Ma a siker a fogyasztással mérhető, sok pénzt „dobunk ki az ablakon” – Mara Gyöngyvér ökológus a túlfogyasztás jelenségéről

túlfogyasztás

Régebben nem volt ilyen sokszínű és olcsó a kínálati oldal, mint manapság, másrészt az emberek nem tudták megengedni maguknak a pazarlást

Fotó: Freepik.com

Túl sokat vásárolunk, rengeteg terméket nem használunk ki, eldobunk, így a jóléti társadalomra jellemző túlfogyasztásnak értelemszerűen gátat kell vetni környezetvédelmi, gazdasági, de még lelki jóléti szempontból is – jelentette ki a Krónika megkeresésére Mara Gyöngyvér ökológus, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karának professzora. Mint kifejtette, ha ismerjük tetteink környezeti terhét – ökológiai lábnyomát –, van bennünk egy kis racionális gazdálkodási lelkület és tudomásul vesszük, hogy az impulzusvásárlás nem okoz tartós boldogságérzetet, akkor tudatos vásárlókká válhatunk. „Megszokott gondolat és szokásrend, hogy a ruhanemű vagy bármilyen használati termék könnyen felcserélhető, eldobható a gyors körforgásban. Társadalmi szinten a függőség és az elértéktelenedés a legnagyobb probléma” – mondja az ökológus, aki tippeket is ad a túlfogyasztás mérséklésére.

Kiss Judit

2025. július 12., 08:452025. július 12., 08:45

2025. július 12., 08:502025. július 12., 08:50

Gyakran készülnek nemcsak európai, de romániai felmérések is, amelyek eredményei arra világítanak rá, hogy az emberek egyre többet fogyasztanak, valójában többet, mint amennyire tulajdonképpen szükségük lenne. Sokat vásárolunk, és nemcsak rengeteg élelmet dobunk ki évente – egy idei statisztika szerint – havonta akár 200 lejt is kidob egy romániai lakos, de a ruhaneműkkel kapcsolatban is a túlfogyasztás jellemző a hazai lakosságra is.

túlfogyasztás Galéria

Mara Gyöngyvér ökológus: „Az emberek környezeti érzékenységük alapján is egy skálán helyezhetők el: vannak, akik a környezeti problémákkal egyáltalán nem foglalkoznak, a másik véglet pedig a környezet-szorongók tábora”

Fotó: Mihály László

Mara Gyöngyvér ökológust, a Sapientia Erdélyi Tudományegyetem csíkszeredai karának professzorát arról kérdeztük,

meglátása szerint mi lehet ennek a jelenségnek az eredője, melyek a fő okai és mit lehet tenni az egyre intenzívebbé váló tendencia ellen.

Kifejtette, a túlfogyasztás a jólléti társadalmak jellemzője, ha megnéznénk a szüleink, nagyszüleink, esetleg dédszüleink fogyasztási szokásait, kiderül: egyáltalán nem volt jellemző rájuk a túlfogyasztás. „Egyrészt nem volt ilyen sokszínű és olcsó a kínálati oldal, mint manapság, másrészt pedig az emberek nem tudták megengedni maguknak, nem fért bele a költségvetésbe a pazarlás. Sőt mi több, az újrahasznosítás az egyértelmű volt: például nagymamám a letett, már nem használható ruhákat felvágta és rongyszőnyeget szőtt belőlük. Most rohanunk, és a rohanó életstílussal nehezen összeegyeztethető az, hogy valamit újrahasznosítsunk, újragondoljunk, hiszen egyszerűbb újat vásárolni” – mondta Mara Gyöngyvér.

túlfogyasztás Galéria

Amióta megjelentek az online ruhaáruházak, ahol nagyon olcsón lehet vásárolni (pl. Shein, Temu), azóta még inkább felerősödött a túlfogyasztás trendje

Fotó: Freepik.com

Mint fogalmazott,

mindemellett a mai kor emberére hat a marketing és reklámok pszichológiai hatásából eredő késztetés: örömöt, boldogságot, életérzést kötnek egy-egy tárgy birtoklásához.

Túlfogyasztás:az online vásárlás terjedése miatt is növekszik

Egyre elterjedtebb ugyanakkor az interneten való rendelés módszere is, így az emberek talán még több ruhaneműt vásárolnak és halmoznak fel, majd dobnak el, mint korábban. Felvetésünkre a szakember azt mondta,

amióta megjelentek azok az online ruhaáruházak, ahol nagyon olcsón tudunk vásárolni (pl. Shein, Temu), azóta még inkább felerősödött ez a trend.

