December 20-án ül össze először az új összetételű román parlament
Fotó: Románia parlamentje
Klaus Iohannis államfő szerdán aláírta az új összetételű parlament összehívásáról szóló rendeletet – tájékoztatott az elnöki hivatal.
2024. december 11., 15:232024. december 11., 15:23
Az államfői rendelet értelmében a december elsejei választások nyomán felálló
Elkötelezettségüket fejezték ki az Európa-párti parlamenti pártok képviselői egy közös kormányprogram kidolgozása mellett, ugyanakkor kilátásba helyezték egy lehetséges közös államfőjelölt támogatását is.
Amint arról beszámoltunk, az Állandó Választási Hatóság (AEP) kedden ismertette az új parlament összetételét;
Huszonkilencen közülük 34 évesnél fiatalabbak, harminchárman pedig 65 évesnél idősebbek.
A képviselők és szenátorok zöme tehát a 45 és 64 év közötti korosztályhoz tartozik.
Akárcsak a szenátusban, a képviselőházban is eggyel több mandátumot szerzett a december elsejei parlamenti választáson a 2020-2024-es törvényhozási ciklushoz képest az RMDSZ. A 22. képviselői mandátum Maros megyében „hullott” az RMDSZ ölébe.
Kilenc jelölt száll versenybe a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéért, köztük a párt ügyivő elnöke, Dominic Fritz és Violeta Alexandru szenátor.
Öt ember megsérült kedden Dâmbovița megyében, az A1-es autópályán történt balesetben, amelyben három teherautó és öt személyautó volt érintett.
Emberkereskedő hálózatot számoltak fel a román és a svájci hatóságok, a bűnözői csoport 17 előállított tagja fiatal, kiszolgáltatott nőket toborzott Romániában, majd szexmunkára kényszerítette őket Svájcban – közölte az Eurojust kedden.
Különösen meleg időre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) nyolc déli és délnyugati megyére.
A Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) többen szavaznának, ha most vasárnap lenne a parlamenti választás, mint a Szociáldemokrata Párta )PSD) és a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) együttvéve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Nicușor Dan államfő kedd reggel kijelentette, hogy Romániában problémát jelent a nagy értékű adócsalás, és az intézményeknek – beleértve a hírszerzést is – foglalkozniuk kell ezzel.
Folytatódik kedden a gazdasági és pénzügyi bűnözés elleni nagyszabású, Jupiter fedőnevű akció, amelynek keretében országszerte 356 házkutatást tartanak az ügyészek és a rendőrök.
Nicușor Dan államfő kedden ismét tárgyal a Nyugat-barát parlamenti pártok képviselőivel, szerdán pedig sajtótájékoztató keretében számol be a kormányalakítással és a deficitcsökkentő intézkedésekkel kapcsolatos fejleményekről.
Újabb közvélemény-kutatás jelzi a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) előretörését.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) kormányra lépése a megyei szervezetek döntésén múlik – jelentette be hétfőn Sorin Grindeanu.
szóljon hozzá!