A méhészet sem zár jó évet, a kistermelők házi értékesítésből próbálnak megélni

Ács Ilonka és József a kaptárszállító kamion előtt. A vándoroltatásból és a házi értékesítésből élnek meg •  Fotó: Makkay József

Ács Ilonka és József a kaptárszállító kamion előtt. A vándoroltatásból és a házi értékesítésből élnek meg

Fotó: Makkay József

Az alacsony felvásárlási árak miatt nehéz évet zárnak a méhészek is. A masszív import a nagyáruházak olcsó és gyenge minőségű mézválasztékában érhető tetten, a méhészek egyre inkább a kistermelői értékesítés mellett döntenek. A Krónika által megkérdezett termelők szerint a siker kulcsa a több lábon állásban és a megfelelő vásárlói kör kiépítésében rejlik.

Makkay József

2023. december 30., 19:302023. december 30., 19:30

2023. december 30., 19:312023. december 30., 19:31

A 2023-as esztendő sok jót nem hozott a romániai mezőgazdaságnak. Az ukrajnai mezőgazdasági termékek masszív, vámmentes exportja az európai uniós – többek között a romániai – piacra nehéz helyzetbe hozta a hazai gazdatársadalmat. A korábbi évekhez képest csökkenő felvásárlási árakat legjobban a gabonatermelők sínylették meg, de több más mezőgazdasági ágazat mellett a méztermelés is nehéz helyzetben van.

A nagybani kereskedők által kínált mézfelvásárlási árak idén ősszel alacsonyabbak voltak, mint 2022-ben. A vegyes méz kilójáért 8 lejt, a repcemézért 9 lejt, a hárs- és akácmézért 12 lejt fizettek a hordószámra mézet vásároló kereskedők, akik elsősorban külföldre szállítják a romániai mézet.

A méhészek szerint a nagybani felvásárlási árak a jelentősen megnövekedett költségek miatt annyira alacsonyak, hogy a termelőnek nem éri meg kereskedőknek értékesíteni a mézet.

Alternatív értékesítési lehetőségként felpörögtek a helyi piacok, a háztól történő mézeladás. Se szeri, se száma az internetes fórumokon kínált méhészeti termékeknek. A méhészek többsége a kis kiszerelésű értékesítés mellett dönt. Valamennyien azt a növekvő, de még mindig szűk hazai fogyasztói tábort célozzák meg, amely a nagyáruházi kínálattal szemben kistermelőktől vásárol mézet.

A szovátai méhészbolt előtt télen-nyáron megállnak a kocsik •  Fotó: Makkay József Galéria

A szovátai méhészbolt előtt télen-nyáron megállnak a kocsik

Fotó: Makkay József

Kevesebb mézet olcsóbb áron tudnak értékesíteni

Ez a fajta értékesítési mód azoknak kedvez, akik a korábbi évekről kiépített törzsvásárlói körrel rendelkeznek, és a táborukat lassan, de biztosan növelni tudják. Közéjük tartozik a minősített biomézet termelő szovátai Ács család is, akinek kis méhészeti boltja az Udvarhelyre tartó főút mellett található. Ács Ilonka és József vállalkozása a környék egyedüli bioméhészete, amely minden szükséges laboratóriumi vizsgálattal és igazolással rendelkezik arról, hogy betartják a biogazdálkodás feltételeit. A korábban Németországba exportált mézeik iránt azonban megcsappant az érdeklődés, miután a kivitelt lebonyolító nagybani kereskedő abba kötött bele, hogy az akácméznek a szokásosnál kevesebb a pollentartalma. A kereskedőcég idén jóval kisebb árat ígért a kiváló minőségű biomézért, a termelők azonban nem voltak hajlandóak olcsón értékesíteni.

,,Mindenben úgy járunk el mint eddig – a laboreredmények változatlanul jók –, mégsem kapjuk meg a normális árat az exportra szánt mézért sem. Idén a teljes mézmennyiséget az üzletünkből, háztól értékesítettük. Nyáron főleg turisták vásárolnak, télen zömében helyiek. Azt látjuk, hogy töretlen az érdeklődés a kiskereskedelem iránt” – magyarázza Ács József.

A szovátai termelő elismeri, hogy a kiskereskedelemben is nyomottak az árak. Hiába termelnek bevizsgált biomézet, mert nem tudnak érte többet kérni mint a konvencionális mézért. A vásárlók megnézik a pár lejes árkülönbséget is. Igazából kevés olyan vevő akad, aki számára kiemelten fontos az, hogy a termék biominőségű legyen, a többség inkább az árat nézi.