„Úgy sejtem, hogy ez a tendencia erősödni fog, amíg mindenki megtapasztalja az otthon felgyűlt ruhák problémáját, vagy számba veszi a költségei kapcsán, mennyi pénz az, amit gyakorlatilag kidob az ablakon. Talán ekkor elgondolkodik. A legnagyobb gond nem is az online vásárlás, hanem az, hogy milyen hatékonysággal tudjuk kiválasztani a számunkra megfelelő ruhafélét.

Idézet
Egyik meghatározó tényező, hogy viszonylag hamar hozunk meg ilyen döntéseket: 1-4 óra az európai országokban az átlagos idő a ruhavásárlás esetében.

Ahhoz, hogy jó döntést hozzunk, sok mindent kell ismernünk: méretet, anyagot, stílust, azokat a színeket és formákat amelyek jól állnak. Ehhez nagyfokú tudatosságra van szükség” – mondta Mara Gyöngyvér.

túlfogyasztás Galéria

Megszokott gondolat és szokásrend, hogy a ruhanemű vagy bármilyen használati termék könnyen felcserélhető, eldobható a gyors körforgásban

Fotó: Pexels

Meghatározó a családi minta és az iskolai nevelés

Az ökológussal arról is beszéltünk, hogy a jóléti társadalomra jellemző túlfogyasztásnak értelemszerűen valahol gátat kell vetni környezetvédelmi, gazdasági de még lelki jóléti szempontból is. Megkérdeztük, meglátása szerint az iskolai oktatás és az otthoni, családi nevelés mit tehet ennek érdekében. „Nagyon sok függ attól, hogy milyen háttérrel rendelkezünk, milyen nevelést kaptunk otthon és az iskolában. Itt rendkívül fontos a környezeti, gazdasági és a mentálhigiénés nevelés.

Idézet
Ha ismerjük tetteink környezeti terhét – ökológiai vagy karbon lábnyomát –, van bennünk egy kis racionális gazdálkodási lelkület és tudomásul vesszük, hogy az impulzusvásárlás nem fog tartós boldogságérzetet okozni, akkor tudatos vásárlókká válhatunk.

Erre kell neveljen a családi környezet, de az iskola is, az oktatásban egyre több keretet is biztosítanak a környezeti nevelésnek: gondolok a zöld hétre, valamint az iskola másként foglalkozásokra” – fejtette ki Mara Gyöngyvér.

túlfogyasztás Galéria

Mara Gyöngyvér ökológus, egyetemi professzor: „ ha tudomásul vesszük, hogy az impulzusvásárlás nem fog tartós boldogságérzetet okozni, akkor tudatos vásárlókká válhatunk.

Fotó: Mihály László

Mint magyarázta, a családban látott példák is nagyon meghatározóak, az ő szülei szokásrendjében mindig fontos volt az újrahasznosítás, újragondolás, az édesanyja módszerei a mai napig jelen vannak az ő saját háztartásában. Arról is beszélt, hogy

Idézet
a ruhaipar környezeti hatásáról sajnálatos módon kevés szó esik, azért is, mert a nagy vállalatok a tőlünk távoli vidékek környezetét szennyezik

és nem igazán tapasztaljuk direkt a saját bőrünkön ezeket, pedig ez a második legszennyezőbb ipar a világon.

korábban írtuk

Nem az az ország fejlett, ahol nagy a fogyasztás aránya: Hegedűs Tamás közgazdász a román gazdaság teljesítményéről – 1. rész
Nem az az ország fejlett, ahol nagy a fogyasztás aránya: Hegedűs Tamás közgazdász a román gazdaság teljesítményéről – 1. rész

A gazdasági kérdések, az életszínvonal alakulása Romániában is mindennél jobban foglalkoztatja az embereket, ezeknek van ugyanis fő kihatása az életünkre. Erről beszélgettünk Hegedűs Tamás budapesti közgazdásszal.

