A környezet és a beporzó rovarok védelme érdekében 1357 négyzetméternyi méhlegelőt létesítettek Szatmárnémetiben az Udvari úton – közölte a város polgármesteri hivatala.
Több száz méhcsaládban keletkezett súlyos veszteség Krasznabélteken, miután helyi repcetermesztő gazdák bejelentetlenül erős rovarölő szerrel permeteztek. A Szatmár megyei esetet több állami hivatal vizsgálja.
Méhcsaládonként 25 lejjel támogatja a romániai méhészeket a kormány egy új kormányrendelet értelmében. A Krónikának nyilatkozó szakember, falugazdász szerint a jelképes összeg semmit nem old meg a méhészek egyre súlyosbodó értékesítési gondjai közül.
Ezer kaptár méhet tart a bihardiószegi Fiók család, amely Bihar megye egyik legnagyobb méhállományával rendelkezik. A kiváló erdélyi mézek piacát azonban átvette a kétes minőségű importméz. Riportunkban a gazdacsalád kiútkeresését mutatjuk be.
Az alacsony felvásárlási árak miatt nehéz évet zárnak a méhészek is. A masszív import a nagyáruházak mézválasztékában érhető tetten, a méhészek egyre inkább a kistermelői értékesítés mellett döntenek.
A világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezete, a World Wildlife Fund (Természetvédelmi Világalap) romániai fiókja online peticiót indított a méhek megmentéséért. Azt állítják, a méhfajták 37 százaléka fokozottan pusztul.
Az Európai Unióban 630 000 méhész és 16 millió kaptár található, az európai méhészek évente 234 000 tonna mézet termelnek. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság azonban megkongatta a vészharangot: több országban nagy számban pusztulnak a méhek.
Nem rózsás a hazai méhészek helyzete, az illojális konkurencia miatt sokan nem tudják értékesíteni termékeiket, a nagybani felvásárlási ár rekordalacsony, 8 lej körül mozog. Kézdiszéki méhésszel jártuk körül az erdélyi méhészek nehéz helyzetét.
A tavaly megtermelt mézmennyiség a 2022-es esztendő hozamának a fele volt, a hazai méhészek mégsem tudják értékesíteni készleteiket. A Romániai Méhészek Egyesületének elnöke szerint az olcsó ukrajnai importméz is nagy gondokat okoz a gazdáknak.
Összegyűlt az egymillió aláírás a Mentsük meg a méheket nevű európai polgári kezdeményezésre. Az Európai Bizottság azonnal az ügy élére állt, holott több más polgári kezdeményezést legszívesebben elhallgatott volna.
A magyar agrárium méltán lehet büszke a nagy elődök munkájára, kitartására és szorgalmára, melyekből most is erőt meríthetünk – jelentette ki Nagy István agrárminiszter báró Ambrózy Béla és báró Ambrózy Andor újratemetésén, szombaton Temesváron.
Az idei elhúzódó szárazság negatívan befolyásolta a méztermelést Hunyad megyében. A méhészegyesület becslései szerint egyes méhészgazdák a megszokott mézmennyiségnek csak a felét termelik ebben az évben.
Péntektől lehet benyújtani a méhészeti ágazatot 2021 márciusa és májusa között érő kedvezőtlen hidrometeorológiai hatások kompenzálására irányuló de minimis támogatás iránti kérelmeket.
Erdély-szerte egyre nehezebb talpon maradniuk a méhészeknek. 2019 után az idei esztendő is gyengére sikeredett, a korábbi uniós támogatások elapadtak, a román szakminisztérium pedig aprópénzzel „ellensúlyozza” a veszteséget. A Szilágy megyei Krasznán 140 méhcsaládot tart Pap Sándor, akivel a méztermelés kilátásairól besz
A tavalyinál 15-20 százalékkal kisebb méztermésre kell számítani idén, ez várhatóan nem haladja meg a 15-17 ezer tonnát – nyilatkozta csütörtökön az Agerpres hírügynökségnek a Romániai Méhtenyésztők Egyesületének (ACA) elnöke, Ioan Fotea.
Egyre nagyobb konkurenciával és folyamatosan csökkenő jövedelmezőséggel kell számolniuk azoknak az erdélyi vállalkozóknak, akik kitartanak a mezőgazdaság egyik legérzékenyebb ágazata, a méhészet mellett.
Miközben a mezőgazdasági miniszter az ágazat eredményeivel dicsekszik, számos gonddal meg kell küzdeniük a romániai méhészeknek, idén ráadásul az időjárás sem kedvez ahhoz, hogy a tavalyihoz hasonló mézhozamra számíthassanak.
Idén összesen mintegy 48,5 millió lej értékben igényeltek támogatást a romániai méhészek az Országos Méhészeti Program (PNA) keretében; ez az összeg 42 százalékkal meghaladja a 2018-as támogatási keretet.