Orbán Viktor a Krónikának: a nemzetrészek támogatása nem szívesség, hanem kormányzati kötelesség

Orbán Viktor

Orbán Viktor helyesnek tartja, hogy az erdélyi magyarok nem akarnak együttműködni a román szélsőjobbosokkal

Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benkő Vivien Cher

Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának Orbán Viktor. A miniszterelnök a lapunknak Marosvásárhelyen adott videóinterjúban kifejti, milyen üzenetet rejt a George Simionról tett kijelentése, és miként vélekedik arról, hogy a romániai magyarok nem kívánnak együttműködni a román szélsőjobbal. Orbán Viktor leszögezte, a külhoni magyaroknak nyújtott anyaországi támogatás nem „ajándék”, tisztázta, várható-e módosítás a külhoni magyar állampolgárok választójoga terén, és vázolta, miként készül a Fidesz a jövő évi országgyűlési választásra. De szó esett a „világűrhódító” magyarokról, illetve a háborúval kapcsolatos kilátásokról is.

Rostás Szabolcs

2025. július 05., 17:572025. július 05., 17:57

2025. július 05., 18:042025. július 05., 18:04

– Sajnálatos esemény, Kincses Előd marosvásárhelyi jogász, polgár- és emberjogi harcos temetése szolgáltatta erdélyi látogatásának apropóját. Súlyos veszteség érte a romániai magyarságot, a közösség egyik meghatározó közéleti szereplője távozott soraiból. Miniszterelnök úr miként emlékezik Kincses Elődre?

– A tisztelet hozott bennünket ide. Nagyon régi harcostársunkról beszélünk. Harcostársakat államhatárok nem tudnak elválasztani, akárhova is húzzák őket. Mi Kincses Elődre Budapesten mindig is úgy tekintettünk, mint aki egy csapatban van velünk, és bátor emberként emlékezünk rá. Elmondhatjuk, hogy kiváló jogász, sok jó tulajdonságát fel tudjuk idézni, de ami a legfontosabb az ilyen helyzetben lévő nemzeteknél, mint amilyen a magyar, az a bátorság. Vannak olyan típusú emberek, akik nem a rivaldafényben vannak, de amikor baj van, akkor tudhatod, hogy mindig számíthatsz rájuk, és Előd ilyen volt. Bátor ember volt, aki sosem riadt vissza; ha a magyarok érdeke úgy követelte meg, akkor olyan munkát, feladatot is vállalt, aminek az volt az eredménye, hogy őt száműzték, kiszorították, innen a saját hazájából átszorították Magyarországra, sőt még tovább, Bécsbe. Tehát vállalta a következményeket és sosem a saját személyes érdekét latolgatta, hanem a közösség érdekét nézte. Sok magyarországi harcostársunkkal együtt adózunk az emléke előtt.

– Romániában választási maratonon vagyunk túl, új államfője és frissen hivatalba lépett kormánya van az országnak. Milyen kilátások mutatkoznak a magyar–román kapcsolatok alakulása terén, milyen elvárásokkal vág neki a magyar kormány az új bukaresti partnerekkel – Nicușor Dan államfővel, Ilie Bolojan miniszterelnökkel – való együttműködésnek? Miként befolyásolta az állam- és kormányközi kapcsolatok menetét, hogy a leghosszabb ideje hivatalban lévő magyar miniszterelnökként csak 2010 óta mintegy 20 román kormányfő volt a partnere?

– Huszonkettő-huszonháromnál járhatunk már. Nyugodtan mondhatom, hogy lassan mindenkit ismerek már, de ezt a kormányt én is még csak tapogatom, nem érzem, hogy pontosan mi fog történni. Volt lehetőségem találkozni a köztársasági elnök úrral Brüsszelben, az európai uniós csúcson, de hát ez még nagyon az eleje. Szeretnék vele minél hamarabb és hosszabban is beszélni, mert akárhogyan is alakulnak a kétoldalú kapcsolatok, vannak közös ügyeink az Európai Unióban, és a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik. Gazdasági kérdésekben, katonai, háború-béke kérdésében is, és szeretném tisztábban látni, hol áll a román államelnök ezekben a kérdésekben. Magyarországról és rólam pontosan lehet tudni, hogy a legfontosabb stratégiai kérdésekben milyen álláspontot képviselünk, tehát itt nincs zsákbamacska.

