Kiss Judit
2020. április 08., 08:222020. április 08., 08:32
2020. április 08., 08:222020. április 08., 08:32
Amire soha nem volt példa: ezúttal úgy következett be a tanügyi vakáció, hogy szinte észre sem vettük. Így lehetnek ezzel a diákok, a pedagógusok és a szülők is. Máskor óriási szakadék tátongott a számos tanórával, zsúfolt órarenddel terhelt mindennapok és a várva várt szabadság között – utóbbinak módfelett örvendtek a diákok és tanárok, a szülők nem mindig.
A járványhelyzet számtalan hozadéka közül az egyik, hogy amiként a legtöbbek számára egybefolynak a hétköznapok és hétvégék, úgy az iskolai időszak és a szünidő közt is aligha fedezhető fel különbség a bezártság miatt. De az is a mostani időszak következménye, hogy életünk megannyi területe vált a szokásosnál is jóval ingoványosabbá, bizonytalanabbá, és nem kivétel ez alól természetesen a tanítás sem.
A hazai tanügynek eleddig is számtalan megoldatlan gonddal kellett szembesülnie, évtizedek óta az jellemző, hogy sokkal inkább újabb meg újabb problémákat vetett fel, semmint hogy megnyugtató válaszokat adott volna. Ez a bizonytalanság pedig nem meglepő módon megnövekedett a járvány okozta helyzetben. Nem is csoda, hiszen a hagyományos, szemtől szembe történő oktatásnak is számos ingoványos pontja volt Romániában, hát akkor hogyne lenne temérdek instabil része a kényszerűségből, ad hoc módon bevezetett, online térbe szorultnak.
Az elmúlt hetekben bebizonyosodott, hogy a távoktatás esetlegesnek, kaotikusnak bizonyul. Számos pedagógus nincsen felkészülve rá, vannak diákok, akiknek nem áll rendelkezésére számítógép, a számonkérés és követés mikéntje ködbe vész.
Elhangzott, hogy ebben a rendkívüli helyzetben nem is új anyagok átadására és a számonkérésre kell helyezni a hangsúlyt, hanem arra, hogy ne szakadjon meg teljesen a kapcsolat tanár és diák, diák és iskolai közeg között. Ugyanakkor esete, iskolája, tanára, diákja válogatja, hogy milyen hatásfokkal zajlik a tanítás a virtuális térben. Bár keddi bejelentés szerint júliusban megtarthatják az érettségit, kisérettségit, és a tárcavezető viszonylag sűrűn nyilatkozgat ezt-azt, a bizonytalanság, hogy képzavarral éljünk, állandó.
Nem marad más tehát, mint nyugtázni: mivel a korábbi hullámzó változékonyságra a járványhelyzet okozta újabb rétegnyi bizonytalanság rakódott, az oktatási élet valamennyi szereplője leginkább önmagában bízhat. Abban, hogy jelen körülmények közt is igyekszik megtenni mindent azért, hogy életben maradjon a kapcsolat a tanuló és valami fajta tanulás között. És abban, hogy ha nincs a túlzsúfolt mindennapok, a túlterhelt tanrend diktálta erőltetett tempó, talán arra is idejük jut a gyerekeknek, amire korábban nem volt.
Sokan joggal okolták tanügyi rendszerünket amiatt, hogy nem hagy elég teret, időt a tehetség kibontakozására, figyelmen kívül hagyja, hogy ki miben jó: mindenki ugyanazon mérce szerint mérettetik meg minden tárgyból. Holott egyik gyerek zenében, a másik reál tantárgyakban, a harmadik tornában vagy a nyelvismeret terén tehetséges, a negyediknek kiváló a kézügyessége, és így tovább – és erre bizony édeskeveset figyelt a rendszer. Hátha ez az időszak arra is jó, hogy ki-ki abban fejlődjön, arra összpontosítson, amiben valóban tehetséges.
A mostani, sok tekintetben kiúttalannak tűnő helyzetet félig tele pohárként próbálják nézni sokan, akik azt mondják: a kényszerszituáció előnye, hogy van idő átgondolni, mérlegelni lényeges dolgokat, hogy belátóbbá, toleránsabbá tehet bennünket a megpróbáltatás. Sovány vigasz, de valószínűleg kövérebb bátorításban jelen pillanatban aligha reménykedhetünk. Ily módon például lehet bizakodni abban is, hogy az oktatásnak nem tesz rosszat a kényszerszünet, hiszen ha a káosz kavargása lelassul, talán tisztábban látszanak a rendszer hibái. És hátha így javítani is könnyebben lehet majd rajtuk.
Balogh Levente
A precízen, az elnökválasztás előtti utolsó napokra időzített, egy ügyfeleit átverő ingatlancég által bérelt géppel való utazással megszorongatni próbált Marcel Ciolacu számára valóban nem jött jól a leleplezés.
Makkay József
Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.
Páva Adorján
A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.
Kiss Judit
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
szóljon hozzá!