A Futni mentem című, 2024-es magyar vígjátékot is láthatják a romániai nézők
Fotó: Futni mentem/Facebook
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
2025. május 09., 12:012025. május 09., 12:01
Amint a a Liszt Intézet Bukarest közleményében szerepel, Bukarestben, Jászvásáron (Iaşi), Botoşani-ban, Déván, az Ilfov megyei Chitilán, valamint a Gorj megyei Zsilvásárhelyen (Târgu Jiu) láthat új magyar filmeket a közönség. Az Európai Filmek Fesztiválja 29 éve a romániai filmes közönség kiemelkedő eseménye. 2025-ben a fesztivál tíz romániai városba viszi el az európai filmtermés legújabb és legjobb alkotásait.
Az Európai Filmek Fesztiváljának idei programját Cătălin Olaru filmkritikus válogatta. A programban több mint 40 nagyjátékfilm szerepel, amelyek közül 28 országos premier, szerepel a programban két kisjátékfilmes blokk is, valamint 11 dokumentumfilm.
A magyar filmek vetítési időpontjai és helyszínei:
Véletlenül írtam egy könyvet
2024, családi vígjáték, 101 perc, román felirattal
Rendező és forgatókönyvíró: Lakos Nóra
Operatőr: Reich Dániel
Vágó: Barsi Béla
Hang: Zányi Tamás
Zene: Jacob Meijer, Alexander Reumers
Jelmezek: Lányi Fruzsina
Látványtervező: Szurdi Juci
Szereplők: Demeter Villő, Mátray László, Rujder Vivien, Zsurzs Kati, Lovas Rozi, Mucsi Zoltán, Hárs Bonca, Tenki Réka, Kövécs Barnabás
A Véletlenül írtam egy könyvet hiánypótló, sírós-nevetős családi film, amely ismert színészekkel, különleges helyszínekkel és 21. századi látványvilággal vezeti be a nézőket egy kedves, kissé különc család életébe: Nina (Demeter Villő) legfőbb vágya, hogy író legyen – kreativitását animációsfilm-rendező apjától (Mátray László) örökölte. Mindennapjait kétbalkezes bűvész öccse (Hárs Bonca) kavarja fel, s mivel az anyukája (Lovas Rozi) korán meghalt, női mintaként kissé merev nagynénje (Tenki Réka) szolgál a családban. Amikor apja életébe új szerelem (Rujder Vivien) érkezik, Nina a szomszédban élő bohém írónő (Zsurzs Kati) iránymutatásait követve az írás segítségével dolgozza fel édesanyja elvesztését, és nyitja meg szívét az új családtag és az első szerelem (Kövécs Barnabás) felé.
Díjak:
2025: Legjobb film, Montréal Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál, Kanada
A Lakos Nóra rendezte Véletlenül írtam egy könyvet című filmet is láthatják a román nézők
Fotó: Véletlenül írtam egy könyvet/Facebook
Futni mentem
2024, romantikus vígjáték, 105 perc, román felirattal
Rendező: Herendi Gábor
Forgatókönyv: Divinyi Réka, Miklya Anna
Operatőr: Szatmári Péter
Vágó: Király István, Csillag Mano
Hang: Balázs Gábor
Zeneszerző: Hrutka Róbert
Jelmez: Fock Andrea
Látvány: Horváth Viktória, Nánássy Zsolt
Producer: Kárpáti György, Berta Balázs (Vertigo Média Kft.)
Szereplők: Udvaros Dorottya, Lovas Rozi, Tenki Réka, Trill Beatrix, Csányi Sándor, Ember Márk, Bányai Kelemen Barna
A film főszereplője egy anya, aki férje halála után elhatározza, hogy teljesíti annak utolsó kívánságát, és lányaival váltóban lefutja a maratont. Apró probléma, hogy egyikük sincs fizikálisan és mentálisan felkészülve a futásra. Az anya és lányai mellett ráadásul a rokonokat és barátokat is váratlanul éri a nők lehetetlennek tűnő vállalkozása. „Herendi Gábor legújabb filmje kimagaslik az utóbbi években bemutatott magyar filmvígjátékok közül. Fel se merül a magyar nézőben, hogy ez a történet máshol is játszódhatna, mint itt, ugyanakkor egy cseh, német, spanyol vagy akár tengerentúli mozilátogató is pontosan érti majd a helyzeteket, élvezi a történet univerzális dinamikáját, sőt a poénok többségét is. Ami igen fontos szempont, mivel ebben a filmben bőven mérték őket.” (kultura.hu)
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Az év egyik várva várt eseményére kerül sor a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban és a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben június 21-én, a nyári napfordulóhoz legközelebb eső szombaton.
Élénk érdeklődés övezte a kolozsvári Harag György centenáriumi rendezvényt, annak ellenére, hogy anyagi okok miatt nehéz volt összehozni – mondta el a Krónikának Tompa Gábor.
Hat friss magyar alkotás lesz látható a június 13. és 22. között zajló kolozsvári 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF), ahol az életműdíjban részesülő Tarr Béla rendező főbb alkotásait is levetítik – közölték hétfőn az MTI-vel a szervezők.
Az eddigi hagyományos kora őszi időpont helyett idén június elején szervezték meg Kolozsváron a Jazz in the Park fesztivált. A családias jellegű háromnapos rendezvény ez alkalommal is az autentikus jazz-zene sokszínűségéről szólt.
Helyesírási szabályokról és irodalmi szövegekről, ugyanakkor az élet játékszabályairól, mélységeiről és magasságairól is tanult az anyanyelvi versenyeken Rus Lilla, aki nemrég kimagasló eredményei elismeréseként Tüzes Bálint-díjat kapott.
A Déryné Program Határtalan alprogramja azért született, hogy minden magyar embernek egyenlő esélyt tudjunk biztosítani az anyanyelvi színházi élményekhez – jelentette ki Novák Irén helyettes államtitkár Szatmárnémetiben.
A történelmi Máramaros egyik legjelentősebb magyar közösségi eseményévé vált a július 11–13. között immár harmadik alkalommal rendezendő Máramarosszigeti Magyar Napok.
Megkezdődtek az Úri muri, megazisten! című új magyar mozifilm forgatási munkálatai a Nemzeti Filmintézet fóti stúdiójának kültéri díszletében.
Több háromszéki településen megemlékeznek a 200 éve született Jókai Mórról, az egyik legjelentősebb magyar prózaíróról, aki a székelyföldi térség egyik településének, Illyefalvának az országgyűlési képviselője volt.
Erdélyi magyar szerzőket is kitüntetett a Romániai Írók Szövetsége június 2-án, amikor kiosztották a szövetség 2024-es díjait – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
szóljon hozzá!