Másfelől nem indulunk rossz helyzetből, mert a tavaly decemberben véget ért magyar uniós elnökség történelmi áttörést hozott Románia számára, amit mi és a románok egyaránt így tartunk számon, tehát itt korrektek voltak a románok.

Megígértem nekik, hogy amikor lehetőség nyílik rá, valahogy be fogjuk őket húzni, tolni, vonszolni a schengeni övezetbe, hiszen már régen megérdemelnék, hogy belül legyenek. Tehát mi nem szívességet tettünk nekik, mi csak korrektek voltunk és segítettünk nekik egy olyan ügyben, ami járt nekik. Amit vállaltunk, azt megcsináltuk. Nem is akarom felidézni, milyen bonyolult manővereket kellett végrehajtani az európai politikában, hogy ez végül megszülethessen, de Románia bent van a schengeni övezetben. Ezt a románok tudják, tehát láthatják, hogy bennünk jó szándék és együttműködési készség van. Tehát nem indulunk rosszul, aztán majd meglátjuk. Mindenesetre nem irigylem ezt a kormányt, mert látom, hogy nehéz örökséget vett át, különösen gazdasági értelemben. Szükségük lesz minden tudásukra, hogy a román emberek a legkisebb sérülésekkel tudják megúszni ennek a gazdasági helyzetnek a kezelését. Szurkolok nekik, hogy sikerüljön.

Orbán Viktor a George Simionról tett kijelentéséről

– Az erdélyi magyarok alaposan felkapták a fejüket, amikor májusban Tihanyban elmondott beszédében kitért George Simionra, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökére, akkori államfőjelöltjére. Ezt annak idején Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel is átbeszélték. Önt meglepte, hogy a romániai magyarság – beleértve az érdekképviseletét – nem hajlandó együttműködni a román szélsőjobbal? Hogyan értelmezzük azt az üzenetet?

– Nagyon helyes, a romániai magyarok ne működjenek együtt szélsőjobbosokkal, meg persze szélsőbalosokkal se. Tehát ne működjenek együtt olyanokkal, akik a magyarságnak az ellenségei. Hogy kik a magyarok ellenségei, azt itt, Erdélyben maguk jobban tudják, mint bárki, bárhol a világ más pontján. Tehát ez rendben is van, nagyon szép munkát végeztek, és megvédték magukat egy szélsőjobboldali jelölttel szemben. Aztán hogy ez a mostani elnök mit hoz, azt majd meglátjuk, de az egy másik történet. Én nem mondtam mást, mint amit mindig is mondtam, meg a jövőben is mondani fogok. Az meglepett, hogy ilyen vihar kavart, de egy választási helyzet fölfokozott idegállapot, és olyankor talán a textus, vagy amit az ember mond, kevésbé fontos, mint hogy mikor mondja. Kiváló mondataim vannak, most meg tudom mondani, mit fogok mondani öt év múlva a legközelebbi itteni választáskor.

Magyarország miniszterelnökeként elvi álláspontot képviseltem akkor is, most is, és azt fogom a jövőben is.

Azt mondtam, hogy nem szólunk bele a most folyó román elnökválasztási küzdelembe. De annyit üzenünk erről a szimbolikus helyről – ez Tihanyban történt –, hogy biztosítjuk Románia népét és jövendő elnökét, akárki is az, hogy mi az összefogás és az együttműködés talaján állunk. Ez így lesz holnap is, holnapután, meg öt év múlva is. Fontos, hogy semmilyen elszigetelést, politikai retorziót nem fogunk támogatni Romániával és annak vezetőivel szemben, akárhogy is hívják a román elnököt. Tehát azt senki ne várja tőlem, hogy Magyarország támogatni fogja, ha Románia bármely megválasztott vezetőjével vagy kormányával szemben retorziókat akarnak érvényesíteni az Európai Unióban – ahol ez egyébként szokás, velünk szemben éppen büntetést és retorziót gyakorolnak. Mi, magyarok ott leszünk a románok mellett, ha Brüsszelben retorzió éri őket, mert kiállnak a szuverenitásukért vagy a kereszténységért. Ez a mi üzenetünk most is és öt év múlva is ez lesz.

