Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók

lakás

Kezünkben a kulcs. Több ezer eurót megspórolhatunk, ha legalább előszerződést kötünk július folyamán 20 százalék előleg kifizetésével

Fotó: Haáz Vince

Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a román kormány deficitcsökkentő intézkedései miatt augusztus elsejétől megszűnik a jelenlegi 9 százalékos kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó. Még van rá mód, hogy a vásárló elkerülje a több ezer eurós pluszköltséget, azonban az idő rövidsége káoszt okozhat az ingatlanpiacon, a lakásértékesítések folyamatában.

Páva Adorján

2025. július 11., 19:202025. július 11., 19:20

Jelenleg az új lakások értékesítésekor – amelyek alapterülete nem haladja meg a 120 négyzetmétert, és értékük áfa nélkül legfeljebb 600 ezer lej (120 ezer euró) – a 9 százalékos kedvezményes áfakulcs alkalmazható természetes személyek esetén. Ez az adókedvezmény alapvető fontosságú volt a lakhatáshoz való hozzáférés támogatásában.

Csakhogy a bukaresti kormány által a minap felelősségvállalással elfogadott fiskális csomagban szereplő módosítások nyomán ez a kedvezményes kulcs gyakorlatilag megszűnik, a jövőben csak az idős-, nyugdíjas- és gyermekotthonoknak, valamint a fogyatékkal élő kiskorúak számára létesített rehabilitációs központoknak szánt ingatlanok értékesítése esetén lesz alkalmazható.

Így az ingatlanszektor minden egyéb tranzakciójára a 21 százalékos standard áfakulcs lesz érvényes, ami a természetes személyek számára gyakorlatban 133 százalékos áfanövekedést jelent

olvasható a PwC Románia pénzügyi tanácsadói cég elemzésében. Felhívják a figyelmet, hogy az áfaemelés jelentős hatással van a kormány által támogatott Új otthon program keretében vásárolt lakások árára. A program 2009-es indulása óta, 2024. december végéig az illetékes hatóságok összesen 334 048 garanciát bocsátottak ki, összesen 31,6 milliárd lej értékben, amelyek több mint 64 milliárd lej hitelt eredményeztek.

Az adóemelés közvetlenül befolyásolja a természetes személyek – különösen a program fiatal kedvezményezettjei – által fizetendő végső árat, figyelembe véve, hogy a finanszírozási plafon változatlan marad, miközben a magasabb áfa csökkenti a program keretében elérhető lakások értékét.

A jelenlegi szabályozás szerint az új lakások esetén 70 000 euróig az önerő csupán 5 százalék, míg 70 000 és 140 000 euró között 15 százalék. Az emelt áfa azonban jelentősen csökkenti azoknak a lakásoknak a számát, amelyeket még az alsó határon belül lehet megvásárolni. Hiszen a különbség jelentős: például egy ma 65 ezer euróba kerülő új otthon esetén az összegből 5850 euró a 9 százalékos áfa, tehát a lakás ára áfa nélkül 59 150 euró.

Ha viszont utóbbi összegre 21 százalékos áfát vetnek ki, akkor az adóteher plusz 12 421,5 euró, azaz az eddig 65 ezer euróért kínált ingatlan már 71 571,5 euróba kerülhet a száraz matematika szerint.

Ugyanakkor elvileg még van megoldás arra, hogy a vásárló elkerülje a megemelt áfa kifizetését. Ugyanis a törvénytervezet átmeneti időszakot is előír, amely még lehetővé teszi a 9 százalékos kedvezményes áfa alkalmazását az új lakásokra (120 m² alatt, maximum 600 000 lej értékben), ha a következő feltételek teljesülnek:

  • július 31-ig szerződéskötés történik, és legalább 20%-os előleget kifizetnek;
  • az ingatlan 2026. július 31-ig lakható állapotba kerül;
  • a vevő 2023. január 1. után nem vásárolt kedvezményes áfával lakást.

Ennek megfelelően a vásárlók és fejlesztők is megkezdhetik a tárgyalásokat olyan előszerződések megkötésére, amelyek biztosítják a 9 százalékos kedvezményes áfakulcs megtartását. Ez a lépés fokozott figyelmet igényel, tekintettel a kormány által javasolt jogszabályi korlátozásokra, és minden egyes esetben egyéni elemzést követel meg – jelezték a PwC elemzői.

lakás Galéria

Az áfaemelés számos tekintetben átalakítja a lakáspiacot

Fotó: Bálint Eszter

Akik szerint az áfaemelés az ingatlanszektorban nem egyszerű adótechnikai módosítás, hanem egy olyan döntés, amely komoly következményekkel jár minden érintett szereplőre nézve. Gyors és jól előkészített lépések révén a vásárlók és a fejlesztők is elkerülhetik a jelentős veszteségeket, és kihasználhatják a lehetőséget, hogy továbbra is éljenek a 9 százalékos kedvezményes áfa nyújtotta előnyökkel – hívják fel a figyelmet.

Csakhogy az idő rövidsége nem az eladók és a vásárlók oldalán áll. Ugyanakkor a lépés komplex hatásokat vált ki mind a fejlesztők, mind a vásárlók, mind pedig az általános gazdasági környezet szempontjából.

