Kiss Judit

Kiss Judit

Hol vannak a normál körülmények?

2020. július 22., 08:54

2020. július 22., 08:54

Normális körülmények között örülni kellene annak, hogy a leendő nyolcadikosok végre-valahára életszerűbb, igazi nyelvtudáson alapuló megmérettetés elé néznek jövő nyáron, és nem a bemagolt, előre elkészített, sokszor elvont „lecketartalmakat” kérik tőlük számon román nyelv és irodalomból.

Eddig ugyanis életidegen, túl irodalmi volt a vizsga – ezt évtizedek óta megszokták a nyolcadikosok, belefásultak a pedagógusok, és többek közt emiatt is érte rengeteg kritika – legtöbbször hiába – az oktatást. Örülni kellene, hogy a hírek szerint Romániában is belátható időn belül megvalósulhat, ami egyébként természetes lenne: a diákoknak a való élettel összefüggésben álló tételek, tudnivalók alapján kellene vizsgázniuk.

Csakhogy. Hol vagyunk mi általában, és különösen most a normális körülményektől? Nem tudunk felhőtlenül örülni, hiszen a nyolcadikba lépő gyerekeket nem készítették fel ötödik osztálytól kezdve a változásra, a járványhelyzettel, online oktatással terhelt elmúlt félévük pedig pláne nem erről szólt. Hanem magukról a nagybetűs Változásokról – csak másként. Aki nem tudná: arról a kísérletinek nevezett generációról van szó, amely évek óta szenvedő alanya volt a tantervek, vizsgatervek átszabásának, módosításának, ennek a tagjai voltak azok, akiket „tankönyvek nélküli” nemzedéknek is neveztek, akikről még az elmúlt tanévben sem lehetett tudni, hogy a „régi”, bevált módszerek és vizsgakövetelményeknek megfelelően fognak-e majd kisérettségizni, vagy egy teljesen új szerint.

Nos, a jelek szerint jövőre az új módszertan alapján tartják majd a nyolcadikos vizsgát, csakhogy ez számos további kérdést vet fel. (Egyébként meg valóban naiv lenne, aki azt várná el az amúgy is ingoványos talajra épülő oktatási rendszerünktől, hogy akár egyetlen aspektusa is megbízható vagy előre látható legyen. Különösen a körülöttünk tapasztalható bizonytalanságot megtöbbszöröző, ki tudja, meddig tartó járványhelyzetben...)

A vizsgamódszertan átalakulása valószínűleg a román gyerekeknek is gondot fog okozni, már csak azért is, mert a jelek szerint a jövő tanév sem lesz zökkenőmentes: egyelőre még csak sejteni sem lehet, milyen mértékben lesz online, milyen mértékben személyes részvételű az oktatás, hogyan zajlik a kisérettségire való felkészítés stb.

A kisebbségi gyerekek vonatkozásában még több a kérdőjel. A romániai magyar diákság „örökzöld” problémája, hogy a román nyelv és irodalom oktatásának hiányosságai miatt nem tanulja meg megfelelőképpen használni, beszélni az állam nyelvét. Ehelyett a gyerekek az irodalmi műveket, archaizmusoktól, regionalizmusoktól hemzsegő szövegeket bifláznak iskolai keretek közt, viszont a boltban nem tudnak helyesen kérni két tojást románul. Szórványvidéken vagy nagyvárosokban persze más a helyzet, de a tömbmagyar régiókban élő gyerekek bizony jobbára arra vannak utalva, hogy elsősorban az iskolában tanultakból építsék fel élő, aktív románnyelv-tudásukat. Amiből jövő nyáron számot kell adniuk a kisérettségin.

A követelmények megváltoznak – az már csak hab a tortán, hogy olyan mennyiségű feladatsort irányoztak elő, hogy szakértők szerint ezeket még egy román anyanyelvű diák sem tudná megoldani két óra alatt, a tanítás módja pedig várhatóan továbbra is képlékeny marad, hiszen egyelőre homályosak az elképzelések a jövő tanév mikéntjét illetően.

Közben sok, tömbmagyar vidéken élő gyerek eddig a régi módszer szerint készült – már ha egyáltalán készült a megmérettetésre. Így nagyjából egyetlen tanév áll rendelkezésükre, hogy felkészüljenek arra, amire egy év alatt felkészülni nagyon nehéz. Normális körülmények között mindez abnormálisnak lenne tekinthető. De hol vannak itt a normális körülmények?

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.