Orbán Viktor Galéria

„Aki nem érti, hogy miért kell támogatni az erdélyi nemzetrészünket, az itteni közösségeket és iskolákat, azon én nem tudok segíteni”

Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benkő Vivien Cher

– Az elmúlt másfél évtizedben Magyarország számottevő támogatást nyújtott a külhoni magyaroknak, arányaiban a legtöbb Erdélybe érkezett. Ez nem mindenkinek tetszik, többen kifogásolják például, hogy a magyar állam miért nyújt megemelt oktatási-nevelési támogatást a magyarul tanuló határon túli diákoknak, holott egyértelmű, hogy ez nagyban befolyásolja például a magyar iskolaválasztást. Várható-e valamilyen elmozdulás a támogatáspolitika terén, illetve – mivel ettől is függ – meddig terjedhet az anyaország teherbíró-képessége?

– Aki nem érti, hogy miért kell támogatni az erdélyi nemzetrészünket, az itteni közösségeket és iskolákat, azon én nem tudok segíteni. Tehát kétszer kettő az négy. Itt beszorult helyzetben vannak a magyarok, száz év óta küszködnek a túlélésért, és aki nem érti, hogy mi történik, nem érinti meg a szívét, nem megy be a haja alá, azon nem tudok segíteni. Akinek a szíve nem magyar, annak nem tudom elmagyarázni, hogy milyen magyarnak lenni, és ha magyar vagy, barátom, otthon, Kis-Magyarországon, akkor nem feledkezhetsz el azokról a magyarokról, akik szintén magyarok, csak rád számíthatnak és szükségük van a segítségedre. Aki ezt nem érti, annak nem tudom elmagyarázni, az számomra reménytelen. Nem akarok bántani senkit, de akkor velük beszéljünk másról, vannak az életben más kérdések, hátha másban egyetértünk. De abban, hogy mi a magyar, otthoni magyarként a határon túliakkal szemben mi a kötelességed, és ezt te nem érted, én nem tudom elmagyarázni. Aki azt mondja, hogy ne adjatok pénzt a határon túli magyaroknak iskolára, óvodára, bölcsődére, templomra, az nem tudja, mit beszél, vagy annyira másik világban van, hogy jobb, ha beszélünk valami másról.

A teherbíró-képességet illetően nagyon fontos, amit időnként otthon kell elmondanom, hogy mi nem támogatást adunk, mi nemzeti kormány vagyunk.

A történelem olyan, hogy a határokat ide-, oda-, amoda húzzák, de van a magyar nemzet, és a magyar nemzetrészeket nem tudják a határok elválasztani, mert határa az országnak van, a nemzetnek nincs. Számomra mi egy nemzet vagyunk, és önök egy nemzetrész, pont úgy, mint én, aki dunántúli ember vagyok, én is egy nemzetrész vagyok, maguk is, ez nekem egy. És ezért mi nem szívességet teszünk, meg támogatást adunk, hanem ennek a nemzetnek, minden nemzetrésznek a fönnmaradásáról és erősödéséről kell gondolkodnunk, és abban kell egymást segítenünk. Ritkán szokták mondani, de maguk is segítenek bennünket, mert ha megnézem a Románia és Magyarország közötti kereskedelmi forgalmat, amiből Magyarországnak előnye van, a kereskedelmi többletünk egy részét az itt élő magyarok állítják elő. Tehát felejtsük el, hogy mi ajándékot adunk, ez nem támogatás, hanem a nemzetrészek egymás iránti felelősségéből fakadó kormányzati kötelesség. Erre mindig is így tekintettem.

