Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

2024. október 11., 12:252024. október 11., 12:25

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.

Az ugyanis, hogy a pártelnök bejelentése szerint a PNL felmondja a szociáldemokratákkal a párbeszédet, és úgy tesz, mintha felrúgná a koalíciót, de közben kormányon marad, valójában nem más, mint politikai lufi, porhintés, amelynek célja egyértelműen az emberek megvezetése.

Ha ugyanis egy párt komolyan úgy értékeli, hogy végképp megromlott a viszonya a koalíciós partnerrel, akkor karakánul kiáll, és bejelenti, hogy távozik a kormányból, nem kezd magyarázkodni, hogy a koalíciós társsal ugyan nem tárgyal, de azért kormányon marad, hogy „megvédje az embereket a PSD túlkapásaitól”.

Így ugyanis az egész nem más, mint a „Kinn is vagyok, benn is vagyok, jaj, de nagyon boldog vagyok” kezdetű LGT-sláger meglehetősen rosszul sikerült előadása.

Hiszen a minisztereik ott vannak a kormányban, fölveszik az illetményüket, és gondoskodnak róla, hogy a választások előtt a párt és a hozzá közel álló csókosok ki legyenek stafírozva.

Ugyanis minden bizonnyal ez az egyik legfőbb ok, amiért nem elég bátrak ahhoz, hogy ellenzékbe vonuljanak.

Az ellenzéki lét ugyan kényelmes, hiszen parttalanul lehet a kormányt bírálni, azonban van egy nagy hátránya: ellenzékből nemigen lehet hozzáférni azokhoz a forrásokhoz, amelyek révén megteremtődik az esély arra, hogy a párt jobban szerepeljen a választásokon.

Kormányzati pozícióból könnyebb pénzt osztani a helyi erőknek – polgármestereknek, megyei önkormányzati vezetőknek –, akik helyi szinten szervezik a kampányt, és mozgósíthatják a szavazókat.

Emellett a kormányzat esetleges sikereiben is lehet sütkérezni – vagy legalábbis sikerpropagandát lehet folytatni, ha a megvalósítások igazából nem nagyon léteznek.

Közben azt is fölmérték, hogy az is igencsak visszás lenne, ha így, csupán néhány hónappal a választások előtt ellenzékbe vonulnának, és azt a kormányt bírálnák, amelyben eddig ők is aktív résztvevők voltak, sőt egy ideig még a miniszterelnököt is ők adták.

A PNL a jelek szerint szorult helyzetben van, nagyon nem tud kitörni a 20 százalék körüli támogatottság béklyójából, ami arra kárhoztatja, hogy örökös második helyezett maradjon a 30 százalék körüli PSD mögött.

Ráadásul a felmérések szerint ahhoz is csoda kéne, hogy a sótlan Ciucă legalább második helyen végezzen az államfőválasztáson.

Az pedig végképp nem hiányzott nekik, hogy „véletlenül” épp a kampányidőszakra időzítve vádolta meg korrupcióval Nelu Tătaru volt liberális egészségügyi minisztert a korrupcióellenes ügyészség.

Így hát

a párt vezetői most válságüzemmódba kapcsoltak, és berúgták a kampánymotort, aminek az a legfőbb eleme, hogy kígyót-békát rákiabálnak a koalíciós partnerre – például azt, hogy a PSD áll a Diana Șoșoacát az elnökválasztási közdelemből kizáró, amúgy valóban vérlázító és veszélyes alkotmánybírósági ítélet mögött –, mintha ellenzékben lennének.

Vélhetően abban reménykednek, hogy ha megpróbálják kihasználni a korábban keresetlenül csak „vörös pestisnek” becézett PSD-vel szembeni ellenszenvet, azzal feltornászhatják néhány százalékkal a támogatottságukat, de nem valószínű, hogy az elkötelezett PNL-szavazókon kívül ezzel sokakat meg tudnak szólítani.

Ebben a formában ugyanis

az egész kommunikáció úgy hiteltelen, ahogy van, elvégre hogyan akarja a PNL megvédeni az embereket a PSD-től, ha a miniszterelnököt nem ő adja, vagyis nemigen tudja befolyásolni a PSD-s kormánytagok, illetve az azoknak alárendelt intézmények tevékenységét?

Ennek nyomán igencsak kétséges, hogy a liberális vezetők által előadott színjátékot bárki is beveszi.

Hiszen amíg úgy ócsárolják a koalíciós partnert, hogy közben továbbra is együtt kormányoznak vele, addig nehéz hitelesen előadni azt, hogy már semmiben sem értenek egyet vele.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A katasztrófa és a „kisebbik rossz”

Sokszor mondták már a romániai választások kapcsán, hogy két rossz közül kell választani, ezért szavazzunk a kisebbikre – a mostani elnökválasztás viszont már arról szól, hogy nem a nagyobbik rosszat, hanem a katasztrófát kell elkerülni.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Éjszaka a strandon – egy szavazat a félelem és a megaláztatás ellen

Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.

Balogh Levente

Balogh Levente

Vagy sikerül mozgósítani, vagy Simion lesz a befutó

Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.

Páva Adorján

Páva Adorján

Erdély a „teremtő káoszban”

Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Románia a vesztébe rohan, de még visszafordulhat

Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.

Balogh Levente

Balogh Levente

A választás, amely senkinek sem hiányzott

Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na de mi következik az államfőválasztás után?

Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.