A román állam számottevő erőfeszítései ellenére, sem sikerült befektetőt találni a csődbe jutott légitársaság megmentésére
Fotó: Rostás Szabolcs
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
2025. július 11., 14:002025. július 11., 14:00
A Blue Air Aviation Rt.-t 2023 márciusában, a saját kezdeményezésére nyilvánították fizetésképtelenné, azt követően indult meg a csődeljárás. A bukaresti törvényszék most azt követően döntött a felszámolásáról, hogy a cégvezetés és a többségi tulajdonos, a román állam számottevő erőfeszítései ellenére, sem sikerült befektetőt találni a csődbe jutott légitársaság megmentésére – nyilatkozta Radu Tudor csődbiztos, a légitársaság vagyonfelügyeletét ellátó Infinexa cég képviselője a portálnak.
A 2004-ben alapított Blue Air volt az első romániai diszkont légitársaság. Fénykorában, 2018-ban és 2019-ben több mint 1100 főt foglalkoztatott, éves árbevétele meghaladta a 2,1 milliárd lejt.
A pénzügyminisztérium visszafizettetési határozatot hoz a Blue Air légitársaságnak jogellenesen nyújtott 33,84 millió euró állami támogatás visszaszerzésére – jelentette be pénteken Mihai Constantin kormányszóvivő.
Az MTI emlékeztet, a légitársaság válsága 2020-ban kezdődött, melyből annak ellenére sem tudott kilábalni, hogy kölcsön formájában 28 millió eurós állami támogatást kapott a koronavírus-járvány okozta veszteségek kompenzálására, és további közel 34 millió eurót tőkejuttatásként.
A Blue Air 2022 nyarán tömegével függesztette fel a járatait, szeptember 6-án pedig már leállította valamennyit. Mivel nem tudta törleszteni a két évvel korábban kapott állami hitelt, 2022 novemberében a román kormány átvette a vállalat részvényeinek 75 százalékát.
Új vezetőséget kapott Blue Air fapados légitársaság, amelyben a román állam tavaly ősszel lett részvényes, miután az üzemeltető nem teljesítette a 2020-as állami támogatást követő kötelezettségeit.
Tavaly az év végén a Blue Air Aviation 1,259 milliárd lej értékű adósságállománnyal rendelkezett, miközben aktívumainak az értéke alig haladta meg a 181 millió lejt.
Egyre súlyosabb helyzetbe kerül a járatait már tavaly kényszerből felfüggesztő Blue Air romániai fapados légitársaság: az Országos Adóhatóság (ANAF) a cég által felhalmozott adósság miatt már a cég hat repülőgépét is lefoglalta.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!