Úgy döntöttünk, hogy Magyarország nagy és gazdag ország lesz

– A támogatások nagyban függnek Magyarország gazdasági helyzetétől: milyen kilátások vannak e téren az anyaországban? Annak apropóján is kérdezem, hogy Romániában kemény megszorításokat ültet gyakorlatba a frissen megalakult kormány a magas költségvetési hiány miatt.

– Azt tudom mondani Önnek, hogy otthon csak a legutóbbi időkben a következő döntések születtek. Július elsejétől nem kell adót fizetni a gyed (gyermekgondozási díj) és a csed (csecsemőgondozási díj) után, ezek otthon maradó édesanyáknak járó pénzügyi juttatások, amik után eddig adóztak. Ez havi 40-70 ezer forintot is jelent. Most döntöttük el és vezettük be, hogy az első lakásvásárlást segítendő, pályát nyitunk a fiataloknak és igénybe vehetnek 3%-os kamatozású hitelt, miközben a piacon a hitel 8-9% körül van. Július elsejével 50%-kal megemeltük a gyermekek után járó adókedvezményt a családoknak, januárban ezt még egyszer megemeljük 50%-kal. Be fog jönni a háromgyerekes édesanyák teljes adómentessége októberben, majd januártól a kétgyermekes édesanyák teljes adómentessége életük végéig, és októberben a nyugdíj-kiegészítéseket is meg fogjuk tenni.

Magyarországon ma ezek történnek, ez a valóság, a többi mese, hókuszpókusz. Erősek vagyunk és megyünk előre. De ha ezt történelmi távlatba helyezzük, akkor nekünk mégiscsak úgy kell gondolkodni a gazdaságról, hogy az első világháborút elvesztettük, és az ellenfeleink – akkor éppen háborús ellenségeink – úgy döntöttek, hogy Magyarország legyen kicsi és szegény. És ebben akarnak tartani bennünket vagy 100 évre. Mi, az én nemzedékem meg úgy döntöttünk, hogy nagyok leszünk és gazdagok, Magyarország nagy és gazdag ország lesz. Ezen dolgozunk, így lesz, ez a kormányprogram lényege.

Orbán Viktor Galéria

A Fidesz elnöki tisztségét betöltő kormányfő szerint az a terv, hogy megnyerjék a jövő évi választást is

Fotó: Facebook/Orbán Viktor

– Kevesebb mint egy év választ el bennünket az országgyűlési választásoktól, melyek a legfontosabb teendők a Fidesz számára? Különös tekintettel arra, hogy az ellenzék ismét ott liheg a kormánypárt nyakában, és különböző közvélemény-kutatások szerint a jelenlegi ellenzék erősebb, mint négy évvel ezelőtt. A határon túli magyar állampolgárok esetében a választójog tekintetében várhatók-e valamilyen változások?

– Nem hiszem, hogy ilyen rövid idővel a választások előtt jót tenne hozzányúlni a választójogi törvényhez, én nem számítok ilyesmire. Az ellenzék azért ellenzék, hogy ott lihegjen az ember nyakán, ez a dolga neki, de az a fontos, hogy a nyakadon, tehát hátulról lihegjen, ne elölről, mert addig nincsen baj.

Az ellenzék ugyanaz, aki volt, ugyan a ruha mindig cserélődik, meg jönnek új fizimiskák, de a magyar politika alapszerkezete nem változik.