Státusszimbólum a drága és sokféle ruhanemű

Az emberek számára – a fiatalokat is beleértve – státusszimbólumot jelenthet, ha sokféle és változatos, esetleg drága az öltözékük, de ez mindig is így volt, a történelem korábbi korszakaiban is. Mara Gyöngyvértől azt is megkérdeztük, hogy e tekintetben mi jelentheti a legnagyobb csapdát, veszélyt a mai társadalomra nézve. „A fogyasztói társadalomban a siker a fogyasztással mérhető,

Idézet
és nyilván a sikerességünket próbáljuk azzal alátámasztani, hogy változatosan és drága holmikba öltözünk. Azért gondolom ezt másnak, mint ami a korábbi generációkra jellemző volt, mert nagyobb a Föld népessége

és az egy főre eső fogyasztás is megnőtt. Ez már túlmutat a Föld eltartóképességén. A nagy fogyasztás nagyobb termelést igényel, és ha a például a ruhák, mondjuk a pamutpóló teljes életciklusát nézzük, akkor sok szántóföldre, vízre, energiára és egyéb erőforrásra van szükség az előállításához.

Idézet
A termelés maximalizálása érdekében vegyszereket használunk, ezzel is szennyezzük a környezetet” – mondta az egyetemi oktató.
túlfogyasztás Galéria

A mai kor emberére hat a marketing és reklámok pszichológiai hatásából eredő késztetés: örömöt, boldogságot, életérzést kötnek egy-egy tárgy birtoklásához

Fotó: Freepik.com

Hozzátette, ha viszont a műszálas anyagot választanánk a természetes szálak helyett, akkor a mikroműanyagok felhalmozásának problémájába ütközünk – sajnos ez előbb-utóbb visszaüt, hatását a saját környezetünkben is érezni fogjuk.

Van, akit hidegen hagy a téma, mások környezet-szorongókká válnak

Az ökológustól azt is megkérdeztük, mi lehet az, ami elriaszthatná az embereket a túl sok fogyasztástól, vásárlástól, halmozástól, eldobástól, illetve hogy melyek lehetnek a túlfogyasztásnak a legnegatívabb hatásai a társadalomra nézve.

„Az emberek környezeti érzékenységük alapján is egy skálán helyezhetők el: vannak, akik a környezeti problémákkal egyáltalán nem foglalkoznak, a másik véglet pedig a környezeti szorongók tábora. Ez is komoly probléma társadalmi szinten.

Nem kell környezeti szorongónak lenni, de azt kell tudatosítani, hogy minden tevékenységünknek megvan a maga környezeti hatása. Szakmailag megalapozott tudatosítással, figyelemfelkeltéssel és követendő példákkal – közszereplők, youtuberek, Tik-Tok-celebek – lehet a leginkább hatni az emberekre.

Pozitív példák kellenek, követendő emberek, megoldások, lehetőségek, és ez lehet az egyik lehetőség arra, hogy a jelenlegi trendek megváltozzanak” – fejtette ki a szakember.

A túlfogyasztás mókuskereke és az elértéktelenedés

Mara Gyöngyvértől azt is megkérdeztük, hogyan látja, mit üzen a társadalomnak az állandóan jelenlévő, ma már megszokott gondolat és szokásrend, hogy a ruhanemű vagy bármilyen használati termék könnyen felcserélhető, eldobható ebben a gyors körforgásban. „Társadalmi szinten a függőség és az elértéktelenedés a legnagyobb probléma.

Idézet
Nagyon könnyű a túlfogyasztás mókuskerekébe belekerülni, főleg, ha a gyártók leveszik rólunk a környezeti hatások terhét – például »zöldre festéssel«, vagy gondolok itt arra, hogy egy-egy fast-fashion üzletlánc bevesz régi ruhákat, vagy azt közvetíti, hogy újrahasznosít – közben ezzel a további termelést támogatjuk.

Mivel a fogyasztói magatartásra válaszol a piac is, a tudatos fogyasztási szokások kialakításával és elterjedésével lehet lassítani ezt a gyors termelést” – mondta az ökológus.

túlfogyasztás Galéria

A felmérések eredményei arra világítanak rá, hogy az emberek Romániában is egyre többet fogyasztanak, valójában többet, mint amennyire tulajdonképpen szükségük lenne

Fotó: Freepik.com

Mara Gyöngyvért arra is megkértük, adjon gyakorlati tanácsokat, tippeket azoknak, akik vissza szeretnék szorítani a mindennapokban a túlfogyasztásukat ruhanemű, de bármi más termék esetében. „Első és legfontosabb a tudatos, tervezett és nem az impulzusvásárlás, akár ruháról, akár egyébről van szó. Vásárlásainkkor válasszunk helyi terméket, hazai, akár tervezői darabokat.

Ruha szempontjából fontos, hogy jó minőségű és időt álló darabokat vegyünk, egymással jól kombinálható ruhákat, mert akkor kevés ruhából is számos öltözetet kombinálhatunk” – javasolja a szakember.

