Pataky István

Pataky István

Oltás az utazáshoz? Miért ne?

2021. január 14., 10:182021. január 14., 11:05

2021. január 14., 10:182021. január 14., 11:05

A közösségi média kommentözönében még nem ért véget a vírustagadók dübörgő offenzívája, de máris elindult az újabb nagyhangú támadás a vakcinát ellenzők táborából.

A tizennégy éves korukig már minimum nyolc kötelező oltáson túlesett hozzászólók szerencsések, a különböző vakcináknak köszönhetően elkerülte őket a kanyaró, a rubeola, a szamárköhögés, a merevgörcs, a torokgyík, a mumpsz, a gyermekbénulás stb. Ma már megbotránkoztatónak, társadalmi devianciának számít, ha valaki a fenti oltásoktól próbálja megvonni gyerekét. Nyilván ilyen mértékű elutasítottság lesz évek múlva a koronavírus elleni vakcinát megtagadókkal szemben is, de egyelőre – lévén szó egy valóban vadonatúj oltóanyagról – az elviselhető kategóriába sorolandók a szérumot elutasítók. Egy erősen javasolt, de opcionális oltásról van szó, tehát arról nem érdemes vitát nyitni, hogy a vakcinaellenes állásponthoz mindenkinek joga van.

A Covid–19 elleni oltás ugyanakkor kezd számos fontos, az életünket alapvetően meghatározó kérdés középpontjába kerülni. A görög kormány a tervek szerint azzal a javaslattal kíván az Európai Bizottság elé állni, hogy vezessenek be egy olyan oltási igazolást, amellyel újra szabadon átjárhatók lennének az uniós tagállamok közötti határok. Klaus Iohannis keddi sajtótájékoztatóján tőle szokatlan határozottsággal utasította el az athéni javaslatot. Szerinte ez diszkriminációhoz vezetne. Az uniós ügyekben mindig Berlinre figyelő államfő alighanem tájékoztatást kapott azokról a német véleményekről, miszerint egy csupán javasolt oltásról készült igazolással nem túl szerencsés dolog embereket megkülönböztetni.

Dánia közben egy olyan dokumentumon ötletel, amelyet állampolgárai az oltásuk után kaphatnak meg, és egyfajta „oltási útlevélként” szolgálhat, ha olyan országokba utaznak, ahol kötelező az oltás a belépéshez. Ciprus egyébként már korábban közölte: nem kell tesztelniük és karanténba menniük azoknak, akik 2021 márciusától beoltják magukat.

A helyzet az, hogy az Európai Unión belül továbbra is minden egyes tagállam saját felelőssége az általa megfelelőnek tartott intézkedések meghozatala járvány­ügyben. Magyarország például tavaly szeptember óta lezárta határait a külföldiek előtt. Sok EU-tag negatív teszteredményhez köti az országba való belépést, számos állam – így Románia is – karanténkötelezettséget ír elő azoknak, akik a romániainál rosszabb fertőzöttségi adatokkal rendelkező államokból érkeznek. Ha ezeket a megkülönböztető intézkedéseket diszkriminációnak nevezzük, akkor bizony már jelenleg jogsértések tucatjait követik el az uniós tagállamok.

A most kibontakozóban lévő vita hamis. Ha egy ország oltásigazoláshoz akarja kötni a belépést, esetleg a karanténkötelezettség elengedését, akkor azt minden további nélkül megteheti. A határátlépésen kívül még rengeteg tevékenység szabályozható lesz a megszerzett vakcinákról szóló dokumentumok alapján. A Travelo utazási portál beszámolója szerint egy svájci vállalat például kifejlesztette a CommonPass alkalmazást, amely az utasok egészségügyi adatait a repülőtéren beolvasható QR-kóddá alakítja. A programot már több légitársaság és a repülőterek nemzetközi ipari szervezete, az Airports Council International is teszteli.

Az idei év jelszava az oltás lesz. Nem a szérum hatékonyságának firtatása teszi majd központi témává a koronavírus elleni vakcinát, hanem a normális élet mielőbbi újrakezdésének vágya.

3 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.