Kiss Judit

Kiss Judit

Közös hajó, külön sziget

2020. május 06., 09:35

2020. május 06., 09:35

A korlátozások immár sokadik hetében, amikor úgy tűnik, több európai ország – köztük Románia is – elkezdte a fokozatos lazítást, egyre inkább körvonalazódni látszik, hogy a globális vírusjárvány milyen szempontokból hozott eleddig példátlan léptékű rendkívüli állapotot a világba.

Egyik hozadéka az az összetett, megkerülhetetlen jelenség, hogy „egyedül” vagyunk, és a jelek szerint a jövőben is „egyedül” leszünk a fizikai távolságtartás miatt, miközben minden korábbi vésznél, csapásnál „közösebb” probléma a mostani pandémia szerte a világon. Becslések szerint az emberiség több mint felét, körülbelül négymilliárd embert erőteljesen, durván korlátoznak a szigorítások a hétköznapokban. Ez nemcsak azzal jár, hogy gazdasági szempontból beláthatatlan ideig kritikus helyzetet teremt, hanem – amint több kutatás is hangsúlyozza – az egyéni és a társadalmi teljesítőképesség szempontjából is kulcsfontosságú.

Ellentmondásos és fura, hogy miközben a mostani helyzet arra kényszerít bennünket, hogy a „vigyázzunk egymásra” jelszavát tiszteletben tartva felismerjük: mindannyian ugyanabban a közös nagy hajóban evezünk, a járvány miatt bevezetett távolságtartás, az otthonról dolgozás, az iskolák és óvodák szüneteltetése mind-mind felgyorsíthatja az emberek elszigetelődését. Ami a járvány előtt is oly sok tekintetben érvényes volt már. Közös a hajó ugyan, de a szigeteink egyre inkább külön bejáratúak.

És miközben élesen elválasztódni látszik egymástól az „egyéni” és „közösségi” sors, fura módon össze is mosódik. A társadalmi izoláció, a fertőzés és a kilátástalanság okozta félelmek, az elmagányosodás, a monoton életvitel hosszabb távon minden korosztályra erőteljesen hat, nemcsak a járvány miatt legveszélyeztetettebb, egyedül élő idősekre. A pár éves gyereket is súlyosan érinti, hiszen a zárva tartó óvoda első és legfontosabb rendeltetése, hogy formálja, alakítsa a gyerek szociális képességeit. Az iskoláskorúak, fiatal felnőttek korosztályát szintén, hiszen ők a társ- és énkeresés időszakában vannak, és szociális életük csorbulása, megszűnése ha másként is, de éppolyan mértékben befolyásolja őket. És nincsenek ezzel másként a középkorúak sem, akiknek nemcsak a megélhetés bizonytalan perspektíváival kell szembenézniük, hanem rájuk nehezedik az a feladat is, hogy kiskorú és idős családtagjaik elszigeteltségét, magányát kezeljék, enyhítsék.

Nem újdonság, hogy a másoktól való elkülönülésnek a szakértők szerint negatív hatása lehet az emberek mentális és testi egészségére egyaránt, és az is nyilvánvaló, hogy a társadalmi elszigetelődés szenvedést okoz, hiszen nélkülöznünk kell az igazi személyes kapcsolatokat, amelyek segítenek legyőzni a stresszt, a szorongást.

Úgy alakult az emberiség története során, hogy társas lények vagyunk, tehát elemien fontos szükségünk van a társas interakciókra. Amelyek most csorbulnak, átalakulnak, más formában folytatódhatnak. Ami „a mi munkánk, és nem is kevés”, hogy az együttműködéseknek, az emberi kapcsolatoknak új formáit kell megtalálnunk és működtetnünk. Közös hajónkon, külön szigeteinken.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.