Țica Batrice tanárnő szerint a sikeres méhészkedés titka a több lábon állás •  Fotó: Makkay József Galéria

Țica Batrice tanárnő szerint a sikeres méhészkedés titka a több lábon állás

Fotó: Makkay József

Jó hír, hogy az elmúlt években kialakult egy olyan vásárlóközönség, amely tisztában van azzal, hogyha minőségi mézet akar fogyasztani, azt nagyáruházból nem tudja megvásárolni. Ez a kistermelő méhészek szerencséje, mert sokkal többen vásárolnak tőlük méhészeti termékeket mint például zöldséget vagy gyümölcsöt őstermelőktől.

Az évi vándoroltatást a Duna melletti Calafat akácosaiban kezdő Ács József hazafele jövet megáll a később virágzó Gorj és Vâlcea megyei akácosokban, és kis szerencsével itthon is kifog pár nap hordást, majd felmegy a kaptárokkal a Hargitára, a havasi méhlegelőkre. Utána következnek a Tulcea megyei hársfaerdők, a Konstanca megyei napraforgó, és a nyár végi méztermelést a székelyföldi havasi időszak zárja.

,,Egy dolog bizonyos: évről évre csökken a megtermelt méz mennyisége. Ha tíz évvel ezelőtt húsz hordó vegyes mézet termeltem, idén ennek a felével is elégedett voltam. A méhészetben nagyon érződik az időjárásváltozás, gyengébbek a családok, kevesebbet termelnek” – vonja le a következtetést a székelyföldi méhész.

Kiváló termelői mézek Siterből •  Fotó: Makkay József Galéria

Kiváló termelői mézek Siterből

Fotó: Makkay József

Több lábon állás a jó méhészet titka

A Bihar megyei Siterben húsz éve méhészettel foglalkozó Țica Beatrice a környék egyik legismertebb méhésze, aki rendszeresen részt vesz a megyében szervezett mezőgazdasági termelői vásárokon, de házhoz szállítással is foglalkozik. Kiépült megrendelői hálózata a koronavírus-járvány idején értékelődött fel, amikor Nagyvárad sok családját ellátta mézzel és méhészeti termékekkel.

Idézet
Nagybani kereskedőknek nem értékesítek mézet, minden termékünket kis kiszerelésben adom el. Az évek során kialakult egy hűséges törzsvásárlói tábor, akikre támaszkodni lehet. Meggyőződésem, hogy ez a sikeres méhészet titka. Aki minőséget termel, megőrzi az ügyfeleit” – érvel a Bihar megyei méhész.

Țica Beatrice román nyelvtanári diplomát szerzett Kolozsváron, majd tanügyi és szerkesztői munkakörök után kötelezte el magát a méhészkedés mellett. Állítja, hogy soha nem bánta meg a váltást, még annak ellenére sem, hogy egyre kiszámíthatatlanabb a méhészet. Az időjárás miatt egyre kevesebb a korábban jó pénzt hozó akácméz. Minden évben más-más meglepetést tartogatnak a méhészek számára a méhlegelők és a szeszélyes időjárás. Idén a hársméz húzta ki a pácból a családot, ebből a mézfajtából volt a legjobb hordás. Ma már akkor jó egy méhészeti év, ha legalább egy méhlegelő a maximumot nyújtja.

A méhészasszony szerint csak úgy lehet talpon maradni, ha az ember minden méhészeti terméket értékesít. ,,A siker titka a több lábon állás. Csak mézből nem lehet megélni. Méhcsaládokat, anyaméhet, virágport és minden mást értékesíteni kell, amire van kereslet. Ilyenformán számomra elegendő 120 méhcsalád” – foglalja össze az eredményes méhészkedés titkát Țica Beatrice.

korábban írtuk

Véget ért a méhészek „édes” élete, a kevert ukrán méz letarolja a romániai piacot
Véget ért a méhészek „édes” élete, a kevert ukrán méz letarolja a romániai piacot

Nem rózsás a hazai méhészek helyzete, az illojális konkurencia miatt sokan nem tudják értékesíteni termékeiket, a nagybani felvásárlási ár rekordalacsony, 8 lej körül mozog. Kézdiszéki méhésszel jártuk körül az erdélyi méhészek nehéz helyzetét.

korábban írtuk

Vegyszermentes méztermelés: a nagy kereslet ellenére viszonylag kevés a biominősítésű méhészeti termék
Vegyszermentes méztermelés: a nagy kereslet ellenére viszonylag kevés a biominősítésű méhészeti termék

Miközben Nyugat-Európában igen keresettek a biomézek, viszonylag kevés erdélyi méhész kötelezi el magát a vegyszermentes, ,,tiszta” méztermelés mellett. Holott nem furfangos és nehezen megvalósítható feltételekről van szó. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. szeptember 13., péntek

Több pénzt adna a kisgazdaságoknak Brüsszel, de azt is szeretné, hogy kevesebb húst együnk

Az év eleji gazdatüntetéseknek lassan beérik az eredménye: az Európai Bizottság a 2027-ben kezdődő új uniós ciklustól több ponton is változtatna a Közös Agrárpolitikán (KAP). Erről beszélt a Krónikának Winkler Gyula EP-képviselő.

