Idén is hatalmas tömegeket várnak a cannes-i filmfesztiválra
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be, közülük 22 film versenyezhet az Arany Pálmáért.
2025. május 12., 19:122025. május 12., 19:12
Martin Scorsese és Francis Ford Coppola után folytatódik Cannes-ban az 1970-es években indult nagy hollywoodi generáció előtti tisztelgés: idén Robert de Niro Oscar-díjas amerikai filmszínész lesz a díszvendége a kedd esti megnyitó ünnepségének, amelyen tiszteletbeli Arany Pálma-díjat vehet át.
A 81 éves sztár visszatérő vendége a fesztiválnak, és 14 évvel azután, hogy 2011-ben a nemzetközi zsűri elnöke volt, idén a színészt, a rendezőt és producert a kultikus szerepekkel fémjelzett pályafutásáért ünneplik, többek között egyik legemlékezetesebb alakításáért a Martin Scorsese rendezte Taxisofőr című filmben, amely 1976-ban elnyerte az Arany Pálmát.
Robert de Niro szerdán nyilvános mesterkurzust is tart a világ egyik legjelentősebb filmes találkozóján, ahol aznap este már
A 62 éves hollywoodi sztár visszatérése Cannes-ba, három évvel azután, hogy a Top Gun: Maverick című film világpremierjére helikopterrel érkezett a Croisette-re, a fesztivál egyik fénypontjának ígérkezik. A Mission: Impossible - A végső leszámolás az akciósorozat nyolcadik és egyben záró része, s az év egyik legjobban várt kalandfilmje. Az amerikai alkotást a hivatalos programban, versenyen kívül mutatják be.
Ritkán esik szó arról, hogy a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon (és sok más szemlén is) a lényeg – vagyis mindaz, aminek komoly anyagi vonzata van – nem a vörös szőnyegen, a vakuk kereszttüzében, a nagy nyilvánosság előtt zajlik.
A filmnyelvet megújító filmek bemutatását célul kitűző Un certain regard (Egy bizonyos nézőpont) elnevezésű programban mutatják be a fiatalabb hollywoodi nemzedék két világsztárjának első rendezéseit: Scarlett Johansson – aki a versenyprogramba meghívott új Wes Anderson-vígjátékban (A föníciai séma) is játszik – Eleanor The Great címmel készítette el első filmjét egy kilencvenes éveiben járó nőről, míg Kristen Stewart rendezői debütálása (The Chronology of Water) egy erőszakos környezetben felnőtt írónő és egykori úszó történetét dolgozza fel.
A franciául anyanyelvi szinten beszélő Jodie Foster először látható francia nyelvű főszerepben, Rebecca Zlotowski versenyen kívül bemutatásra kerülő Vie privée (magánélet) című thrillerében.
közülük hatot rendezett nő: a Titán című thrillerrel 2021-ben Arany Pálmát nyert francia Julia Ducournau az iráni-francia Golshifteh Farahani és a francia Tahar Rahim főszereplésével angolul forgatott Alpha című filmje az 1980-as években, az AIDS járvány kezdetén játszódik.
A szintén francia Hafsia Herzi színésznő-rendezőnő La Petite Derniere (A kis utolsó) címmel készített filmet egy algériai bevándorló családból származó fiatal lányról, aki egy francia elitegyetemen kezdi meg tanulmányait. A 2022-ben a Berlinalén az Arany Medve-díját elnyerő spanyol Carla Simón (Alcarras) először kapott meghívást a cannes-i versenybe Romería című filmjével, de újoncnak számít a német Masha Selinski (Sound of Falling) és a japán Hajakava Sie (Renoir) is.
Először kapott meghívást a világ egyik legjelentősebb filmes versenyébe az amerikai Ari Aster is, akinek Eddington című filmje egy amerikai kisváros helyhatósági választásának történetéről szól, a főszerepekben Joaquin Phoenix, Pedro Pascal, Emma Stone és Austin Butler lesz látható, valamint a kínai Bi Gan, akinek Ressurection című filmje pár nappal ezelőtt került be a végleges programba.
Az amerikai Richard Linklater Új hullám című filmje az 1959-ben készült és 1960-ban bemutatott, Jean-Luc Godard rendezésében készült Kifulladásig című francia film forgatásán játszódik, amely a francia filmes új hullám nyitányát jelentette, míg a kortárs társadalmi problémákról közösen készített, dokumentarista hatású játékfilmjeiket rendszeresen a cannes-i hivatalos programban bemutató belga Jean-Pierre és Luc Dardenne ezúttal Jeunes meres (Fiatal anyák) című drámájukkal versenyezhetnek az Arany Pálmáért, amelyet korábban már kétszer is elnyertek.
Visszatérő rendező az illegalitásban alkotó iráni Dzsafar Panahi (Egy egyszerű baleset) is, a norvég Joachim Trier (Érzelmi érték), a brazil Kleber Mendonca Filho (A titkosügynök), az ukrán Szergej Loznyica (Két ügyész), a svéd Tarik Saleh (A köztársaság sasai) és az olasz Mario Martone (Fuori).
A fesztivál szerda este a francia Amélie Bonnin első filmjének (Partir un jour – Egy nap elmegyünk) díszbemutatójával nyílik meg, a díjkiosztót május 24-én az ünnepélyes záróünnepségen tartják, a nemzetközi zsűri elnöke Juliette Binoche Oscar-díjas francia színésznő lesz.
Meglehetősen szomorkás időben, de cseppet sem szomorkás hangulatban kedden kezdetét vette a 77. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!