Balogh Levente

Balogh Levente

Partnerség és megalázkodás

2020. július 03., 08:39

2020. július 03., 08:39

Igencsak jól rávilágít Budapest és Bukarest eltérő nemzetstratégiai és diplomáciai prioritásaira az, ahogyan az elmúlt hetekben, hónapokban a két ország diplomáciája működik.

Miközben a magyar diplomácia a koronavírus-járvány ellenére maximális hőfokon ég, és egymást érik a legalább külügyminiszteri, nem ritkán miniszterelnöki szintű egyeztetések is a közép-európai régió országainak vezetőivel, és más, a térségben gazdasági érdekeltséggel bíró országokkal az együttműködésről, addig Bukarestben ezen a téren nagy a csend. Klaus Iohannis államfő vagy Ludovic Orban miniszterelnök kapcsán meglehetősen régóta érkezett olyan hír, hogy külföldi kollégájával vagy legalább diplomatával egyeztetett volna, és a román külügyminisztérium is legfeljebb olyan közleményeket adott ki, hogy a külügyminiszter milyen online tanácskozásokon vett részt. (Leszámítva persze a bukaresti Aurescu–Szijjártó-találkozót, amely viszont a Trianon-centenárium miatti, egyre fokozódó magyarellenes hisztéria nyomán a magyar fél kezdeményezésére jött létre).

Persze mindebben közrejátszhat az a tény, hogy Romániában a kezdeti biztató jelek ellenére a lazítások nyomán ismét romlott a járványhelyzet, azonban mégiscsak figyelemre méltó, mennyire takaréklángon ég a román külügy – legalábbis a nyilvánosság előtt. Azt is érdemes megjegyezni, hogy a magyar diplomácia igazi „nagyágyúval”, Németországgal, Franciaországgal vagy pláne az Egyesült Államokkal viszonylag rég nem egyeztetett a legmagasabb szinten – igaz, Budapest a közelmúltból fel tud mutatni egy Orbán–Trump-telefonbeszélgetést –, miniszteri szinten viszont folyamatosak a kétoldalú találkozók.

De most nem is a viszonylag távoli hatalmakkal való tárgyalásokról van szó, hanem arról, hogy Budapest a jelek szerint komolyan gondolja, hogy aktívan részt vegyen a térség sorsának alakításában, az itteni, egyenként gyenge, de összefogva a nagyokkal szemben komolyabb érdekérvényesítésre is képes országok együttműködésének összekovácsolásában. Ehhez társulnak a törökökkel, az oroszokkal és a kínaiakkal időről időre megismételt diplomáciai egyeztetések is.

Amelyek az illetékes bukaresti szervek magyarellenes lejárató kampányával ellentétben nem az ezen országoknak való „szálláscsinálást” szolgálják, hanem azt jelzik, hogy Budapest az EU- és a NATO-tagság ellenére sem szeretné elfogadni, hogy Washingtonból, Brüsszelből, Berlinből vagy Párizsból mondják meg neki (persze kizárólag a demokráciára és a jogállamiságra való ájtatos hivatkozással): kivel nem ápolhat gazdasági kapcsolatokat, rontva ezzel az ő bizniszüket.

Románia ugyanakkor a látszólagos csend ellenére – még ha bizonyos mértékig passzív félként is – továbbra is kizárólag a legnagyobbakkal való, szervilizmusig menő barátkozásban látja a jövőjét. Ezért nem hajlandó jóban lenni a szomszédaival, és ezért engedi meg továbbra is magának, hogy elzárkózzon a közép-európai országokkal, különösen pedig – Erdély elvesztésének paranoiás rémképétől tartva – a Magyarországgal való együttműködéstől. (Bár a közeledést hűvösen fogadó lengyelekkel – éppen a V4-ek és Magyarország gyengítése érdekében – keresi a kooperációt). És ezért tetszeleghet még mindig büntetlenül az európai eszme, a Berlin–Párizs–Brüsszel-trió által képviselt irányvonal, illetve a liberális demokrácia nagy barátjaként – miközben a valóságban lábbal tiporja az emberi és kisebbségi jogokat.

Ez most működik, hiszen Brüsszel jó tanulóként kezeli, míg Washington a jelek szerint továbbra is stratégiai szempontból kiemelt térségnek tekinti a Fekete-tenger térségét, ahol az Oroszország, a Közel-Kelet és Törökország jelentette problémák ellensúlyozására Románia a fekvése miatt tökéletes csatlós a számára.

De hogy ez milyen áron történik, és hogy mennyire „egyenlő” felek közötti viszonyról van szó, azt egy múlt pénteki, abszurdba hajló esemény érzékelteti a legszemléletesebben. Miután a washingtoni külügy csütörtökön kiadta az embercsempészettel kapcsolatos éves jelentését, amelyben már másodszor marasztalja el Romániát, pénteken reggel a teljes bel- és igazságügyi vezetés kiállt, hogy az amerikai nagykövet jelenlétében nyilvánosan szórjon hamut a fejére, és ígérjen nagyobb odafigyelést a problémára. Az egész, megalázkodásról és hajbókolásról szóló színjáték a rossz emlékű kommunista gyakorlatot idézte, amikor az elhajlóknak a nyilvánosság előtt kellett önkritikát gyakorolniuk.

A jelek szerint Bukarestnek még így is megéri a „szívélyes” stratégiai partnerség. A kérdés csak az, a jelenleg Amerikában – és Nyugat-Európában – zajló, kultúrmarxista csőcselék által gerjesztett indulatok hova vezetnek, és meddig képes a végletekig megosztott Egyesült Államok arra, hogy a régió csend­őre és a térségben elszigetelődni látszó Románia „önzetlen” mentora maradjon.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.