Fotó: Gov.ro
A kormány konkretizálja a gazdasági hazafiasság és a termelékenység vízióját – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök a pénteki kormányülés első, sajtónyilvános felében. Jelezte egyúttal: kabinetje az ülésen elfogadja azt a sürgősségi rendeletet, amely szabályozza a termelők és kereskedők által 14 alapvető élelmiszerre felszámított haszonkulcsot.
2023. június 30., 10:252023. június 30., 10:25
2023. június 30., 10:532023. június 30., 10:53
„Örülök, hogy elfogadjuk az első intézkedést a 14 alapvető élelmiszer olcsóbbá tételére, ezzel növelve a romániai lakosság vásárlóerejét. Köszönetet mondok a nagy kiskereskedelmi üüzletláncoknak is, becsületes és tisztességes partnerek voltak, és úgy éreztem, hogy az áremelkedés elleni küzdelem közös cél” – fogalmazott Ciolacu.
„Nem remélhetjük, hogy jobb élelmiszereket kapunk tisztességes áron mindössze az árrés átmeneti korlátozásával. Támogatnunk kell a termelés és a feldolgozás növelését. Ezért kollégáimmal együtt ma egy 600 millió eurós támogatási programot is jóváhagyunk a feldolgozóüzemekbe beruházó romániai élelmiszeripari vállalatok számára” – közölte a kormányfő.
A pénzeszközök a hitelekhez nyújtott állami garanciák formájában állnak majd rendelkezésre a termelőegységekbe történő beruházásokra.
Úgy tűnik, a Szociáldemokrata Párt és a Nemzeti Liberális Párt vezetőinek sikerült megállapodásra jutniuk az élelmiszerárak kapcsán, és végül nem az általános forgalmi adó (áfa/TVA), hanem az árrés csökkentésével próbálják mesterségesen levinni az árakat.
Ami a pénteki kormányülés napirendjén szereplő és a gazdák körében aggodalmakat kiváltó árréskorlátozást illeti,
„A legnagyobb kockázat, amelyet egy ilyen javaslat magában hordoz, hogy a forgalmazók és kiskereskedők megtagadják a termékek kiszállítását, arra hivatkozva, hogy azok gazdasági kárt okoznak nekik” – áll a Versenytanács által a kormánynak elküldött véleményezésben az Agrointel.ro szerint.
Sem az élelmiszer-feldolgozók, sem a gazdák érdekvédelmi szervezetei nem lelkesednek a bukaresti kormány élelmiszerár-csökkentő elképzelésétől. A Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint kompenzálnia kell a gazdákat.
A sürgősségi rendelet tervezete szerint a feldolgozók legfeljebb 20 százalékos árrést alkalmazhatnak a közvetlen és közvetett költségeket magában foglaló előállítási árhoz képest. Az elosztási lánc az abban részt vevők számától függetlenül legtöbb 5 százalékos árréssel dolgozhat a beszerzési és működési költségekhez képest. A kereskedők legfeljebb 20 százalékos árrést alkalmazhatnak a beszerzési, illetve a közvetlen és közvetett költségeket magában foglaló árhoz viszonyítva.
A rendelettervezet azt is megszabja, hogy az árrést az érintett termékek áfa nélküli értékére kell rászámolni.
Az intézkedés a termelési, behozatali, forgalmazási és kiskereskedelmi láncban részt vevő valamennyi jogi személyre érvényes, szervezeti formától függetlenül.
Az előírások be nem tartása – amennyiben nem minősül bűncselekménynek – 100 000 és 2 000 000 lej közötti bírsággal büntethető. Az ellenőrzés az Országos Adóhatóság (ANAF) hatáskörébe tartozik majd.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke vasárnap azt írta a Facebookra, hogy a PSD-kormányzás a „gazdasági hazafiasság” révén képzeli el a fejlődést, azaz olyan befektetések és termelés révén, amelyek „itt, Romániában” valósulnak meg.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
szóljon hozzá!