Kolozsváron és Bukarestben is összefogott az egyetemi közeg, hogy a szélsőségesség elleni szavazásra buzdítson

egyetemek

A Babeș-Bolyai Tudományegyetemmel (BBTE) összefog az orvosi és gyógyszerészeti, az állatorvosi, a műszaki, a képzőművészeti egyetem és a zeneakadémia is

Fotó: Orbán Orsolya

Kolozsváron és Bukarestben is összefogtak az egyetemek, egyetemi oktatók, hogy az európai értékeket képviselő jelölt megválasztására buzdítsák a polgárokat.

Krónika

2025. május 14., 21:312025. május 14., 21:31

A Kolozsváron működő egyetemek – a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE), az orvosi és gyógszerészeti, az állatorvosi, a műszaki, a képzőművészeti egyetem és a zeneakadémia – vezetősége is az európai értékeket képviselő jelölt megválasztására buzdítja a szavazópolgárokat.

A Kolozsvári Egyetemek Szövetsége (UUC) felhívást közöl, amely a BBTE honlapján is elérhető. Az egyetek vezetői írták alá a közleményt, amelyben az szerepel, hogy „a szavazás nem csak a saját politikai véleményünk kifejezésének jogát jelenti,

hanem felelősségvállalást, elkötelezettséget a jólét és a demokrácia, a biztonságos és fenntartható jövő iránt”. Az UUC megerősíti elkötelezettségét az általa képviselt akadémiai közösségek iránt, hogy támogassa az alábbiak révén vállalt euroatlanti stratégiai irányvonalat:

  • szilárd akadémiai partnerségek;
  • rangos nemzetközi szövetségekhez és hálózatokhoz való tartozás;
  • nagyszámú nemzetközi hallgató vonzása és a hallgatói és akadémiai mobilitás támogatása;
  • folyamatos párbeszéd az európai és transzatlanti intézményekkel.


„Nemzetközi egyetemi közösségek részeként az UUC tagegyetemei a szabad gondolkodás, az eszmecsere, az együttműködés és a demokratikus társadalom, sőt, az oktatás és a tudás révén egy jobb világ építésének színterei, és

ugyanebben a szellemben olyan környezetet képviselnek, ahol a szélsőségesség, az agresszió és a diszkrimináció semmilyen formában nem tolerálható.

Ebben az összefüggésben felszólítjuk a kolozsvári akadémiai közösség egészét, hogy gyakorolja szavazati jogát, és vállaljon felelősséget egy tudatos, racionális, tájékozott választásért, egyetemeink által képviselt értékek és elvek szellemében. Menj el szavazni! Döntsd el te, ki képviseljen téged!” – szerepel a felhívásban. A közleményt aláírják:

  • Prof. Dr. Adrian Petruşel, a BBTE megbízott rektora,
  • Prof. Dr. Anca Dana Buzoianu, a „Iuliu Hațieganu” Orvostudományi és Gyógyszerészeti Egyetem vezetője,
  • Prof. Dr. Vasile Țopa, a műszaki egyetem vezetője,
  • Prof. Dr. Cornel Cătoi, a Mezőgazdasági és Állatorvos-tudományi Egyetem vezetője,
  • Prof. Dr. Vasile Jucan, a „Gheorghe Dima” Zeneakadémia vezetője
  • Prof. Dr. Liviu-Florian Ștefan, a képzőművészeti és formatervezési egyetem (UAD) vezetője


Bukarestben is összefogtak az egyetemi tanárok: több mint 130 oktató fogott össze, hogy Nicușor Dan megválasztására buzdítsák a szavazókat. Amint a román köztévé honlapján olvasható,

Idézet
az egyetemi oktatók felhívásukban rámutatnak: Romániának most nem a bal és a jobb között kell választania, hanem a demokrácia és az autoritarianizmus (tekintélyuralmi rendszer) között.

„Egyetemünk a múltban közvetlenül megtapasztalta azoknak az ideológiáknak a veszélyét, amelyek a szabad gondolkodást dogmatikával cserélték fel, amikor a tanárokat fenyegették és párbeszéd helyett a félelem uralkodott. Ma azonban ezek az árnyak már nem csak könyvtári kutatási témák. Visszatérhetnek a mindennapjainkba” – áll a bukaresti egyetemi tanárok által aláírt felhívásban. Mint az oktatók fogalmaznak, a Bukaresti Egyetem oktatói ezért támogatják Nicușor Dan jelöltet a második fordulóban a elnökválasztáson.

„Kérünk továbbá minden román állampolgárt, aki elkötelezett az alkotmány, a demokrácia és a pluralizmus iránt, hogy csatlakozzon ehhez a kezdeményezéshez.

