Kiss Judit

Kiss Judit

Várakozni – ki tudja, meddig és mire

2020. július 07., 09:38

2020. július 07., 09:38

Ebben az országban a koronavírus-járvány előtt is rémálom volt a millió sebből vérző egészségügyi rendszer „karmai” közé kerülni, hát még most, amikor feje tetejére állt minden, és irdatlan káosz uralja az egészségügyi viszonyokat.

Sajnos mindenki tudja, hogy a vírus előtti időkben is hosszasan várakoztak a betegek, sok volt a leromlott állapotú, a felszereltség és személyzet hiányával küzdő kórház, óriási a bürokrácia, virágzott a hálapénz intézménye, az orvosok kivándoroltak, és így tovább. Március közepétől a járvány miatt az egészségügyi rendszer eleve megszokott zagyvaságához és kiszámíthatatlanságához másfajta zűrzavar adódott hozzá: a kényszerhelyzetben alapjaiban átszervezték az egyébként is folyamatos átformálás alatt álló egészségügyet. Tehát az a rendszer, amely jól-rosszul, sok hiányossággal, de azért valamelyest működött, fenekestől felfordult.

A „karantén” idején gyakorlatilag megszűnt a járóbeteg-rendelés, számos kórházat különítettek el kizárólag a vírussal fertőzöttek kezelésére, így a nem koronavírusos, ám sok esetben más súlyos betegségben szenvedők nem juthattak orvoshoz, nem kaphattak kezelést. És jelenleg, amikor a napi statisztika szerint egyre nő a fertőzöttek száma, a káosz tovább fokozódik, sok minden jelzi ezt. De a járvány összes hozadékával terhelt időkben hogyan is lehetne bármi is világos, megbízható vagy kiszámítható egy ilyen országban, mint amilyen Románia?

Vegyük például azt, hogy három hete növekszik a fertőzések száma, és fennáll a veszélye annak, hogy továbbra is növekedni fog, eközben három lazítási szakasz után az alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánította a karantént jelenlegi formájában. Így több mint félszáz, vírussal fertőzött beteget kiengedtek a kórházakból, mert nem akartak bezárva maradni. A kormány közben kapkodni kezdett, hogy kidolgozza a törvénytervezetet, amelynek alapján elrendelhetik a fertőzöttek hatósági karanténba zárását vagy házi elkülönítését.

Másik példa a rendszerben uralkodó fejetlenségre és kilátástalanságra az, ami a nem koronavírusos betegekkel történik, akiknek hatványozottan nehézzé vált a helyzete amiatt, hogy számos intézményben gyökeresen megváltoztak a korábbi viszonyok. Például a bukaresti Colentina kórház idegsebészeti osztályán a járvány előtt havonta ezer beteget kezeltek, de mivel az intézményt úgynevezett „Covid-kórházzá” alakították át, a súlyos neurológiai betegségekben szenvedőket nem fogadhatják az orvosok, a páciensek pedig nem tehetnek mást, mint hogy megvárják, jusson vissza a rendes kerékvágásba az intézmény. Ami ki tudja, mikor következhet be. Nem marad más hátra, mint várakozni. Ki tudja, meddig, ki tudja, mire….

Szintén a Colentina urológiai osztályán a járvány előtt félezer beteget műtöttek meg havonta, az elmúlt 4 hónapban pedig mindössze hármat. És ha valaki sürgősen orvosi segítségre szorul, elkeserítő helyzetben találhatja magát. Hiszen mielőtt a koronavírustesztet el nem végzik rajta, nem kezdik el kezelni, nem utalják kórházba. Sőt az is megesik, hogy tizenvalahány órán keresztül várakoztatják a pácienseket, intézményről intézményre küldözgetik.

Ráadásul mindeközben vannak olyan kórházak is, ahol tömegesen megfertőződnek betegek és egészségügyi dolgozók. Ilyen most éppen Galac megye legnagyobb intézménye, amely a szomszédos megyék betegeinek ellátásáért is felel. Az intenzív osztály főorvosa elkeseredetten fakadt ki, hogy a helyzet tarthatatlan, irdatlan mennyiségű munka hárul rájuk, mert sok alkalmazott kapta el a vírust, a dolgozók kimerültek, a nap végén perfúzióra és oxigénre van szükségük ahhoz, hogy másnap képesek legyenek folytatni a munkát. Ahogy Arany János írta: „Oh irgalom Atyja, ne hagyj el”.

Elnézve a romániai viszonyok alakulását, nem marad más hátra, mint reménykedni. És várakozni. Ki tudja, meddig, ki tudja, mire.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.