Kiss Judit

Kiss Judit

Több rendelet, nagyobb rendetlenség

2020. szeptember 03., 09:28

2020. szeptember 03., 09:28

Oly mértékben szabályozottan, sőt túlszabályozottan kellene működnie a járványhelyzet miatt teljesen átalakuló iskolarendszernek, hogy a romániai viszonyok ismeretében első blikkre is sejthető: egyszerűen nem fog menni. Mert a most előirányzott, börtönszerű, katonás szisztéma legalább olyan szintű rendet és fegyelmezettséget kívánna meg, mint amekkora fejetlenség, káosz övezi a hazai járványhelyzetet, illetve amekkora zűrzavar jellemezte „normál” időkben is a tanügyet. Az elképzelt rend és a valóságban tapasztalható káosz pedig a gyakorlat talaján sajnos összeegyeztethetetlen, sőt utóbbi lehetetlenné teszi az előbbi megszületését.

Az egészségügyi és oktatási minisztérium – megvárva és mintául véve más európai országok tanévkezdési stratégiájának megjelenését – megrajzolta az iskolai mindennapok hihetetlenül bonyolult, szövevényes és gyakorlatban sok tekintetben kivitelezhetetlen tervezetét. És ehhez kellene igazodnia szeptember közepétől gyereknek, tanárnak, szülőnek, iskolának.

Az előírások szövevényét tartalmazó „kisokosról” a vak is láthatja, hogy a szabályokat mind-mind betartani képtelenség lesz mind a felnőtteknek, mind a gyerekeknek. Még akkor is kivitelezhetetlen lenne, ha társadalmunk következetesség, fegyelmezettség, felelősségtudat tekintetében felnőttebb lenne, és ha az ország vezetése a járvány eddigi féléve alatt azt bizonyította volna: bár megközelítőleg képes észszerű, megbízható döntéseket hozni. De sajnos nem ez történt. Ugyanakkor amiatt is kétes a tervezet gyakorlati megvalósítása, mert az új szabályrendszer kicsi gyerekekre, határaikat feszegető kiskamaszokra, lázadó nagykamaszokra vonatkozik, akiknek amúgy sem volt problémamentes alkalmazkodniuk a következetességet, észszerű rugalmasságot, gyermekközpontúságot sok esetben nélkülöző iskolai élethez. Hát vajon mi lesz akkor, amikor a megszokott koordináták megszűnnek? Amikor az eddigi rend(etlenség) fenekestől felfordul, átadva a helyét egy még sűrűbben gomolygó káosznak?

Sokan úgy érzékelik, hogy a hazai döntéshozók ezzel a bonyolult tanévkezdési előírásköteggel mintegy áthárítják a felelősséget az iskolákra, pedagógusokra, szülőkre, sőt a gyerekekre. Nyilván mindenki tudatában van annak, hogy a kormány, a minisztériumok jó fél éve nincsenek könnyű helyzetben, és hogy példátlanul összetett, komplikált feladat bár részben megnyugtató gyakorlati megoldásokat találniuk a járványhelyzetben. Azonban azt is tudjuk, korántsem tettek meg mindent annak érdekében, hogy társadalmunkat hiteles döntésekkel, bár részben felkészítsék a pandémia előidézte, rendkívüli állapotokhoz való alkalmazkodásra. Ami annál is nehezebb, mert ha magunkba nézünk, kiderül: a romániai átlagpolgár még olyan szimplának tűnő szabályokat sem képes betartani, mint amilyen a maszkviselés, távolságtartás, vagy ne adj Isten, az olyan pofonegyszerű felszólítás, hogy „ne szemetelj”. Hogyan várhatnánk el akkor közösségi felelősségvállalás tekintetében jócskán éretlen felnőtt-társadalmunktól és a rá bízott gyerekhadtól, hogy megfeleljen egy olyan szövevényes iskolai előírásrendszernek, mint amilyen körvonalazódik? Nem beszélve arról, hogy a „kisokos” ellentmondásokat, logikátlan elemeket is tartalmaz. Elég csak egyet megemlíteni: a szülők nem léphetnek be az óvodaépületbe, a gyerekeket reggel a kapuban fogadja egy alkalmazott (apropó, honnan varázsolnak elő az oktatási intézmények még több alkalmazottat?), és délben ugyanonnan vehetik el a szülők („leadják”, majd „elveszik” a kis óvodást, mint egy lélektelen csomagot?). És vajon nem édes mindegy, hogy a szülő bemegy-e az oviba vagy sem, miután egyazon háztartásban él a gyerekével?

Szóval az összevisszaság egyre sűrűbb, az iskolai életet szabályozni kívánó tervezet pedig várhatóan tovább fogja növelni a káoszt. És mivel a járványhelyzet egyik legfőbb hozadéka a kiszámíthatatlanság, persze hogy nem tudni, az egyes települések, iskolák, osztályok, sőt egyének esetében mit rejteget a tanév új szabályok szerinti megszervezése. Egyvalami azonban bizonyosnak látszik. Éspedig, hogy több mint két és félezer éve változatlanul igaza van Konfuciusznak. A kínai bölcs meglátása ugyanis ma is kristálytiszta tükröt tart elénk: „minél több a rendelet, annál nagyobb a rendetlenség”. Sajnos úgy tűnik, nekünk is a rendetlenségben kell élnünk. És túlélnünk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.