Moody's: a kitűzött költségvetési célok szigorú betartása elengedhetetlen Románia hitelességének megőrzéséhez
Fotó: Pixabay
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet – közölte csütörtökön a nemzetközi hitelminősítő intézet szerdán közzétett jelentésére hivatkozva a pénzügyminisztérium.
2025. július 10., 15:252025. július 10., 15:25
Az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott tájékoztatás szerint a Moody's megállapította, hogy a deficitcsökkentő intézkedéscsomag a bruttó hazai termék (GDP) mintegy 0,6 százalékának megfelelő összeggel javít az ország költségvetési egyenlegén. A hitelminősítő intézet becslése szerint az intézkedéseknek köszönhetően jövőre már GDP-arányosan 3 százalékkal javulhat az államháztartás mérlege.
A szaktárca közlése szerint a Moody's hangsúlyozza, hogy a kitűzött költségvetési célok szigorú betartása elengedhetetlen a konszolidációs program sikeréhez és Románia hitelességének megőrzéséhez.
– figyelmeztetett jelentésében a hitelminősítő intézet.
A Moody's arra is felhívta a figyelmet, hogy a deficitcsökkentő csomag végrehajtása jelentős kihívást jelenthet. Fennáll ugyanis annak a kockázata, hogy az intézkedések közül néhány nem járul hozzá a tervezett mértékben a hiány mérséklődéséhez, akár a végrehajtás hiányosságai, akár előre nem látható gazdasági feltételek miatt.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
A Moody's becslése szerint idén 7,8 százalékra, jövőre pedig 6,1 százalékra csökken a GDP-arányos költségvetési hiány, ha a kormány maradéktalanul végrehajtja a deficitcsökkentő csomagba foglalt intézkedéseket. Ez javulás a hitelminősítő korábbi előrejelzéséhez képest, amely szerint idén 8,3 százalékos, jövőre pedig 7,7 százalékos lesz a költségvetési hiány Romániában.
Ugyanakkor a jelentés szerint az intézkedéscsomag alkalmazásával GDP-arányos államadósság a 2024-es 54,8 százalékról jövőre 62,6 százalékra nőne ugyan, de 2029-től 66,5 százalék körül állandósul. A Moody's korábbi prognózisa még 71 százalékos román GDP-arányos államadósságot jósolt 2029-re.
Mint ismeretes, a hitelminősítő intézet idén márciusban stabilról negatívra rontotta Románia adósbesorolásának kilátását. A Moody's ezt akkor azzal indokolta, hogy további költségvetési konszolidációs lépések nélkül a következő években jelentősen romolhat a román államháztartás helyzete. A hitelminsítő ugyanakkor megerősítette a hosszú futamidejű román szuverén adósság Baa3 szintű besorolását. Ez az osztályzat a hitelminősítő módszertanában a befektetésre ajánlott minősítési sáv alsó széle.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
szóljon hozzá!