2010. október 12., 09:262010. október 12., 09:26
Az opera alkalmazottait képviselő Transilvania Art Szakszervezet szerint Rareş Trifan az intézmény, az alkalmazottak és a közönség számára is káros intézkedéseket hoz.
Az igazgatót hivatali visszaéléssel is vádolják, és azzal, hogy nem hajlandó meghallgatni a szakszervezet követeléseit. A szakszervezet közlése szerint az épületben nem biztosítottak a szükséges munkakörülmények. Mint mondják, már évek óta nem működik a fűtésrendszer, így a művészek kénytelenek hidegben próbálni, és hiába tiltakoztak ez ellen már 2009 őszén, az igazgató nem intézkedett az ügyben. Mint arról korábban már beszámoltunk, két hete az opera művészei visszautasították a Tompa Gábor rendezésében bemutatásra szánt Don Giovanni további próbáit a hideg miatt. A Mozart-mű bemutatójára tegnap este került volna sor, azonban a sztrájk miatt elmaradt.
A szakszervezet közlése szerint a kolozsvári intézmény alkalmazottainak fizetése az ország hasonló intézményeivel összehasonlítva a legkisebb, ráadásul nem fizették ki alkalmazottaiknak a 15 százalékos hűségpótlékot. A szakszervezet közpénzek felelőtlen elköltésével is megvádolta az igazgatót, szerintük az intézmény csaknem egymilliárd lejt fizetett ki külső munkatársaknak. Azt is nehezményezik, hogy az intézményvezető az utóbbi öt évben egyetlen külföldi turnét sem szervezett a társulatnak. A hivatali visszaélések között olyan vádak szerepelnek, mint a törvénytelen alkalmazások. A közlés szerint Trifan több művész ideiglenes szerződését önhatalmúlag véglegesítette, esélyt sem adva arra, hogy mások pályázzanak az állásokra.
A kolozsvári opera repertoárjában egyébként már szerepel a Don Giovanni opera, az igazgató mégis úgy döntött, hogy Tompa Gábor rendezésében elkészítik az előadás másik változatát, amely rendkívül költséges. A szakszervezet kifogásolja, hogy bár az operának kiváló szabói és asztalosai vannak, Trifan drága üzletekben vásárolt fellépőruhákat és bútorokat az intézmény számára. Az alkalmazottak szerint Trifan diktatórikusan vezeti az intézményt, egyedül hoz meg minden fontos döntést.
„A kolozsvári román opera Rareş Trifan és kegyeltjei magánvállalatává vált” – áll a szakszervezet közlésében. Ugyanitt olvasható, hogy 2009 november–decemberében, miközben az opera alkalmazottait 8 napra kényszerszabadságra küldték, Trifan mintegy hétezer eurót utalt ki magának egy rendezői munkáért. Tegnap egyébként Rareş Trifan sajtótájékoztatót tartott, amelyen Tompa Gábor, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója is részt vett. Az első operarendezésére készülő Tompa elmondta: szabotázsnak tekinti a szakszervezet akcióját, amelyet primitívnek és barbárnak nevezett.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.