Pataky István

Pataky István

Amerikai korrupcióexport

2021. május 25., 09:07

2021. május 25., 09:07

Romániában most éppen nem aktuális a korrupcióellenes harc. Amikor viszont még az volt, a nagy tengeren túli szövetséges pénzgyűjtői is éltek a lehetőséggel. Hogy mennyire élénk volt az amerikai érdeklődés, arról mostanában kapunk néhány apró részletet.

Egyrészt itt van Rudy Giuliani, Donald Trump volt amerikai elnök jogászstábjának vezetője, aki a maffia- és korrupcióellenes harc területén tényleg jelentős eredményeket ért el államügyészként, s New York polgármestereként is sikeres volt. Most nem neki áll zászló, így aztán az FBI elkezdte vizsgálni korábbi tevékenységét. A szövetségi nyomozók házkutatást tartottak Giuliani New York-i ingatlanjaiban, majd lefoglalták elektronikus eszközeit. A nyomozás állítólag azt hivatott kideríteni, hogy a Trump-adminisztráció idején a volt államügyész folytatott-e illegális lobbitevékenységet olyan ukrán tisztviselőknél, akik abban is segítették Giulianit, hogy Donald Trump politikai riválisaira – köztük az akkori demokrata elnökjelöltre, Joe Bidenre – nézve terhelő bizonyítékok után kutasson.

Újabban már „romániai szálról” is szólnak a hírek. Mert Giuliani három évvel ezelőtt levelet írt Klaus Iohannis államfőnek és más állami vezetőknek a bírákra nehezedő nyomásgyakorlás leállítását is szorgalmazta. Arra is emlékeztetett: a jogállamiság terén elért romániai fejlődést aláásták a Laura Codruţa Kövesi vezette korrupcióellenes ügyészség túlkapásai, amelyek a bírák, ügyvédek és tanúk megfélemlítésében, az alkotmányellenes telefonlehallgatásokban, a kényszerrel kicsikart tanúvallomásokban, a nem megfelelő bírósági eljárásokban merültek ki. Közölte, hogy szomorúan szerzett tudomást a titkos megállapodásokról, amelyeket az igazságügyi szervek kötöttek a Román Hírszerző Szolgálattal. Közben kiderült, Giuliani a Louis Freeh volt FBI-igazgató által vezetett tanácsadó cég felkérésére írta a levelet.

Ha valami eddig nehezen követhető, nem csoda. De csavarunk még egyet a történeten, ha már képbe került az FBI. A New York Post e-mailek közlésébe kezdett. Ezekben Joe Biden amerikai elnök fia, Hunter ajánlotta ügyvédnek az FBI 1993 és 2001 közötti igazgatóját Románia egyik nagy vissz­hangot kiváltó korrupciós perében. Megint eljutunk tehát Louis Freeh nevéhez, aki a magas rangú politikusokhoz, de a titkosszolgálatokhoz is ezer szállal kötődő Gabriel Popoviciu üzletembert védte. 2017-ben ítélték jogerősen hét év börtönbüntetésre, miután vétkesnek találták egy 224 hektárnyi telek jogtalan megszerzésében. Az üzletember jelenleg még Londonban tartózkodik, kiadatása ügyében a végleges brit bírósági döntésre várnak a bukaresti hatóságok. Popoviciu a kommunizmus idején Ion Dincă román miniszterelnök-helyettes lányát vette feleségül. Közvetlenül a rendszerváltozás után kiment az Egyesült Államokba, ahonnan később visszatért Romániába. Üzletelni kezdett, s idővel az ország egyik legbefolyásosabb ingatlanbefektetőjévé nőtte ki magát.

A New York Post írása szerint Hunter Biden és Louis Freeh több alkalommal is találkoztak az akkor még Laura Kövesi által vezetett DNA ügyészeivel, de kapcsolatban álltak a Román Hírszerző Szolgálattal is. Miután Popoviciu elvesztette a pert, a volt FBI-vezér közleményben adott hangot „mély csalódottságának”. Azt is hozzátette, hogy a legfelsőbb bíróság döntésének nincs törvényi és jogi megalapozottsága. A honoráriumokról egyelőre nem tudunk, talán egy eltévedt üzenetből majd az is kiderül. De öröm figyelni Trump egykori hűséges fegyverhordozójának, Joe Biden fiának és a mindenható FBI egykori igazgatójának harcát a romániai jogállamiságért.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.