Balogh Levente

Balogh Levente

Koalíciós szakítás Iohannis miatt?

2024. szeptember 27., 14:532024. szeptember 27., 14:53

A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.

Ugyanis a koalíciós pártok közötti legújabb, menetrendszerű, már-már a koalíciós együttműködés felrobbantásával fenyegető újabb botrány amiatt robbant ki, hogy Iohannis politikai karrierje megmentése érdekében államfői minőségében indulhat-e el az idei parlamenti választáson, vagy előbb le kell mondania.

Mint ismeretes, a koalíció kisebbik pártja, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) olyan módosítást dolgozott ki a választási törvényhez, amely lehetővé tenné a hivatalban levő államfő számára, hogy amennyiben mandátuma utolsó három hónapját tölti, függetlenként elindulhasson a parlamenti választáson valamely párt listáján anélkül, hogy le kelljen mondania.

A tervezetet egyértelműen egyetlen személyre, Klaus Iohannisra szabták,

ennél már csak akkor lenne egyértelműbb az ügy, ha azt is beleírják, hogy azon jelöltekre vonatkozik, akiknek K betűvel kezdődik a nevük, és laus Iohannisra végződik.

A koalíciós partner Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöksége azonban úgy döntött: nem támogatja a módosítást.

Ami miatt robbant a botrány, a PNL elnöke, Nicolae Ciucă szószegéssel vádolja Marcel Ciolacu miniszterelnököt, a PSD elnökét, akivel szerinte megállapodott arról, hogy a szociáldemokraták támogatni fogják a módosítást, a PSD viszont a PNL-t vádolja hazugsággal, mondván, nem igaz, hogy már áprilisban megegyeztek az ügyben.

Vagyis totálissá vált a konfliktus, megy az adok-kapok és a vádaskodás, a kiszivárgott hírek szerint pedig Ciucă már nem is nagyon hajlandó szóba állni Ciolacuval, vagyis minden adott ahhoz, hogy a koalíció felbomoljon- a PNL elnöke azt már belengette, hogy a választások után nemigen látja értelmét a kormányzati együttműködés folytatásának.

Pedig az, hogyan alakul Iohannis jövője, igazából huszadrangú kérdés.

Tudja ezt jól a PSD is, amely több okot is felsorolhatna indoklásként, hogy miért nem állt be a tervezet mögé.

Elsősorban azért, mert annak eleve kétséges az alkotmányossága – a lapunknak nyilatkozó alkotmányjogász, volt alkotmánybíró is egyértelműen leszögezte, hogy módosítás ide vagy oda, Iohannis elindulása valamely párt listáján csak akkor alkotmányos, ha előtte lemond az államfői tisztségről.

A másik ok a már fentebb említett tényező, miszerint

egyetlen személy kedvéért dolgozták ki, ami valóban visszás egy magát demokráciának valló országban.

És azért nem utolsó sorban ott van a személyes ellenszenv az elnök iránt, a módosítás elutasítása nemes bosszú Iohannis ellen, aki a PSD-PNL nagykoalíció összeboronálásáig a szociáldemokraták egyik legfőbb ellensége és leghangosabb bírálója volt. Ennek nyomán így „hálálják meg”, amit velük tett regnálása alatt.

Hogy egyáltalán mi szükség volt erre a hamvába holt módosításra, azt Iohannis ingatag helyzete magyarázza.

A második mandátuma befejezése után az év végén leköszönő államfő hiába ácsingózott valamilyen zsíros, de legalábbis jelentős presztízsűnek tartott nemzetközi pozíció után, végül hoppon maradt.

Bukó volt a NATO főtitkári tisztségére való bejelentkezés, de még Brüsszelben sem dobták meg valamilyen jól hangzó szinekúrával.

Így aztán jelenleg fennáll a veszélye, hogy a Cotroceni-palotából való távozása után a süllyesztőbe kerül.

Ennek venné elejét azzal, hogy a korábban általa vezetett PNL szenátusi listáján befutó helyen indulva továbbra is a politika első vonalában maradjon, és megfelelő eredmény elérése esetén akár a szenátus elnöki tisztségét, akár a miniszterelnöki posztot megszerezze – de legalább a párt elnöki posztjának az ismételt betöltése is befigyelhet.

A PNL számára azért lenne fontos Iohannis szereplése a párt listáján, mivel igencsak nagy hiány mutatkozik karizmatikus és ismert politikusból –

karizma tekintetében Nicolae Ciucă pártelnök nagyjából egy nagy bödön méz behabzsolása után aléltan, ételkómában révedező Micimackóval van egy szinten

–, így aztán még a népszerűségének zenitjén rég túl levő, levitézlett, de legalább széles körben ismert államfő is hozhat egy-két plusz százalékot.

Vagyis érthető, hogy Iohannis és a PNL miért pedálozik ennyire – azonban

az államfő annyira azért nem zseniális és nélkülözhetetlen politikus, hogy róla szóljon a választási kampány.

Amit azért egy kicsit már a PNL is érez, kezd rájuk égni, hogy személyre szabott jogszabállyal akartak „kedveskedni” a főnöküknek, ami az amúgy sem acélos népszerűségüknek is megárthat, úgyhogy most már igyekeznek a kármentéssel foglalkozni.

Persze

a botrány ismét csak jó arra, hogy elterelje a figyelmet a gazdasági és szociális problémákról,

az egyre hízó államháztartási hiányról és a választások előtti kampányköltekezés nyomán elkerülhetetlennek tűnő megszorításokról, adóemelésekről.

A két párt most kihasználja a helyzetet, és a saját, a másik felet még mindig elutasító szavazótábora mozgósítása érdekében keményen egymásnak estek –

aztán ha a választások utáni helyzet megkívánja, az egymás fejéhez vágott súlyosnál súlyosabb vádak után ismét koalíciót kötnek.

Persze Romániában bármi megtörténhet, még az is, hogy végleg felbomlik a koalíció, mivel a PNL ezt a botrányt használja ki a kiugrásra, hogy magára hagyja a PSD-t a problémákkal.

Pedig tízéves teljesítménye alapján pont nem Iohannis az, aki miatt megérné politikai káoszba taszítani az országot egy amúgy is válságos időszakban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.