Továbbra is lehetünk különböző véleményen – érvelve, civilizáltan, az akadémiai szabadság szellemében. Az ellenkező döntés véget vetne ennek a vitának” – fogalmaznak az egyetemi tanárok.

korábban írtuk

Magyar írók, költők, művészek, sportolók buzdítanak szavazásra az államfőválasztás második szakaszában
Magyar írók, költők, művészek, sportolók buzdítanak szavazásra az államfőválasztás második szakaszában

Közös felhívást tettek közzé államfőválasztás tárgyában a 10. Csíkszeredai Könyvvásár szervezői, írói-költői és résztvevői, amelyben arra kérik a romániai állampolgárokat, vegyenek részt a május 18-ai választáson.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 20., szerda

A hóstátiak öröksége: múlt, amely a földben él tovább (VIDEÓ)

A kolozsvári Kétágú-templom tornyában működő Hóstáti Múzeumba látogattunk el a Gazdaszemmel sorozat e heti videós riportjában.

A hóstátiak öröksége: múlt, amely a földben él tovább (VIDEÓ)
2025. augusztus 19., kedd

Van-e logika Donald Trump vonalvezetésében?

Van-e logika Donald Trumpnak, az Amerikai Egyesült Államok elnökének a vonalvezetésében? A Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa udvarán tartott kedd délutáni pódiumbeszélgetés résztvevői szerint nem könnyű ezt felfedezni, de minden bizonnyal van.

Van-e logika Donald Trump vonalvezetésében?
2025. augusztus 19., kedd

Nem a támogatásokkal magyarázható a külhoni magyarok Fidesz-pártisága

Nagyon sok összetevője van annak, hogy a külhoni magyarok többsége a Fidesz-KDNP-t támogatja, ugyanakkor igazságtalan és alaptalan elmarasztalni őket amiatt, hogy részt vesznek a magyarországi választáson – hangzott el a Kolozsvári Magyar Napokon.

Nem a támogatásokkal magyarázható a külhoni magyarok Fidesz-pártisága
2025. augusztus 19., kedd

Munkagépekből loptak több ezer liter gázolajat, őrizetbe vettek öt fiatalt

Munkagépekből mintegy 2000 liter gázolajat lopott el az az öt Bihar megyei fiatal, akik ellen minősített lopás vádjával nyomoz a rendőrség. Valamennyiüket őrizetbe vették.

Munkagépekből loptak több ezer liter gázolajat, őrizetbe vettek öt fiatalt
2025. augusztus 19., kedd

Erdélyi folyókra rendeltek el árvízvédelmi készültséget

Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) Fehér, Kolozs és Szeben megyei folyókra.

Erdélyi folyókra rendeltek el árvízvédelmi készültséget
2025. augusztus 19., kedd

Cserkésztáborba is ellátogatott az erdélyi magánlátogatáson tartózkodó Sulyok Tamás

A fiatalok közösségei rendkívül fontosak, mert ők jelentik a jövőt, a cserkészet, a cserkészmozgalom pedig nagyon sok pozitív élményt és gyakorlati tapasztalatot ad a fiatalok számára – hangsúlyozta a közmédiának nyilatkozva Sulyok Tamás államfő.

Cserkésztáborba is ellátogatott az erdélyi magánlátogatáson tartózkodó Sulyok Tamás
2025. augusztus 19., kedd

Szíriai születésű kolozsvári politikus vette védelmébe a feszületet, miután az Untoldon szerinte istenkáromlás történt

Szíriai születésű kolozsvári városi közgyűlési tag vette védelmébe a feszületet, miután szerinte a nemrég lezajlott Untold fesztiválon egy fellépő meggyalázta a feszületet.

Szíriai születésű kolozsvári politikus vette védelmébe a feszületet, miután az Untoldon szerinte istenkáromlás történt
2025. augusztus 19., kedd

„Az erdélyi magyar közösség él és virul” – Sulyok Tamás államfő megosztotta a Krónikával erdélyi látogatásának tapasztalatait

Sulyok Tamás köztársasági elnök hétfő este a Kolozsvári Magyar Napok nyitógáláján mondott beszédet a Kolozsvári Magyar Operában. Az ünnepséget követően a Krónika munkatársának nyilatkozott arról, hogy milyen élményekkel tér vissza az anyaországba.

„Az erdélyi magyar közösség él és virul” – Sulyok Tamás államfő megosztotta a Krónikával erdélyi látogatásának tapasztalatait
2025. augusztus 19., kedd

Hogyan futottak versenyt Erdélyért a románok és a magyarok?

A második világháborút lezáró béketárgyalásokon a győztes nagyhatalmak többsége érzékelte, hogy a trianoni határok igazságtalanok voltak Magyarország számára, és valamilyen korrekcióra lenne szükség.

Hogyan futottak versenyt Erdélyért a románok és a magyarok?
2025. augusztus 19., kedd

Tűz pusztított Parajdon, több ingatlanban is kár keletkezett

Kigyulladt egy üzlethelyiség tetőszerkezet keddre virradóra Parajdon. A lángok két közeli vegyesboltban és egy tömbház két lakásában is károkat okoztak – számolt be a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Tűz pusztított Parajdon, több ingatlanban is kár keletkezett