Székelyföldön sok kis- és nagyüzemet sikerült magyar állami támogatásból korszerűsíteni
Fotó: Makkay József
Négy évre szóló, hatszázmillió eurós pályázati keretet különített el a kormány a romániai élelmiszeripar korszerűsítésére. Az élelmiszer-feldolgozás terén az uniós tagállamok mögött kullogó Románia azonban ennyi pénzből nem tudja behozni hatalmas lemaradását. Az elmúlt öt esztendőben magyar állami segítséggel a három székelyföldi megyében történtek a legnagyobb élelmiszeripari beruházások.
2023. június 30., 21:302023. június 30., 21:30
2023. június 30., 21:362023. június 30., 21:36
A bukaresti mezőgazdasági minisztérium által kidolgozott, és a pénteki kormányülésen elfogadott Investalim program a romániai élelmiszeripar megerősítését célozza. A 2023-2026-os időszakra előkészített, 600 millió eurós költségvetésű program a feldolgozóüzemekbe beruházó romániai élelmiszeripari vállalatokat támogatja pályázati forrásokkal.
A kormány által hamarosan meghirdetésre kerülő pályázatokon legalább félmillió euró értékű projektekkel vehetnek részt az élelmiszeripari cégek. Az elfogadásra kerülő üzleti terv alapján a projekt lezárulta után legalább öt esztendeig a beruházásnak biztos lábakon kell állnia. Az összberuházás legalább 25 százalékát a vállalkozói önrésznek kell kitennie. Csak olyan cégek pályázhatnak, amelyeknél az elmúlt három esztendő könyvelési mérlegei legalább nullszaldósan jöttek ki, nem veszteségesek és nem tartoznak adókkal és illetékekkel az államkassza irányába.
Kenyérsütöde. A pékségek is rászorulnak a pályázati forrásokra
Fotó: Veres Nándor
A kormányprogrammal kapcsolatban a Krónika által megkérdezett Magyar Lóránd Szatmár megyei parlamenti képviselő, az alsóház mezőgazdasági szakbizottságának alelnöke elmondta: a kormánynak csupán „vérszegény” megoldásra futotta, miután az eredetileg elképzelt uniós támogatások felét sem sikerült az élelmiszeripar korszerűsítésére fordítani. „Az ágazat reális tőkeszükségletéhez képest ez nagyon kevés pénz. Az élelmiszeripar, a mezőgazdasági termékek feldolgozása terén Románia uniós sereghajtó. A megtermelt mezőgazdasági termékeket jórészt nyersanyagként exportáljuk.
– fogalmazott portálunknak Magyar Lóránd.
Az utóbbi öt esztendőben a romániai élelmiszeripar legnagyobb befektetője a magyar állam volt a Maros, Hargita és Kovászna megyében megpályázható székelyföldi gazdaságfejlesztési program keretében. Az ötven százalék önrész mellett elnyert nagy összegű beruházások keretében 500 ezer és 7,5 millió euró közötti magyar állami forráshoz lehetett hozzájutni.
Kozma Mónika, a pályázatokat lebonyolító alapítvány vezetője a Krónikának nyilatkozva korábban elmondta, valamennyi beruházás sikertörténetnek számít, minden feldolgozóüzem működik már, vagy átadás előtt áll.
A kormány konkretizálja a gazdasági hazafiasság és a termelékenység vízióját – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök a pénteki kormányülés első, sajtónyilvános felében.
Jó ütemben halad a székelyföldi gazdaságfejlesztési program mintegy száz nagyberuházásának a megvalósítása. A kisösszegű székelyföldi gazdapályázatok után a Pro Economica Alapítvány arra vár, hogy a partiumi gazdapályázatokat is meghirdethesse.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!