Mindig van egy nagy nemzeti párt, most ezek mi vagyunk, de ez így volt a két világháború között, meg azt megelőzően is. Van egy nagy nemzeti párt, amely küzd az ország függetlenségét, a történelmi igazságért, és mindig van külföldről fizetett, fönntartott, idegenek zsoldjában álló, helytartók által vezetett, kozmopolita, gyanús nemzetközi képződmény, ami külföldről kapott pénz és befolyás segítségével megpróbálja megszerezni a kormányzati főhatalmat. Ezen vesztettük el az első világháborút is, tehát ez nem új dolog a magyar politikában. Az a fontos, hogy mi, a nemzeti erők megtartsuk a híveinket, tudatosítsuk velük, hogy mi a helyzet, de az a legfontosabb, hogy jól kormányozzunk, az emberek úgy érezzék, érdemes kitüntetni bennünket a bizalmukkal, az idegeneket, és az azok zsoldjában állókat pedig tartsuk távol a kormányzástól. Ez egy nemzeti párt dolga. Ezt a munkát én vezetem, mint a párt elnöke, és meg fogjuk nyerni a következő választást is, ez a terv.

– Ezek szerint nagy önbizalommal vágnak majd neki a kampánynak.

– Egészséges és történelmileg megalapozott önbizalommal. A 20. évemet taposom miniszterelnökként, nyertünk öt választást, legutóbb négyet egymás után. Egymás után hozzuk azokat az intézkedéseket, amelyek lehetőséget adnak a magyaroknak, egyre több embernek. Miért kéne kishitűnek lenni?

– Az űrutazás, az emberiség számára óriási lépést jelent, ha újabb asztronauta utazik a világűrbe, hát még egy ország, egy nemzet esetében. Nemrég beszélgetett Kapu Tiborral, Magyarország második asztronautájával, akire minden magyarok büszke. Tehát egy nemzet számára is óriási lépés. Mit jelent a nemzet számára, hogy 45 év elteltével ismét magyar űrhajós jutott fel a világűrbe?

– Két dolgot látok itt. Az első az, hogy most jó passzban vagyunk, mert az elmúlt időben volt két Nobel-díjasunk, meg van egy űrhajósunk. Ez azért ritkán jön így össze. És ez fölveti azt a kérdést, hogy egy olyan méretű ország, mint Magyarország, meg egy olyan sorsú ország, mint amelyik két világháborút is elveszített, az vajon tűzhet-e maga elé ilyen nagy célokat? Vagy azt kell mondani, hogy az űr, meg a Nobel-díjak a nagyoknak vannak fönt, kicsik vagyunk mi ehhez. Merjünk kicsik lenni, szokták mondani a balosok. De mi azt mondjuk, hogy nem, merjünk nagyok lenni, és nem mindig csak a méret számít,

igenis a magyarok a világ legjobbjai között tudnak lenni, legyen szó olimpiáról, politikáról, űrhajózásról, Nobel-díjakról.

Ott kell lenni, szerintem ez fontos, nekünk, magyaroknak ez önbecsülési kérdés. Mi így látjuk magunkat és időnként megerősítésre van szükségünk. A másik, ami megható, legalábbis nekem az volt, hogy föllövik ezt a magyar űrhajóst, Kapu urat az űrbe, és az ember mire gondolna elsőként? Hogy a lábaimnál a Föld, és azokat a részeit nézem, amit nem ismerek, vagy amit nem láthatok otthonról. És mit mondott Kapu Tibor? Föllőttek, és azt kerestem, hol van Magyarország. Ez a nagy dolog.

– Nem szívesen zárom szomorú témával a beszélgetést, de a háború kérdése valamennyiünket érint. Véleménye szerint kerültünk-e közelebb a békéhez az ukrajnai háború kirobbanása óta eltelt három és fél év során?

– Nem, folyamatosan a háborúhoz kerülünk közelebb. Ez nem a mi háborúnk, ez két szláv nép testvérháborúja, ehhez nekünk semmi közünk. Az a történet, hogy az oroszok idejönnek és hamm, bekapnak mindenkit, az egy vicces érvelés. Ha valaki megnézi az orosz hadsereg erejét, a katonai kiadásokat, összeveti a nyugat-európai NATO-tagállamoknak a katonai képességével és gazdasági erejével, még odaképzeli mögénk az egész Egyesült Államokat, hát ne vicceljünk már, nincs akkora kisgömböc, aki ezt mind be tudná kapni. Tehát ez nem a mi háborúnk, amitől nekünk távol kell magunkat tartani. Szomorúan látom, hogy az európaiak háborút akarnak, az amerikaiak meg békét. Trump elnök úr folyamatosan dolgozik a békéért, az európaiak pedig meg akarják verni az oroszokat az ukrán fronton, egyfolytában erről beszélnek.

