Kikémlelné a törvénytelenségeket. Nicușor Dan a hírszerző szolgálatokat is bevetné az adócsalók ellen
Fotó: SRI/Facebook
Nicușor Dan államfő kedd reggel kijelentette, hogy Romániában problémát jelent a nagy értékű adócsalás, és az intézményeknek – beleértve a hírszerzést is – foglalkozniuk kell ezzel.
2025. június 03., 13:412025. június 03., 13:41
A lakása előtt nyilatkozó államfőtől megkérdezték az újságírók, hogy a választási kampányban tett ígéretei szerint szerződtet-e informatikai szakembereket a 2024-es elnökválasztáson történtek tisztázására.
„Nem ez most a legsürgetőbb probléma. A legsürgetőbb a deficit és a kormányalakítás” – válaszolta az elnök.
Kifejtette:
Meg kell nézni, hogy ennek érdekében szükséges-e módosítani a védelmi stratégiát – tette hozzá.
Nicușor Dan hétfőn, Vilniusban kijelentette, hogy a nagy értékű adócsalás elleni küzdelem hatásai jövőre mutatkoznak majd meg.
Közlése szerint vasárnap este tárgyalt Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnökkel arról a lehetőségről, hogy
Nicușor Dan elmondta, optimista abban a tekintetben, hogy a jelenség ellen fel tud lépni a román állam, de ennek a hatásai csak 2026-ban fognak megmutatkozni.
Hivatalos források szerint a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) júniusban arról fog dönteni, hogy a nagy értékű adócsalás része legyen Románia védelmi stratégiájának, mert ez elősegítené a jelenség visszaszorítását.
A dokumentum címe „Közös intézkedési terv az adócsalás megelőzésére és az ellene való küzdelemre irányuló tevékenységek racionalizálására” volt, és 2012 januárjában írták alá.
A szöveg bevezetője szerint a megállapodást a CSAT 2010-es határozata alapján kötötték.
A dokumentumot Laura Codruța Kovesi akkori legfőbb ügyész (2013-tól 2018 júliusáig a DNA későbbi vezetője), George Maior, az adóhivatal korábbi vezetője, Traian Igaș volt belügyminiszter, volt PDL-s, majd PNL-s szenátor és Alina Bica, az igazságügyi minisztérium akkori államtitkára, később a DIICOT főügyésze (2013. május 15-től 2014. november 24-ig) írta alá.
A kétkulcsos áfa (TVA) bevezetése, a jövedéki adó és az osztalékadó emelése, a nagy nyugdíjak utáni járulékfizetési kötelezettség bevezetése és az útadó növelése is szerepel az új kormány programjának deficitcsökkentő intézkedései között.
A beiktatásra váró koalíciós kormány programjában szerepel az igazságszolgáltatás reformja is: többek között 65 évre emelnék az ügyészek és bírák nyugdíjkorhatárát, törölnék a nyugdíj és a fizetés halmozását.
Első ízben fog betölteni roma nemzetiségű ember miniszteri tisztséget Romániában: Florin Manole lesz a munkaügyi tárca vezetője.
Prioritások: a különleges nyugdíjak reformja, a méltánytalan kiváltságok megszüntetése és a törvény előtti egyenlő bánásmód, Románia csatlakozása a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez, valamint a költségvetési pazarlás elleni küzdelem.
Az általános áfakulcs 19 százalék marad, és ezenkívül egyetlen kedvezményes áfakulcs lesz – közölte hétfőn Kelemen Hunor RMDSZ-elnök. A szövetségi elnököt a koalíciós pártok áfával kapcsolatos döntéseiről faggatták az újságírók a parlamentben.
Aláírták hétfőn délelőtt a koalíciós megállapodást a leendő bukaresti kormányban részt vevő alakulatok, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ, illetve a kisebbségek képviselői.
Hétfőn kezdődik a nyolcadik osztályt végzett diákok képességfelmérő vizsgája.
A koalíciós megállapodás elkészült, és része lesz az is, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) felváltva vezeti a kormányt – jelentette ki vasárnap este az RMDSZ elnöke.
A Szociáldemokrata Pártnak (PSD) hat, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) négy, a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) négy, az RMDSZ-nek két minisztere lesz az Ilie Bolojan vezette új kormányban.
Megalapította új pártját Claudiu Târziu. A politikus szerint a Konzervatív Akció készen áll az ellenzéki szerepre.
szóljon hozzá!