Ilie Bolojan vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte az intézkedéscsomagot (archív felvétel)
Fotó: Gov.ro
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért. Az adóemelések közül a legfontosabb az áfa 19%-ról 21%-ra történő emelése, valamint a nyugdíjak és a közszféra béreinek befagyasztása. Az ellenzék már bejelentette, hogy bizalmatlansági indítványt nyújt be, miközben több szakszervezet is tüntetést szervezett a parlament elé.
2025. július 07., 18:042025. július 07., 18:04
2025. július 07., 19:222025. július 07., 19:22
A képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért. Mivel június végén megkezdődött a parlamenti szünet, a házbizottságok rendkívüli ülésszakot hívtak össze az eljárás lebonyolítására.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
Beszédében emlékeztetett arra, hogy az intézkedéscsomagot nagyon rövid időn belül kellett kidolgozni.
„Ez nem könnyű folyamat, sem nekem, sem a kollégáimnak. Megértjük azokat a nehézségeket, amelyek ez a csomag okoz országunk polgárainak, ez azonban egy vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntés. Romániának korrigálnia kell a felhalmozódott hibákat, és ez a csomag a kezdet” – jelentette ki az Agerpres szerint Bolojan.
Felszólalásában reagált arra a közvélekedésre, miszerint a megszorítások csak a legszegényebbeket fogják érinteni, a szinekúrák betöltői semmit sem veszítenek. „Egyértelműen arról szeretnék biztosítani minden román állampolgárt: kockára tettem a miniszterelnöki mandátumomat, és teljes felelősséggel tartozom azért, hogy mindaz, amit mondtam, a gyakorlatban is megvalósuljon, különben nem leszek többé kormányfő” – jelentette ki Bolojan.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
A miniszterelnök arra kérte a megszorítások sorrendjét kifogásoló kritikusokat, hogy figyeljék a kormány lépéseit. „Látni fogják, hogy semmi nem marad el abból, amit megígértünk. De nem tehetünk meg mindent néhány nap alatt” – magyarázta.
Beszédében azt ígérte, hogy a kormány rendbe fogja hozni az ország pénzügyeit. „Meg akarom mutatni, hogy tudunk jól, a polgárokat tiszteletben tartva kormányozni” – jelentette ki az Agerpres szerint Bolojan. Ugyanakkor hangsúlyozta:
Beszédében kifejtette, hogy tisztában van ezeknek az intézkedéseknek a népszerűtlenségével, és megköszönte a polgárok türelmét és megértését. Hangsúlyozta, hogy a megszorítások csak átmenetiek, és ha a kormány a következő hónapokban azt teszi, amit tennie kell, akkor a jövő év végére más helyzetben lesz az ország.
Emlékeztetett arra, hogy a költségvetési hiány 40 százalékát az állandó kiadások, elsősorban a közalkalmazotti bérek eredményezik, miközben az éves bérkiadások adófizetőkhöz viszonyított aránya már most meghaladja az uniós átlagot. Románia a legalacsonyabb adóbevételű uniós országok egyike, az áfakulcs és az osztalékadó romániai szintje pedig az egyik legalacsonyabb az EU-ban – tette hozzá.
Bolojan kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már „a méltányosságra és a hatékonyságra helyezik hangsúlyt”. A miniszterelnök elmondta, hogy
Helyet kap a csomagban az állami vállalatok és az önfenntartó állami hatóságok reformja is. Bolojan ígérete szerint a kormány csökkenteni fogja az igazgatótanácsi tagok számát és juttatásait, illetve átláthatóvá teszi a szerződéseiket.
Ugyanakkor szintén második deficitcsökkentő csomag részeként az államapparátus csökkentésével, decentralizálással és digitalizálással átalakítják a helyi és központi közigazgatást. Emellett szigorítják az adócsalás büntetését, növelik az adóhatóság hatékonyságát, és a közösségekre gyakorolt hatásuk szerint rangsorolják az állami beruházásokat – sorolta a miniszterelnök.
Ha a képviselők és szenátorok három napon belül nem terjesztenek be bizalmatlansági indítványt a kormány ellen, vagy a beterjesztett indítvány nem szerzi meg a kormány leváltásához szükséges többséget, a felelősségvállalással beterjesztett törvénytervezet elfogadottnak minősül. Bizalmatlansági indítvány benyújtásához a képviselők és szenátorok legkevesebb egynegyedének a támogató aláírására van szükség. A három ellenzéki párt megkezdte a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy a pártja bizalmatlansági indítványt nyújt be a kormány ellen.
Mihai Enache képviselőházi frakcióvezető már a hétfő délutáni sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy az AUR bizalmatlansági indítványt nyújt be a kormány ellen. Elmondta, hogy az indítványt a másik két ellenzéki párt frakcióinak és a függetleneknek egy része is támogatta aláírásával, mert nem értenek egyet a kormány deficitcsökkentő intézkedéseivel.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
szóljon hozzá!