Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Kiegyezésre kényszerítve

2020. december 14., 18:33

2020. december 14., 18:33

Nem tudni, mire alapozta derűlátását a román liberálisok egyik vezető politikusa, amikor közösségi oldalán posztolt bejegyzésében azt merte jósolni, hogy a 2021-es évet „a politikai nyugalom, a reformok, a párbeszéd” jellemzi majd Romániában. A hétvégén lezajlott koalíciós egyeztetések, mindenekelőtt ezek kudarca ugyanis éppen hogy ennek az ellenkezőjét vetíti előre: minden lesz itt, csak harmonikus koalíciós együttműködés, stabil kormányzás nem.

Természetesen hiú ábránd arra gondolni, hogy a három jobbközép politikai alakulatnak (amelyik az USR és a PLUS közötti, kiegyensúlyozottnak ugyancsak nem nevezhető viszony ismeretében tulajdonképpen négy) néhány nap alatt sikerül közös nevezőre jutnia a parlamenti és kormányzati funkciók elosztásáról, a kormányprogramról, egyáltalán a koalíció zökkenőmentes működéséről. A hétvégén lezajlott két tárgyalási forduló sikertelensége azonban arra enged következtetni, hogy egyáltalán nem ígérkezik sétagaloppnak a következő négyéves kormányzati-parlamenti ciklus Romániában, a felek – és annak vezetői – ugyanis foggal-körömmel ragaszkodnak pártpolitikai érdekeikhez.

Markánsan kiviláglik, hogy a liberális párt (PNL) várakozáson aluli választási eredménye miatt a miniszterelnöki posztról lemondatott Ludovic Orban (ne legyünk naivak, nem magától, hanem államfői ösztökélésre lépett egyet hátra) számára a házelnöki pozíció jelentené a nagyobb arcvesztés nélküli politikai kudarcot. Pártja ugyanígy azt igyekszik éreztetni leendő partnereivel, hogy ő az úr a körvonalazódó koalícióban, aki minden területen magának vindikálja a fajsúlyos területeket: a parlament vezetőségében, szakbizottságaiban, a minisztériumok, dekoncentrált intézmények szintjén.

Eközben az USR–PLUS is igyekszik erőből politizálni, egyenrangú félként feltüntetve magát a PNL-lel. A jobbközépnek nevezett, ideológiailag azonban nagyon vegyes pártnak tekinthető pártszövetség vezetői közül Dan Barna szorított helyzetben van, sokan ugyanis neki tulajdonítják a gyenge választási teljesítményt, nem véletlenül szemelte ki ő is magának a képviselőház elnöki posztját.

Miközben nyilvánvaló ellentétek húzódnak az USR és a PLUS között is, az is egyértelmű, hogy a pártszövetség és a PNL között – a 2024-es választások távlatában – állandó a versenyhelyzet, a konkurenciaharc. Az RMDSZ eközben igyekszik a lehető legtöbbet kihozni a két nagyobbik párt súrlódásai jellemezte koalíciós tárgyalásokból, mindenekelőtt azt tartva szem előtt, hogy hat év ellenzékiség „böjtje” után itt az ideje kivennie a részét a hatalom jelentette előnyökből. A szövetség vélhetően megcélzott magának pozíciókat néhány „pénzes” minisztériumban, amelyeknek köszönhetően jelentős forrásokat csatornázhat az erdélyi önkormányzatoknak; ugyanakkor ha okos, bejelentkezik a többiek számára nem túlságosan kapós oktatási tárcáért, és megpróbálja saját hatáskörben megoldani a kisebbségi oktatás évtizedek óta meglévő problémáit.

És akkor még nem is beszéltünk ezeknek a pártoknak a sok esetben homlokegyenest eltérő programjának összefésülése előtt tornyosuló nehézségekről. Például arról, hogy milyen közös nevezőre jutnak a parlamentben kétszer megszavazott, a kormányfőnek felterjesztett Florin Cîțu pénzügyminiszter által viszont hevesen elutasított 40 százalékos nyugdíjemelés, a PNL és az USR–PLUS által szorgalmazott, ámde az RMDSZ által ellenzett kétfordulós polgármester-választás, a járványügyi intézkedések (az iskolák zárva tartását például az RMDSZ ellenzi) vagy egyáltalán a gazdasági válságból történő kilábalás kapcsán. A hatalom, a konc fölötti marakodáshoz képest ezek mindenképp lényeges kérdések, márpedig ha a leendő koalíció nem ezekre összpontosítja energiáját a következő években, akkor ugyanúgy végeérhetetlen politikai cirkuszok fogják jellemezni az uralkodását, mint például az 1996 és 2000 között fungált, jobb sorsra érdemes román Demokrata Konvenciót (CDR).

Viszont akárcsak két évtizeddel ezelőtt, úgy most sincs igazán más választásuk a hatalomra készülő alakulatoknak, mint az együttműködés. A PNL és de facto vezetője, az államelnök számára öngyilkossággal érne fel a PSD-vel való lepaktálás, az USR–PLUS-nak immár fel kell vállalnia a kormányzás felelősségét, az RMDSZ számára pedig ugyancsak nincs visszaút, az ellenzéknek fenntartott padsorokat ugyanis a politikai ellenállásra berendezkedő szociáldemokratákkal és a vad nacionalista AUR-ral kellene megosztania, ami nem túl fényes jövőt vetítene előre. Marad tehát a kiegyezés, a megállapodás nehéz, ámde elkerülhetetlen kényszere.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Koalíciós vereség a rajt előtt

Az önkormányzati választásoknak még a kampánya sem kezdődött el hivatalosan, de a PSD és a PNL alkotta kormánykoalíció máris vereséget könyvelhet el.

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.