Pataky István
2021. augusztus 11., 11:35
2021. augusztus 11., 11:35
Nem tartozom azok közé, akik hüledezve, döbbenten, vagy mélységesen felháborodva veszik tudomásul, hogy magyarellenes rigmusok hangoznak el a különböző szurkolói csoportok részéről, a sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK első osztályú labdarúgó-bajnoki mérkőzésein. Nyilván zavar, hiszen magyar vagyok, s cseppet sem önsanyargató fajta.
Azt azonban tudomásul kell venni, hogy a stadionok, de főleg a futballultrák világa jóval egyszerűbb a túlbonyolított, agyonszabályozott mindennapjainknál. A Farul enyhe vagy súlyos alkoholmámorban lévő ultrája világgá is kiáltja azt, amit a jólneveltebb konstancai szurkoló csak gondolatban tesz meg: a meccs hevében az országhatáron kívülre kívánja a magyarokat, főleg, ha azok képviselői ott vannak az orra előtt a pályán. És az sem számít ilyenkor, hogy a játékosok magyarok-e vagy éppenséggel románok.
Jól van-e ez így? Nincs. Csakhogy a túlzásokba eső, jajveszékelő közlemények, állásfoglalások, publicisztikák nem változtatnak a helyzeten, hiszen ezek nem jutnak el az ultrákig, ha pedig mégis, akkor megvető röhögést váltanak ki bennük. Az UEFA végletekig tolt politikai korrektsége például egyenesen olaj a tűzre. A szurkolói huliganizmus, rasszizmus nemzetközi szintű jelenség. Jóval előbb volt Európa nyugati részén, mint mifelénk. A sértő rigmusok a legenyhébb megnyilvánulási formái a szurkolói keménymagok tevékenységének. Hosszan lehetne sorolni az angliai ultrák halálos áldozatokkal járó randalírozásait. Alig van olyan nyugat-európai ország, amely nem találkozott a jelenséggel, s nem szenvedett volna évekig valamifajta megoldás érdekében.
Angliának sok-sok évbe telt, amíg sikerült kiszűrni a szurkolói csoportokból azoknak a keménymagoknak a tagjait, akik valójában a bűnözés, a balhé kedvéért jártak stadionokba, de magukkal tudtak ragadni további százakat, esetleg ezreket. Bevált gyakorlat például, hogy az Európa- vagy világbajnokságok előtt huliganizmussal vádolt brit szurkolók számára tiltják meg a szigetország elhagyását. Otthon ugyanis már nem tudják megközelíteni a stadionokat, külföldön viszont ellenőrizhetetlenek.
A kilencvenes évek elejétől Magyarországon is drámai méreteket öltöttek az ultrák egyes harcias csoportjainak a randalírozásai. A legnagyobb lépést a helyzet sikeres kezelésre a 2000-ben elfogadott sporttörvény és a hozzá kapcsolódó 2001-es, a sportrendezvények biztosításáról szóló kormányrendelet tette, miután minden közterületen történő rendfenntartási feladatot a rendőrség illetékességébe utaltak. A szabályozás azt is lehetővé tette, hogy térítés ellenében a rendőrség is vállalhasson belső rendezvénybiztosítási feladatokat. Mint a szabad Piac Alapítvány A futball és rasszizmus kapcsolata című tanulmányában írja, a szabályozás megszületésétől a szervezőkön múlt, hogy a gazdaságosabban foglalkoztatható biztonságiak szolgálatát veszik igénybe, vagy a drágább, de nagyobb beavatkozási hatáskörrel rendelkező rendőrségét.
Fontos előrelépés volt továbbá a stadionbeli rendbontások szankcionálásának ügyében a büntető törvénykönyv kibővítése a rendbontás tényállásával, illetve a szabálysértési törvénynek a rendzavarás fogalmával történő kiegészítése. Ezeknek a változtatásoknak következtében az addig a futballhuliganizmus különböző eseteinek (rasszista megnyilvánulások, önkényuralmi jelképek használata, rongálások stb.) nehézkes bírósági szankcionálására is lehetőség nyílt – emlékeztet a tanulmány. A magyar sporttörvényt egyébként utoljára 2014-ben módosították azzal a céllal, hogy a szurkolókat az azonosításukra szolgáló szurkolói kártyákon túlmenően biometrikus sablonok alapján (ujj- vagy vénalenyomat, íriszkép) is azonosítani lehessen.
Nálunk lehet folytatni a nemzetközi szervezeteknél való jelzéseket, a hangzatos elítélő nyilatkozatokat, az ejnye-bejnyézést, de ettől semmi sem fog változni. A járható út egy szigorú törvény, s ennek nyomán a rendőri beavatkozás, a bírósági büntetés lehetőségének megteremtése.
Hogy a valódi megoldást kereső lépések idehaza valahol mindig elakadnak, ha máshol nem, akkor a végrehajtásnál? Tapasztalatból tudjuk, hogy igen. És ez sokkal felháborítóbb az ultrák szalonképtelen rigmusainál.
A Sepsi OSK hétfő esti idegenbeli bajnoki mérkőzésén a Konstancai Farul szurkolótábora magyarellenes rigmusokat skandált. A háromszéki klub elnökét, Diószegi Lászlót arról kérdeztük, miként lépnek fel a magyar kisebbséget ért sérelmekkel szemben.
„Ki a magyarokkal az országból” – skandálták a Konstancai Farul labdarúgócsapatának ultrái a Sepsi OSK elleni mérkőzésen.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
Balogh Levente
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
1 hozzászólás