A 9 százalékról 21 százalékra történő áfaemelés ugyebár több mint kétszeres növekedést jelent az adóteherben. Ez a legtöbb esetben közvetlenül beépül majd az új lakások árába, hiszen az áfát végső soron a vásárló fizeti meg. Az ingatlanfejlesztőknek ugyanis egyéb áremelkedésekkel, inflációs nyomással is szembe kell nézniük, így nehezen elképzelhető, hogy az áfaemelés hatásait teljesen „elnyelnék”, és inkább nyereségükből faragják le a pluszterhet.

Rövid távon a fejlesztők minden bizonnyal erőteljes keresletnövekedést fognak tapasztalni július végéig, mivel a vásárlók igyekeznek a kedvezményes áfakulcs mellett szerződést kötni. Ez a kapkodás azonban logisztikai nyomást helyez az értékesítési és jogi folyamatokra, és torz árképzéshez vezethet.

Hosszú távon azonban a fejlesztők eladási nehézségekkel szembesülhetnek a kereslet visszaesése miatt. Költségáthárításra kényszerülnek: a drágább lakásokat nehezebb értékesíteni, így vagy csökkentik a haszonkulcsot, vagy felfüggesztenek projekteket. A kisebb, alulfinanszírozott beruházók pedig kivonulhatnak a piacról, ami közép- és hosszú távon kínálati szűkülést eredményezhet.

A vásárlóknak természetesen elsősorban a konkrét drágulással kell szembenézniük.

Emiatt csökkenhet az érdeklődés az új építésű lakások iránt, helyette a régi otthonok vagy bérlemények felé tolódhat a kereslet. Eközben a magasabb árak nemcsak nagyobb önerőt, hanem magasabb hitelösszeget is követelnek, ami tovább növeli a havi törlesztőrészleteket.

Összegzésképpen elmondható, hogy az áfaemelés rövid távon pánikvásárlást és adminisztratív túlterheltséget, hosszú távon pedig keresletcsökkenést és áremelkedést okozhat a romániai ingatlanpiacon.

A fejlesztők és vásárlók számára a következő hetek kritikusak: aki teheti, még júliusban lépjen, hogy elkerülje a plusz 12 százalék áfa megfizetését.

Az ingatlanpiaci szereplőknek pedig új stratégiákat kell kidolgozniuk a működéshez a megváltozott környezetben.

korábban írtuk

Nő a jövedéki, az út- és az ingatlanadó, csökken a munkanélküli támogatás időszaka
Nő a jövedéki, az út- és az ingatlanadó, csökken a munkanélküli támogatás időszaka

A kétkulcsos áfa (TVA) bevezetése, a jövedéki adó és az osztalékadó emelése, a nagy nyugdíjak utáni járulékfizetési kötelezettség bevezetése és az útadó növelése is szerepel az új kormány programjának deficitcsökkentő intézkedései között.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 11., péntek

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára

A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára
2025. július 11., péntek

Végső búcsú az első román fapados légitársaságtól

A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.

Végső búcsú az első román fapados légitársaságtól
2025. július 11., péntek

Az Európai Bizottság elvenné az agrártámogatások egy részét, a romániai gazdaszervezetek is aláírásgyűjtésbe fogtak

Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.

Az Európai Bizottság elvenné az agrártámogatások egy részét, a romániai gazdaszervezetek is aláírásgyűjtésbe fogtak
2025. július 11., péntek

Enyhén csökkent az átlagbér, nem az IT-szektorban voltak a legnagyobb fizetések májusban

Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén csökkent az átlagbér, nem az IT-szektorban voltak a legnagyobb fizetések májusban
2025. július 11., péntek

Tovább nőtt az infláció, az élelmiszerek drágultak a legnagyobb mértékben

A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tovább nőtt az infláció, az élelmiszerek drágultak a legnagyobb mértékben
2025. július 10., csütörtök

Damoklész kardjaként lebeg a leminősítés kockázata Románia feje felett

A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.

Damoklész kardjaként lebeg a leminősítés kockázata Románia feje felett
2025. július 10., csütörtök

Gazdasági miniszter: számos állami cég vezetőinek nőttek a juttatásai az elmúlt hónapokban

Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.

Gazdasági miniszter: számos állami cég vezetőinek nőttek a juttatásai az elmúlt hónapokban
2025. július 10., csütörtök

Nem túl biztatóak a román GDP-adatok

A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.

Nem túl biztatóak a román GDP-adatok
Nem túl biztatóak a román GDP-adatok
2025. július 10., csütörtök

Nem túl biztatóak a román GDP-adatok

2025. július 09., szerda

Mennyire lesz luxus autót vezetni? Összefoglaló a sofőröket többszörösen sújtó intézkedésekről

Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.

Mennyire lesz luxus autót vezetni? Összefoglaló a sofőröket többszörösen sújtó intézkedésekről
2025. július 09., szerda

A külföldi utazások ritkítását várja Bolojan, aki maga hagyna jóvá minden kiszállást

Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.

A külföldi utazások ritkítását várja Bolojan, aki maga hagyna jóvá minden kiszállást