Közös asztalhoz ültek az Európa-párti pártok képviselői
Fotó: USR/Facebook
Elkötelezettségüket fejezték ki az Európa-párti parlamenti pártok képviselői egy közös kormányprogram kidolgozása mellett, ugyanakkor kilátásba helyezték egy lehetséges közös államfőjelölt támogatását is. Az Európa-párti alakulatok a szélsőjobb pártok elszigetelését is célozzák.
2024. december 10., 22:222024. december 10., 22:22
2024. december 10., 23:262024. december 10., 23:26
A négy politikai alakulat – a román Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának – képviselői hétfőn este ültek tárgyalóasztalhoz először azóta, hogy a múlt héten megállapodtak a koalíció létrehozásáról. A megbeszélést követően kibocsátott közös közleményükben a felek közölték, elkötelezettek aziránt, hogy felgyorsítsák a párbeszédet egy Európa-párti kormány mihamarabbi megalakítása érdekében.
Ezt a feladatot egy közös bizottság végzi el, amelynek tevékenységét szakterületenkénti munkacsoportok segítik. Egyetértettek abban, hogy növelni kell a közberuházásokat és az országos helyreállítási és rezilienciatervben (PNRR) foglalt reformok megvalósításának jelenlegi ütemét.
A négy párt elkötelezett egy Európa-barát parlamenti többség kialakítása mellett.
Fotó: USR/Facebook
A közlemény alapján a felek abban is egyetértettek, hogy konkrét tervre van szükség a közkiadások és a közigazgatás bürokráciájának csökkentésére. „Ez egy döntő pillanat Románia számára. Gyökeres változásra van szükség, és az Európa-barát pártok vállalják ezt a felelősséget” – szerepel a közleményben, amely szerint a politikai osztályba vetett bizalom csak jó kormányzással, a közpénzek átlátható elköltésével és a polgárok tiszteletben tartásával növelhető.
A múlt vasárnapi parlamenti választás után esedékes, hogy az „Európa-párti” koalíció megalakításáról szándéknyilatkozatot aláíró négy párt, a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ, valamint a képviselőházi kisebbségi frakció elkezdje az érdemi tárgyalásokat.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a hétfő esti megbeszélést követően közösségi oldalára feltöltött videós beszámolójában elmondta: javasolta, hogy minél előbb szervezzék meg az alkotmánybíróság által lefújt államfőválasztást. A politikus szerint a megmérettetés első fordulóját leghamarabb 2025. március 16-án lehetne megrendezni, a másodikat március 30-án.
Mint arról beszámoltunk, Románia európai elkötelezettségű politikai pártjaiként december 4-én írt alá koalíciós szándéknyilatkozatot a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a – nem magyar – nemzeti kisebbségi frakció. Akkor a felek abban a tudatban állapodtak meg a tárgyalások elindításáról, hogy december 8-án rendezik az államelnök-választás második fordulóját, amelyen a szélsőségesen nacionalista Călin Georgescu elnyerheti a legfőbb közjogi méltóságot. Az aláíró politikai erők Románia stabilitása, korszerűsítése, az ország biztonságát és jólétét megalapozó európai uniós és euroatlanti elkötelezettsége megerősítésének érdekében, Románia nemzetközi elszigetelését elkerülendő vállalkoznak közös kormányzásra.
A bukaresti alkotmánybíróság (CCR) pénteken érvénytelenítette a romániai államfőválasztás első fordulóját, és elrendelte a választási folyamat elölről kezdését.
Európa-párti koalíciót kötött a parlamentben a PNL, a PSD, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciója.
2025 első két napja sok munkát adott a tűzoltóknak: 3708 sürgősségi esethez riasztották őket.
Kisbusz sodródott ki az útról a Suceava megyei Ciumârna településen péntek reggel; egy férfi meghalt, öten kórházba kerültek.
Utcára hívja az embereket George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke az elnökválasztás eredményének alkotmánybírósági megsemmisítése miatt.
A nyugdíjazásra vonatkozó rossz törvény miatt a belügyminisztérium az elmúlt 15 évben 35 ezer tapasztalt rendőrt veszített el – jelentette ki Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Január végére várható, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) döntsön a Călin Georgescu által az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvénytelenítő alkotmánybírósági döntés elleni panaszról.
Quadokkal (ATV) versenyző fiatalokat bírságoltak meg csütörtökön a hegyicsendőrök – tájékoztatott Anca Gherasim, a Máramaros megyei csendőrség szóvivője.
A román országos rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint az év első napján több mint 1 600 000 lejre róttak ki bírságokat különböző szabálysértésekért, tájékoztat a rendőrség.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) fordult az elnökválasztás első fordulóját megnyerő Călin Georgescu az Alkotmánybíróság azon határozata miatt, amellyel érvénytelenítette a választás eredményét, és új választást rendelt el.
A román állami vasúttársaság (CFR) tájékoztatót adott ki szerdán az egyetemistákra vonatkozó új vonatjegyvásárlási szabályokról.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szokatlan módját választotta annak, hogy megígérje: kormánya nem fog áfaemelést végrehajtani. Ciolacu a karjára tetováltatta vállalását.
szóljon hozzá!