Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

2024. október 11., 12:252024. október 11., 12:25

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.

Az ugyanis, hogy a pártelnök bejelentése szerint a PNL felmondja a szociáldemokratákkal a párbeszédet, és úgy tesz, mintha felrúgná a koalíciót, de közben kormányon marad, valójában nem más, mint politikai lufi, porhintés, amelynek célja egyértelműen az emberek megvezetése.

Ha ugyanis egy párt komolyan úgy értékeli, hogy végképp megromlott a viszonya a koalíciós partnerrel, akkor karakánul kiáll, és bejelenti, hogy távozik a kormányból, nem kezd magyarázkodni, hogy a koalíciós társsal ugyan nem tárgyal, de azért kormányon marad, hogy „megvédje az embereket a PSD túlkapásaitól”.

Így ugyanis az egész nem más, mint a „Kinn is vagyok, benn is vagyok, jaj, de nagyon boldog vagyok” kezdetű LGT-sláger meglehetősen rosszul sikerült előadása.

Hiszen a minisztereik ott vannak a kormányban, fölveszik az illetményüket, és gondoskodnak róla, hogy a választások előtt a párt és a hozzá közel álló csókosok ki legyenek stafírozva.

Ugyanis minden bizonnyal ez az egyik legfőbb ok, amiért nem elég bátrak ahhoz, hogy ellenzékbe vonuljanak.

Az ellenzéki lét ugyan kényelmes, hiszen parttalanul lehet a kormányt bírálni, azonban van egy nagy hátránya: ellenzékből nemigen lehet hozzáférni azokhoz a forrásokhoz, amelyek révén megteremtődik az esély arra, hogy a párt jobban szerepeljen a választásokon.

Kormányzati pozícióból könnyebb pénzt osztani a helyi erőknek – polgármestereknek, megyei önkormányzati vezetőknek –, akik helyi szinten szervezik a kampányt, és mozgósíthatják a szavazókat.

Emellett a kormányzat esetleges sikereiben is lehet sütkérezni – vagy legalábbis sikerpropagandát lehet folytatni, ha a megvalósítások igazából nem nagyon léteznek.

Közben azt is fölmérték, hogy az is igencsak visszás lenne, ha így, csupán néhány hónappal a választások előtt ellenzékbe vonulnának, és azt a kormányt bírálnák, amelyben eddig ők is aktív résztvevők voltak, sőt egy ideig még a miniszterelnököt is ők adták.

A PNL a jelek szerint szorult helyzetben van, nagyon nem tud kitörni a 20 százalék körüli támogatottság béklyójából, ami arra kárhoztatja, hogy örökös második helyezett maradjon a 30 százalék körüli PSD mögött.

Ráadásul a felmérések szerint ahhoz is csoda kéne, hogy a sótlan Ciucă legalább második helyen végezzen az államfőválasztáson.

Az pedig végképp nem hiányzott nekik, hogy „véletlenül” épp a kampányidőszakra időzítve vádolta meg korrupcióval Nelu Tătaru volt liberális egészségügyi minisztert a korrupcióellenes ügyészség.

Így hát

a párt vezetői most válságüzemmódba kapcsoltak, és berúgták a kampánymotort, aminek az a legfőbb eleme, hogy kígyót-békát rákiabálnak a koalíciós partnerre – például azt, hogy a PSD áll a Diana Șoșoacát az elnökválasztási közdelemből kizáró, amúgy valóban vérlázító és veszélyes alkotmánybírósági ítélet mögött –, mintha ellenzékben lennének.

Vélhetően abban reménykednek, hogy ha megpróbálják kihasználni a korábban keresetlenül csak „vörös pestisnek” becézett PSD-vel szembeni ellenszenvet, azzal feltornászhatják néhány százalékkal a támogatottságukat, de nem valószínű, hogy az elkötelezett PNL-szavazókon kívül ezzel sokakat meg tudnak szólítani.

Ebben a formában ugyanis

az egész kommunikáció úgy hiteltelen, ahogy van, elvégre hogyan akarja a PNL megvédeni az embereket a PSD-től, ha a miniszterelnököt nem ő adja, vagyis nemigen tudja befolyásolni a PSD-s kormánytagok, illetve az azoknak alárendelt intézmények tevékenységét?

Ennek nyomán igencsak kétséges, hogy a liberális vezetők által előadott színjátékot bárki is beveszi.

Hiszen amíg úgy ócsárolják a koalíciós partnert, hogy közben továbbra is együtt kormányoznak vele, addig nehéz hitelesen előadni azt, hogy már semmiben sem értenek egyet vele.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

De hova álljanak a románok?

A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.

Balogh Levente

Balogh Levente

Antonescu: messiás, sírásó vagy egérút?

Igencsak magasra emelték a bukaresti kormánykoalíció politikusai – Kelemen Hunorral az élen – a tétet a májusban esedékes megismételt elnökválasztás kapcsán. Talán egy kicsit túl magasra is.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki nyert Georgescu eltiltásával, és miért lehet ez veszélyes a magyarokra is?

Elöljáróban szögezzük le: örvendetes, hogy a szélsőjobboldali, magyargyűlölő szervezeteket és politikusokat éltető, összeesküvéselmélet-hívő Călin Georgescu nem lehet Románia elnöke. Eltiltása azonban magyar szempontból is veszélyes precedens lehet.

Makkay József

Makkay József

Nem elnéző a rendőrség, haragszanak a sofőrök

Elképedve olvassák a gépkocsivezetők a rendőrség büntetésözönéről szóló híreket, amelyek sokak számára úgy hatnak, mintha a közlekedésrendészet elszabadult hajóágyúként rontana a békés autósokra.

Páva Adorján

Páva Adorján

Georgescu Muskétása és a nagyhatalmi Monopoly

Elon Musk Romániát érintő posztolgatásai legalább egy percre gondolkodóba ejthetik az új amerikai politikai szuperhősöknek szurkoló erdélyi magyarokat is: tényleg ez az a sztori, aminek a végén mi is tapsolni fogunk ebben a nagyhatalmi Monopolyban?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump, Zelenszkij, Ukrajna és Európa helye a világban

Mi tagadás, egyik félnek sem válik dicsőségére az Ovális Irodában lezajlott vita – ám jó tanulság Zelenszkij és mindenki más számára, hogy aki kitartóan, teljes testsúlyát bevetve rázza a pofonfát, azt előbb-utóbb a feje búbjáig beborítja a termése.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Amerikai hátszél Georgescunak?

Engedik-e indulni a bukaresti hatóságok Călin Georgescut a májusi államfőválasztáson? Kétségtelenül ez a kérdés foglalkoztatja jó ideje a romániai választóknak a közélet iránt érdeklődő részét, de persze magukat a politikai élet szereplőit is.