Pörgeti az inflációt. Júniusban az élelmiszerek 7,36 százalékkal drágultak az előző év azonos időszakához viszonyítva
Fotó: Orbán Orsolya
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025. július 11., 10:212025. július 11., 10:21
A friss inflációs adatok szerint az élelmiszerek 7,36 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,9 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja pedig 7,05 százalékkal nőtt egy év alatt.
Legnagyobb arányban a cukor (3,76 százalék), a telefonos szolgáltatások (3,63 százalék), a földgáz (3,15 százalék) és a légiközlekedés (1,38 százalék) ára csökkent.
A harmonizált fogyasztói árindex (IAPC) alapján kiszámított éves inflációs ráta 5,8 százalék volt. Az IAPC alapján kiszámított átlagos drágulás az elmúlt 12 hónapban (2024 júliusa és 2025 júniusa között) 5,3 százalékos volt az előző 12 hónaphoz (a 2023 júliusa és 2024 júniusa közötti időszakhoz) viszonyítva.
Májusban az áprilisi 4,9 százalékról 5,45 százalékra nőtt az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 7,09 százalékos árnövekedést a szolgáltatási szektorban regisztrálták – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Mint ismeretes, a Román Nemzeti Bank (BNR) májusi előrejelzésében a korábbi 3,8 százalékról 4,6 százalékra módosította a 2025 végére vonatkozó inflációs előrejelzését. A jegybank szakemberei ugyanakkor július 8-án arra figyelmeztettek, hogy a következő hónapokban a májusban előre jelzettnél nagyobb mértékben fog gyorsulni az infláció, elsősorban a villamosenergia-ársapka kivezetése, az áfaemelés és a jövedéki adó emelése miatt.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!