Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Tagadástól az intenzívig

2020. július 13., 08:30

2020. július 13., 08:30

„Gyógyulást! Mennyiért vállalta ezt? Csak úgy kérdem, mert hát van az a pénz”. Az idézet egy hozzászólótól származik, aki ekképpen reagált az RMDSZ bejelentésére, miszerint az alakulat egyik szenátorát koronavírussal diagnosztizálták.

A kommentár hűen tükrözi a napjaink legismertebb kórokozójához, továbbá az általa kiváltott világjárványhoz fűződő rendkívül ellentmondásos lakossági viszonyulást. Miközben a Kínából származó vírus pandémiává terebélyesedett, bejárva a földkerekség valamennyi kontinensét, megfertőzve több mint tízmillió embert, a romániai társadalom egy része nem akar hinni a valóságnak, hajmeresztő összeesküvés-elméleteket gyártva a világot hónapok óta megbénító jelenségről. És ez alól – mint a fenti idézet is bizonyítja – kicsit sem vagyunk kivételek mi, erdélyi magyarok, nemrég felmérés is rámutatott, hogy a közösség harmada egyszerűen tagadja vírus, fertőzés és járvány létét egyaránt.

A tagadás, a hatósági intézkedések megkérdőjelezése, a korlátozásokkal szembeni türelmetlenség bizonyos határig természetesen érthető. Az elmúlt négy hónap mindenki számára emberpróbáló volt, a kijárási tilalom mindenkit megviselt, nagyon sokan elveszítették a munkahelyüket, a megszorítások miatt rengetegen kénytelenek kevesebb fizetésből megélni, tömegeknek forog veszélyben az egzisztenciája. Ha valakiben az első hetekben-hónapokban még nem tudatosult, az most már minden bizonnyal felfogta, hogy a vírus, valamint a járványügyi helyzet alaposan felforgatta az életünket, és még jó darabig ennek vagyunk kénytelenek alárendelni mindent.

A hatóságok, a kormány válságkezelése természetesen rengeteg kívánnivalót hagy maga után, és sajnos nem alkalmas az emberek bizalmának elnyerésére. Onnantól kezdve, hogy a szigorítások, óvintézkedések és bírságolások kellős közepén Románia miniszterelnöke számos tárcavezetőjével együtt maszk nélkül, a polgároktól megkövetelt távolságtartást mellőzve dohányzott és italozott a kormánypalotában, képtelenség törvénytisztelő magatartást elvárni a lakosságtól. De persze ennél nagyobb hibát is elkövettek a liberálisok, akik – tudatosan fütyülve az alkotmányra vagy egyszerűen azért, mert jogászaik nem ismerik annak előírásait – képtelenek voltak az ország alaptörvényének kereteibe foglalni a járványügyi intézkedéseket, az emberi és szabadságjogok korlátozását. A miniszterelnök pedig mindhiába toporzékol, sőt – ami a legsúlyosabb – buzdítja az alkotmánybíróság határozatának semmibe vételére a polgárokat, hiszen az egészet a kormánya hibázta el. (Tudatában van ennek az államfő is, beismerve: a taláros testület döntéseit fölösleges kommentálni, azt végre kell hajtani).

És persze az sem számít meglepetésnek, hogy az ellenzékben lévő, a parlamentben viszont többséget alkotó szociáldemokraták politikai hasznukra igyekeznek fordítani a kialakult válsághelyzetet, ami szintén gyomorforgató. Bármennyire is tetszeleg azonban a PSD a koronavírus elleni küzdelem hőse, az emberek megmentője szerepében, a kormány pedig váljék bármennyire is hiteltelenné, egyvalamit nem árt megjegyezni: tetszik vagy nem, járvány idején igenis korlátozhatóak az emberi jogok.

Be kell látni, ezek nem terjedhetnek odáig, hogy egy fertőzöttnek alkalma legyen tudatosan, korlátlanul terjesztenie a kórt másoknak, az államot, az egészségügyi hatóságokat fel kell ruházni azokkal az – alkotmányos – eszközökkel, amelyek segítségével megakadályozhatja a tömeges megfertőződést, a járvány elharapózását. Aki ezt kétségbe vonja, az nincs tisztában az alapvető együttélési normákkal, és kicsit sem számít, hogy tulajdonképpen magát is hajlandó veszélybe sodorni.

Mert a dilettáns, inkompetens kormányzás, a mindent a szavazatszerzés kényszerének alávető politikai osztály ilyen értelemben nem követendő példa a társadalom számára. Ha a kormányfő nem hord maszkot féltucatnyi ember társaságában, közben büntetésekkel fenyegeti a jónépet, arra nem az a jó válasz, hogy nem hiszünk a vírusban, járványban, sőt mindenkit – fertőzötteket, orvosokat, a hivatalos statisztikákat közlő újságírókat – megvádolunk, hogy lefizették őket. Arra kell törekedni, hogy minél kevesebben fertőződjenek meg, és minél kevesebb veszteséggel legyünk túl a járványon.

Amúgy az is igaz: még mindig jobb, hogy az emberek egy része szabadon terjesztheti a tagadással kapcsolatos nézeteit, mintsem, hogy megteljenek az intenzív osztályok. Nem lenne jó eljutni oda, hogy ezek az arányok megcserélődjenek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.