Emiatt meg néhány más konfliktus miatt az egész világ a harmadik világháború előestéjén, szélén egyensúlyoz.

Azért van az egész világban bizonytalanságérzet – ami a gazdaságban is érezhető nem csak itt, hanem a világ túlsó felén is, talán egyedül Kína a kivétel –, mert mindenki úgy látja, hogy a veszélyek korában vagyunk, és nem lehet tudni, merre fognak fordulni a dolgok. Ilyenkor a biztonság az erősebb szempont, nem pedig a vállalkozóknak a befektetés, az előretörés; úgy gondolkodik a világ, hogy ami van, maradjon meg, és ha így gondolkodik, akkor az egész világgazdaság kereke lassabban forog. Ennek látjuk a gazdasági következményeit. De nem baj, nekünk, magyaroknak a saját céljainkat kell figyelni, azokat kitűztük, azokat el kell érni és a béke oldalán kell maradni. Nem fordulhat elő még egyszer az, mint ami előfordult kétszer, hogy egy nagy európai, később világméretűvé vált háborúban a magyarok a saját érdekeik és a saját szándékaik ellenére belekeverednek, vagy beletolnak bennünket. Kívül kell rajta maradni. Nekem ez a dolgom, és megrendíthetetlen vagyok ebben az ügyben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 05., szombat

„Mindnyájunk ügyvédje tudott lenni”. Gyászbeszédekkel, kedvenc nótájával búcsúztak Kincses Elődtől

Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.

„Mindnyájunk ügyvédje tudott lenni”. Gyászbeszédekkel, kedvenc nótájával búcsúztak Kincses Elődtől
2025. július 05., szombat

Jön! Interjú Orbán Viktor miniszterelnökkel a Krónikán

Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.

Jön! Interjú Orbán Viktor miniszterelnökkel a Krónikán
2025. július 05., szombat

Eloltották a Cibles-hegységben kiütött vegetációtüzet

Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.

Eloltották a Cibles-hegységben kiütött vegetációtüzet
2025. július 05., szombat

Jövő héten megnyílhat Erdély legújabb gyorsforgalmi útja

A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.

Jövő héten megnyílhat Erdély legújabb gyorsforgalmi útja
2025. július 04., péntek

A nagyváradi rendőrségi fogdában gyakori ,,vendégek” a részeg sofőrök

Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.

A nagyváradi rendőrségi fogdában gyakori ,,vendégek” a részeg sofőrök
2025. július 04., péntek

Főként székelyföldi fiúk kezdik ősszel tanulmányaikat a gyulafehérvári papnevelő intézetben

Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).

Főként székelyföldi fiúk kezdik ősszel tanulmányaikat a gyulafehérvári papnevelő intézetben
2025. július 04., péntek

Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett Kincses Előd temetésén Marosvásárhelyen

Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.

Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett Kincses Előd temetésén Marosvásárhelyen
2025. július 04., péntek

Megvalósult az álom, otthonra lelt a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség

Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.

Megvalósult az álom, otthonra lelt a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség
2025. július 04., péntek

Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, sokallta a megyei önkormányzat a finanszírozás rá eső részét

Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.

Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, sokallta a megyei önkormányzat a finanszírozás rá eső részét
2025. július 04., péntek

„Itt a medve, milyen szép, felém jön” – lelkesedett a transzfogarasi halálos támadás áldozata

Az olasz sajtó részleteket közölt a csütörtöki transzfogarasi halálos medvetámadás áldozatáról, a 48 éves Omar Farang Zinről, aki Facebook-oldalán tett közzé szerdán medvés fotókat és videókat.

„Itt a medve, milyen szép, felém jön” – lelkesedett a transzfogarasi halálos támadás áldozata