Kiss Judit
2020. augusztus 17., 09:41
2020. augusztus 17., 09:41
Korábbi életünk teljességének számos fontos eleme közül az egyik, ami csorbulni, szűkülni, ellehetetlenülni látszik a járványhelyzet miatt, kétségtelenül a kultúra.
Az elmúlt hónapokban sokszor elhangzott már, hogy a pandémia megöli a kultúrát, hogy a kényszerűség miatt jórészt az online térbe költöztetett színház-, koncert-, vagy tárlatlátogatási élmény csak silány árnyéka igazi, háromdimenziós önmagának. De azt is sokan hangoztatták, hogy mindeközben, a fenyegetettségben igenis szükség van kulturális élményre, sőt talán még inkább, mint bármikor.
Ahogyan egyre határozottabban tudatosodni kezdett az emberben, hogy az életünket fenekestől felforgató, bennünket fojtogató veszélyérzettel eltöltő járványhelyzetben korántsem látszik az alagút vége, úgy azt is egyre világosabban érzékeljük, hogy a szükségszerű, kényszerű távolságtartás miatt megbomlik, elveszni látszik az a fajta közösségi érzés, ami korábban számos tekintetben összekötött, sőt éltetett bennünket. Mi több, a túlélést szolgálta. (Egyébként ha belegondolunk, a járvány miatt életre hívott „maradj otthon”, „maradj távol a többiektől” felszólítás groteszkül ellentétes viszonyban áll az ugyanabban az időben hangoztatott „együtt, közösen le tudjuk győzni” biztatással…)
Szóval úgy tűnik, az elcsépeltnek tűnő szófordulattal kifejezett „közösségi élmény” most valóban kiüresedni látszik: távol ülünk, állunk egymástól, a sok éve megszokott, a tavaly még óriási embertömegeket megmozgató, valóban „közösséginek” számító, a kultúrát közvetítő, sugárzó, éltető városünnepek értelemszerűen elmaradnak. A Kolozsvári Magyar Napok, a Vásárhelyi Forgatag, a Szent György Napok – hogy csak a legnagyobb erdélyi rendezvényeket említsük – idén csak árnyékai lehetnek, lehettek régi önmaguknak. A tömegrendezvényeknek, koncerteknek el kell maradniuk, a felhozatal a töredékére szűkül, csak meghatározott létszámban, óvintézkedések betartásával, előzetes regisztrációval lehet részt venni a rendezvényeken.
Ha úgy vesszük, mindez elkeseredésre, csalódásra, reménytelenségre adhatna okot, ha azonban jobban szemügyre vesszük a helyzetet, talán mégsem annyira sötét, mint amennyire első látásra tűnik. Hiszen már az is örvendetes, hogy bár korlátok közt, rövidebben, de kizárólag kulturális programok felsorakoztatásával mégis meg lehet tartani egy olyan közösségi ünnepet, mint amilyen az ezen a héten sorra kerülő, három napba sűrített Kolozsvári Magyar Napok. És ha úgy vesszük, az, hogy egyáltalán megszervezhetik, mégiscsak bizakodásra ad okot. Ugyanis azt az üzenetet közvetíti, hogy mégsem tűnhet el a kultúra, amit sokszor – jogosan – a túlélés jelképeként, zálogaként emlegetnek. Ha „kicsiben”, összezsugorított formában is, de mégiscsak él, és remélhetőleg túlél a kultúrán keresztül lélegeztetett közösségi élmény, sőt remélhetőleg átvészeli a válságos időket.
A kultúra túléléséről eszünkbe juthat az a „bon mot”, ami jó ideje kering az interneten. Annál is inkább, mert a járványhelyzetet sokan, sokféle értelemben „harcnak”, „háborúnak” minősítik. A szóbeszéd szerint a második világháború alatt a brit parlament a hadi költségek miatt átmenetileg meg akarta szüntetni a művészet támogatását. Válaszként Churchill miniszterelnök visszakérdezett: „de akkor miért is harcolunk?”
Hogy valóban elhangzott-e a kérdés, vagy nem, homály fedi, azonban nem is ez a fontos. Hanem az üzenete. Ami bennünket, a 2020-as, nehéz év tanúit is elgondolkodtathat.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
szóljon hozzá!