Rámutatott, a másik igen fontos tényező: ismerni önmagunkat, mert akkor ki tudjuk választani a számunkra legmegfelelőbb darabokat. Mint tanácsolja, ha van egy kis kézügyességünk és kreativitásunk, akkor alakítsunk át és gondoljunk újra egy-egy ruhadarabot.

korábban írtuk

Nem az az ország fejlett, ahol nagy a fogyasztás aránya: Hegedűs Tamás közgazdász a román gazdaság teljesítményéről – 2. rész
Nem az az ország fejlett, ahol nagy a fogyasztás aránya: Hegedűs Tamás közgazdász a román gazdaság teljesítményéről – 2. rész

A gazdasági kérdések, az életszínvonal alakulása mindennél jobban foglalkoztatja az embereket, ezeknek van ugyanis fő kihatása az életünkre. Hegedűs Tamás Budapesten élő közgazdásszal, a Századvég makrogazdasági szenior elemzőjével beszélgettünk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 11., péntek

Bolyai Farkas születésének 250. évfordulójáról is megemlékeznek a Vásárhelyi Forgatagon

Augusztus 27–31. között rendezik meg a 12. Vásárhelyi Forgatagot Marosvásárhelyen. A rendezvénysorozattal idén a „vásárhelyiséget” ünneplik, valamint Bolyai Farkas születésének 250. évfordulója alkalmából a világhírű matematikus előtt is tisztelegnek.

Bolyai Farkas születésének 250. évfordulójáról is megemlékeznek a Vásárhelyi Forgatagon
2025. július 11., péntek

Székely Nemzeti Tanács: a nemzeti régiók védelme európai ügy

A Székely Nemzeti Tanács szerint az európai parlamenti képviselők számos elégedetlenségének és az Európai Bizottsággal (EB) szemben megfogalmazott kritikáinak nincsen más elvi kerete, mint éppen a nemzeti régiókért indított polgári kezdeményezés.

Székely Nemzeti Tanács: a nemzeti régiók védelme európai ügy
2025. július 11., péntek

Újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai, nőtt a vízszint az elöntött sóbányában

Kétnapos kényszerszünet után pénteken újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai – számolt be a helyszínen tartott sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat beruházási igazgatója.

Újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai, nőtt a vízszint az elöntött sóbányában
2025. július 11., péntek

Nem kerül túl sokba az sem, ha valaki egy hétig hagyja az autóját a kolozsvári reptér melletti parkolóban

Új parkolási díjakat vezettek be a kolozsvári repülőtér melletti Park & Ride parkoló hatékonyabb kihasználtságáért – közölte Oláh Emese, a kincses város RMDSZ-es alpolgármestere.

Nem kerül túl sokba az sem, ha valaki egy hétig hagyja az autóját a kolozsvári reptér melletti parkolóban
2025. július 11., péntek

Csak vadászattal lehet elérni, hogy a medve féljen az embertől – Évekbe telhet a medvetámadások számának csökkenése

Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.

Csak vadászattal lehet elérni, hogy a medve féljen az embertől – Évekbe telhet a medvetámadások számának csökkenése
2025. július 10., csütörtök

Mi a teendő, ha medvével találkozik az ember? – Megfontolandó tanácsok a hegyimentőktől

Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.

Mi a teendő, ha medvével találkozik az ember? – Megfontolandó tanácsok a hegyimentőktől
2025. július 10., csütörtök

„A levegőben lóg” a kolozsvári metró építése, lekezelően válaszol a polgármester a tamáskodóknak

A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.

„A levegőben lóg” a kolozsvári metró építése, lekezelően válaszol a polgármester a tamáskodóknak
2025. július 10., csütörtök

Kolozsvári magyar diákokat, sőt a Piramis zenekart is árgus szemekkel figyelte a Securitate – Zilahi Csaba emlékezik a korszakra

A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.

Kolozsvári magyar diákokat, sőt a Piramis zenekart is árgus szemekkel figyelte a Securitate – Zilahi Csaba emlékezik a korszakra
2025. július 10., csütörtök

Füst- és szénmonoxid-érzékelőket oszt szét ingyen a katasztrófavédelem

Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.

Füst- és szénmonoxid-érzékelőket oszt szét ingyen a katasztrófavédelem
2025. július 10., csütörtök

„Feljelentette” az áramszolgáltatót a partiumi kisváros polgármestere a késlekedő hibajavítás miatt

Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.

„Feljelentette” az áramszolgáltatót a partiumi kisváros polgármestere a késlekedő hibajavítás miatt