Több pénzt adna a kisgazdaságoknak Brüsszel, de azt is szeretné, hogy kevesebb húst együnk
2024. szeptember 13., péntek

Csak a kiskeresetű energiafogyasztókat támogatja jövő tavasztól a kormány

Januárra véglegesítik a kiszolgáltatott energiafogyasztóknak szánt támogatások kritériumait – jelentette ki pénteken az energiaügyi miniszter.

Csak a kiskeresetű energiafogyasztókat támogatja jövő tavasztól a kormány
2024. szeptember 13., péntek

A tavalyinál gyengébben teljesített a hazai ipar az első félévben

Az idei első hét hónapban a nyers adatok szerint 1,8 százalékkal, a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint 1,4 százalékkal csökkent az ipari termelés Romániában 2023 azonos időszakához képest.

A tavalyinál gyengébben teljesített a hazai ipar az első félévben
2024. szeptember 12., csütörtök

Elemében van a pénzt sugárzó napelemprogram

Alapvetően a tavalyi formátumban, viszont jelentős változásokkal, nagyobb megpályázható összeggel és önrésszel, rekordköltségvetéssel bonyolítják le idén a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági beszerzését támogató Zöld ház programot.

Elemében van a pénzt sugárzó napelemprogram
Elemében van a pénzt sugárzó napelemprogram
2024. szeptember 12., csütörtök

Elemében van a pénzt sugárzó napelemprogram

2024. szeptember 12., csütörtök

Nyugdíjasok milliói számára örvendetes hírt közölt a munkaügyi minisztérium

Csütörtökön utalják a nyugdíjasok bankszámlájára az újraszámolt nyugdíjakat – tájékoztatott a bukaresti munkaügyi minisztérium.

Nyugdíjasok milliói számára örvendetes hírt közölt a munkaügyi minisztérium
2024. szeptember 12., csütörtök

Románia kompenzációt kér az EU-tól a nyugat- és a kelet-európai energiaárak közötti jelentős különbségek miatt

Románia kompenzációt fog kérni az Európai Uniótól (EU), mivel ebben a térségben az energiaárak jóval magasabbak, mint Nyugat-Európában – jelentette ki egy csütörtöki szakkonferencián az energiaügyi miniszter.

Románia kompenzációt kér az EU-tól a nyugat- és a kelet-európai energiaárak közötti jelentős különbségek miatt
2024. szeptember 12., csütörtök

A határozat és a kikézbesített szelvény közötti eltérés korrigálását ígéri a nyugdíjpénztár

A lehető legrövidebb időn belül korrigálják azoknak a helyzetét, akiknél eltérések tapasztalhatók az újraszámolt nyugdíjról szóló határozat és a kikézbesített nyugdíjszelvény között – közölte szerda este az Országos Nyugdíjpénztár.

A határozat és a kikézbesített szelvény közötti eltérés korrigálását ígéri a nyugdíjpénztár
2024. szeptember 11., szerda

Sok minden megdrágult Romániában, többe kerülnek alapélelmiszerek, nem olcsóak a postai szolgáltatások sem

A postai szolgáltatások, a légi szállítás és a burgonya drágult meg a legnagyobb mértékben 2024 augusztusában 2023 augusztusához képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.

Sok minden megdrágult Romániában, többe kerülnek alapélelmiszerek, nem olcsóak a postai szolgáltatások sem
2024. szeptember 08., vasárnap

Sok cég csődbe juthat, mert az államkassza nem fizeti ki az elvégzett munkálatokat

Üres az államkassza: az RMDSZ szerint legalábbis ez derül ki abból a péntek délután közzétett kormányrendeletből, amely kimondja, hogy számos beruházási program finanszírozását felfüggesztik. Cseke Attila szenátor szerint cégek egész sora juthat csődbe.

Sok cég csődbe juthat, mert az államkassza nem fizeti ki az elvégzett munkálatokat
2024. szeptember 08., vasárnap

Székely csemege márkanéven kínálja erdélyi hústermékeit Magyarországon a székelyföldi Bertis

Újfajta húskészítményekből álló e-mentes termékcsaláddal növelné forgalmát a magyarországi piacon a sepsiszentgyörgyi Bertis csoport.

Székely csemege márkanéven kínálja erdélyi hústermékeit Magyarországon a székelyföldi Bertis