Pataky István

Pataky István

Mit hoz Macron Európája?

2021. február 11., 08:35

2021. február 11., 08:35

Miközben a média az amerikai elnökválasztás körüli hacacáré után most éppen az orosz ellenzéki Alekszej Navalnij körüli perpatvaron csámcsog, addig egyes elemzők érdekes világpolitikai átrendeződésekre hívják fel a figyelmet.

Először is arra, hogy Joe Biden megválasztása egyáltalán nem jelenti majd az Egyesült Államok és Európa összeborulását. Szavakban, mosolygós találkozásokban az új egymásra találás időszaka jön, az érdekek által diktált diplomáciai, gazdasági mozgások viszont külön utakra terelhetik Washingtont és az Európai Uniót vezető országokat.

Iulian Fota, az egyik legismertebb román geopolitikai szakértő az utóbbi napokban több interjúban kiemelte a Joe Biden amerikai és Emmanuel Macron francia elnök szinte egy időben tartott, külpolitikai üzenetekben gazdag beszédében megjelenő lényegi különbségeket. Donald Trump legyőzője nem okozott meglepetést, a diplomácia minden szintű újraélesztését hangsúlyozta, s arra utalt, hogy Európa kéz a kézben kellene meneteljen Washingtonnal a Kína, valamint Oroszország felől érkező veszedelem meggátolásáért.

Macron előadásában az európai–amerikai újbóli egymásra találás örömének kihangsúlyozása mellett lényeges jelzéseket fogalmazott meg. „Oroszországot Európában kell lehorgonyozni”, „veszélyes mindannyiunk összefogása Kína ellen”, „az EU-stratégia autonómiája az Egyesült Államok érdeke is” – így szólt a francia vezető három legfontosabb kijelentése, amelyek együttesen elegáns, de határozott nemet mondanak a Bidenék által elvárt egyhangú transzatlanti szövetségnek.

A hangsúlyok közötti különbségek ellenére Amerika és Európa viszonyát minden jel szerint a Washington–Párizs-tengely fogja meghatározni. Németország Angela Merkel idei távozásával egy átmeneti szakaszba lép, még a szeptemberi választások után is vélhetően jó néhány hónapnak kell majd eltelnie ahhoz, hogy kirajzolódjon az új német kancellár külpolitikai portréja. Ettől még működőképes marad a francia–német motor, amely nélkül nincs Európa. Brüsszelnek, az Unió bürokratikus, senki által nem választott irányítóinak – ahogy eddig is – marad a fotózkodás és az okoskodás. Lásd Josep Borrellnek, az unió külügyi vezetőjének minapi értelmetlen moszkvai látogatását.

Világpolitika mozgolódások idején mindig érdemes feltenni a kérdést: mit hozhatnak a helyezkedések nekünk, kelet-európaiaknak, Magyarországnak, Romániának. Az általános érdektelenségen túl, amit Biden és Macron a mi térségünk iránt mutat, a francia elnökben – annak ellenére, hogy Magyarország irányába sokszor kritikákat fogalmaz meg – akár külpolitikai szövetségesre is lelhet Orbán Viktor. Fredrik Erixon svéd közgazdász írt erről a Spectator című brit konzervatív lapban. A szerző egyébként cikkében világossá teszi, hogy sem a francia elnököt, sem a magyar miniszterelnököt nem kedveli.

Az írás szerint Macron és Orbán is szereti a hatalom központosítását, minél kevesebb ellensúlyt akar maga körül látni. Mindkét politikus kritikus Amerikával, nagyobb állami beavatkozást, illetve protekcionizmust szeretne a gazdaságban, s szoros kapcsolatra törekszik Oroszországgal. A két kormány aktívan lobbizik Brüsszelben a gazdasági szereplőknek nyújtandó állami támogatásokkal kapcsolatos szabályok enyhítéséért. A Válasz Online megkeresésére Fredrik Erixon azt mondta, ma Párizsnak több a hasonlósága Budapesttel, mint Berlinnel: mindkét kormány több pénzt akar az EU-tól, ugyanakkor kevesebb uniós korlátot szeretne ezek elköltése felett.

Ami Romániát illeti, az általában hagyományosként emlegetett román–francia viszony látszólag jó kiindulópont egy Macron által vezetett Európában, de a tartalmat, érdekérvényesítést illetően nem sokat ér. A bukaresti diplomácia az utóbbi negyed században hozzászokott az Amerika európai kiszolgálójának szerepéhez, ami az elkövetkező években kevés lehet, s akár konfliktusokat is generálhat a Párizs által preferált „európai szuverenitást” erősítő ügyekben. A Washington és Brüsszel irányába egyaránt bólogató bukaresti külpolitika eddig elég volt a kényelmes, de láthatatlan, súlytalan uniós tagsághoz. A román belpolitikai állapotok fényében ennél sokkal többre nem lehet számítani.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.