érvelésük szerint az üdülési csekkeket elsősorban azért vezették be, hogy az alkalmazottaknak lehetőségük legyen egy belföldi üdülés során elszakadni a napi rutintól, pihenhessenek, kikapcsolódhassanak, ami által visszaszerzik munkakapacitásukat, nő a termelékenységük, és motiváltabbak lesznek abban, hogy az illető munkahelyen maradjanak. Miután a közalkalmazottaknak néhány éve az állam finanszírozza ezeket a vakációs utalványokat, azok
Az ágazatban tevékenykedők szerint ugyanakkor az sem kizárható, hogy az üdülési csekkek felfüggesztése nyomán sokan visszatérnek a „feketepiacra”, ami által az államkassza is sokat veszítene.
Hosszas halogatás után közvitára bocsátotta a 2021-es évi állami költségvetés tervezetét a bukaresti kormány.
Az ANAT közleményében arra irányítja rá a figyelmet, hogy
A szállodaüzemeltetők szerint egy, a világjárvány miatt leginkább sújtott ágazatra és annak 1 millió alkalmazottjára üt vissza a kormány döntése, olyan körülmények között, hogy jelenleg minden ország erőfeszítéseket tesz olyan megoldások azonosítására, amelyek stimulálják az idegenforgalmat. „Úgy hisszük, hogy a jövőben lehet tárgyalni az üdülési csekkek rendszerének észszerűbbé tételéről (például adják csak szezonon kívül, vagy csak olyan személyeknek, akiknek a havi fizetése nem éri el az 5000 lejt),
– szögezi le a szálláshely-üzemeltetők közleménye.
A Romániai Turisztikai Munkáltatók Szövetsége eközben arra emlékeztet, hogy
„Az üzleti szféra megkérdezése nélkül meghozott döntés hatása azonnal megmutatkozott a foglalások számának csökkenésében, ami még egy marék földet jelent a romániai turizmus koporsójára” – fogalmaz az FPTR közleménye.
A járvány miatt térdre kényszerült turizmusban is „körömszakadtáig” kell tartani a jó alkalmazottat – vallják egybehangzóan az ágazatban érdekeltek, legyen szó vállalkozókról, a dolgozók képviselőiről vagy az idegenforgalomból élő települések vezetőiről. Egyelőre a legtöbben tartják is magukat ehhez, kihasználjá
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!