Óvás. A török Mapa is elégedetlen a Meszes-alagutat is magában foglaló szakasz közbeszerzési eljárásának eredményével
Fotó: Facebook/Cristian Pistol
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
2024. november 22., 11:222024. november 22., 11:22
Az óvás a török Mapa nevéhez fűződik, amely a Nagyszeben és Pitești közötti autópálya második ütemét építi.
A fellebbezésben a Mapa elutasítja a pályázat nem megfelelőnek nyilvánítását, elismeri, hogy szerkesztési hiba történt az útszerkezettel kapcsolatos számításokban, de az Economedia által megtekintett dokumentumok szerint a CESTRIN – az országos közútkezelő, a CNAIR Műszaki Tanulmányok Központja – programjában is eltérő számítások voltak. A fellebbezésben szereplő óvadék összege 400 000 euró.
Mint arról beszámoltunk, az olasz WeBuild november 13-án nyújtott be óvást a közúti hatóság döntése ellen az Óvásokat Elbíráló Országos Tanácsnál (CNSC), amelyben azt kéri, hogy érvénytelenítsék a török Makyol–Ozaltin konzorciumot győztesként kihozó eljárás jelentését.
Mint arról beszámoltunk,
„A Vaskapu–Zilah és a Zilah–Szilágynagyfalu közötti autópálya-szakaszok tervezését és kivitelezését a török Makyol Insaat Sanayi Turizm VE Ticaret AS – Ozaltin Insaat Ticaret VE Sanayi AS cégeknek ítélték oda, 6,62 milliárd lejes (áfa nélkül) összegért” – jelentette be Pistol.
A Vaskapu és Szilágynagyfalu közötti, a Zilah közelében a Meszes alatt megépítendő alagutat is magában foglaló szakasz hossza 41 kilométer.
Ha elkészül, ez lesz amúgy a leghosszabb romániai alagút – külön-külön mindkét menetirány számára, 2,89 kilométer –, illetve 65 viaduktot, hidat és felüljárót is meg kell építeni, melyek hossza összesen 13 kilométert tesz ki.
Amint arról korábban írtunk, a CNAIR október közepén zsinórban hatodszor halasztotta el az észak-erdélyi autópálya Zilah környéki, egy 2,8 kilométeres alagutat is magában foglaló szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás nyertesének kihirdetését.
Hiába hirdettek győztest az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázaton, az építés tovább csúszhat, miután az egyik jelentkező megóvta az eredményt.
A Makyol amúgy a Nagyszeben–Fogaras-autópálya (A13) négy szakaszán, valamint az A7-es autópálya egy szakaszán dolgozik egy másik török céggel, a Nurollal közösen.
Mint ismeretes,
Az infrastrukturális beruházások megvalósítását évek óta figyelemmel kísérő, civil szakértőkből álló Pro Infrastruktúra Egyesület szerint a folyamatos halogatás oka az volt, hogy nem áll rendelkezésre elég pénz, a kormány több építkezést hagyott jóvá, mint amennyi a legfőbb forrásban, a 2021 és 2027 közötti időszakra szóló közlekedési programban – amely révén európai uniós forrásokból finanszírozzák a romániai sztrádaépítéseket – rendelkezésre áll.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
szóljon hozzá!