A nagybányai Teleki Magyar Ház kertjében is szerveznek eseményeket a Teleki Napok keretében
Fotó: Dávid Lajos
Színvonalas kulturális programot kínál a nagybányai és a környékbeli magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok. A gróf Teleki Sándor egykori lakóházában működő, a helyi magyarságot összefogó Teleki Magyar Ház vezetője, Dávid Lajos nyilatkozott a Krónikának a május 13. és 18. között tartandó eseménysorozatról, valamint arról, hogy az irodalomra, képzőművészetre, zenére, történelemre és helytörténetre összpontosító Teleki Napok keretében a közösségért tevékenykedő nagybányai magyar diákokat is jutalmazzák.
2025. május 11., 09:002025. május 11., 09:00
Nagybánya és a környék magyarságát megszólító, nívós kulturális programsorozatot kínáló esemény lesz az idei, május 13. és 17. között tartandó Teleki Napok. Az irodalomra, képzőművészetre, zenére, történelemre és helytörténetre összpontosító kínálatról Dávid Lajost, a bányavidéki magyarságot összefogó Teleki Magyar Ház vezetőjét kérdeztük.
A helyi magyarságot összefogó Teleki Magyar Ház vezetője elmondta, 2007 óta szervezik meg a Teleki Napokat, két-három év – a világjárvány okán is – kimaradt, de a folytonosságot tartják szem előtt és mindig is törekszenek arra, hogy színvonalas kulturális rendezvénysorozatot kínáljanak a környék magyarságának. A Teleki Napok idei kínálata itt található.
Zenei eseményeknek is otthont ad a Teleki Magyar Ház és udvara
Fotó: Dávid Lajos
„2002-ben alakult a Teleki Magyar Ház, utána néhány esztendeig az volt a fontos, hogy egy kis magyar szigetet hozzunk létre Nagybányán, így az emlékhely ápolása kicsit a háttérbe szorult. Egészen addig, amíg 2007-ben egy képzőművészeti kiállítási pályázatunkra nem jelentkezett egy Dinnyés László nevezetű, azóta már sajnos elhunyt budapesti szobrászművész barátunk, akiről kiderült, hogy nagy rajongója annak a kornak, amelyben Teleki Sándor élt, meg magának Telekinek is. Dinnyés felajánlotta, hogy készít egy mellszobrot Teleki Sándorról, ami azóta is itt áll a ház kertjében” – elevenítette fel Dávid Lajos.
Dávid Lajos: „2002-ben alakult a Teleki Magyar Ház, utána néhány esztendeig az volt a fontos, hogy egy kis magyar szigetet hozzunk létre Nagybányán”
Fotó: Dávid Lajos gyűjteménye
Hozzátette, a szobrot 2007 májusában avatták fel, Teleki Sándor halálának évfordulójához időzítve.
és közben próbálunk olyan kulturális programokat összehozni, amelyek érdekesek a közösség számára: van zenei, képzőművészeti, irodalmi, történelmi kínálatunk” – emelte ki Dávid Lajos. Mint mondta, idén a nagybányai és nagybányai származású kortárs képzőművészek tárlata illeszkedik a programba, de gyerekek számára is szerveznek programokat.
A bányavidéki magyarságot összefogó szervezet abban az 1870-es évek végén épült nagybányai házban működik, amelyben gróf Teleki Sándor lakott élete utolsó évtizedében
Fotó: Dávid Lajos
„Minden évben lényeges része a rendezvénysorozatnak a konferencianapunk: olyan szakértőket hívunk, akik a 19. század, a reformkor, a szabadságharc korával foglalkoznak és érdekes, izgalmas előadásokat hoznak el: helytörténeti vonatkozásúakat, de nagyobb erdélyi, magyarországi kitekintéssel. Nem szorítkozunk kifejezetten a helyi vonatkozásokra: idén Csikány Tamás hadtörténésznek lesz a Bem apó és kedvenc intendánsa című előadása, amelynek témája szorosan kötődik Teleki Sándorhoz.
Szintén figyelemre méltó programpont Gyimesi Emese történésznek a Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmi szabadságharca című előadása, amelyet a koltói Teleki-kastélyban tart. Gyimesi Emese – aki 2009 óta kutatja Szendrey Júlia életének és irodalmi pályájának különböző kontextusait – volt a kurátora a Nagybányához közeli
Dávid Lajos azt is megemlítette, hogy a programban több koncert szerepel, egy nosztalgiakoncert, amely amolyan időutazás, hiszen az 1930-as, 40-es évek zenéjét idézi. Az idei Teleki Napokon szintén izgalmasnak ígérkezik a Lázár tesók koncertje: a zenészek Erdélyben először lépnek fel – és éppen a Teleki Magyar Ház kertjében, amennyiben az időjárás is kedvező lesz. Lázár Domokos és Ágoston idén március elején dupla telt házas koncerttel rukkolt elő Budapesten a Magyar Zene Házában. Bensőséges, őszinte világukban a melankólia és a humor, a szomorúság és az öröm, a létezés sötétebb és fényesebb oldala egyaránt megfér egymás mellett, mindezt letisztult, egyszerű és szép formákba öntve. Dávid Lajos azt is megemlítette, hogy gyerekeknek, családoknak szóló esemény is várható: „Dobronka Cirkusz, Világszám!” – Lehőcz Zsuzsa, Takács Dániel és a Magamura Alkotóműhely trükk-marionett előadása.
A nagybányai Teleki Magyar Ház rendszeresen szervez a fiatalokat, gyerekeket megszólító eseményeket is
Fotó: nagybányai Teleki Magyar Ház
„Lesz borkóstoló is, ami hozzátartozik a Teleki Napok rendezvénysorához, és igyekszünk mindig igényes magyarországi vagy erdélyi pincészetek borait meghívni. Idén a Benyák Pincészet lesz a vendégünk, a vendég pedig Benyák Zoltán, a kunsági borvidék kiemelkedő borásza” – mondta a Teleki Magyar Ház vezetője.
A kortárs irodalom sem hiányzik majd a rendezvény kínálatából, hiszen Szálinger Balázs magyarországi költőnek a Mintha repülnék (Petőfi nyomán a Felföldön) című kötetét ismerhetik meg az érdeklődők. „Szálinger Balázsnak van egy kicsi »nagybányai múltja«, merthogy a világjárvány alatt itt töltött egy hónapot egy ösztöndíjnak köszönhetően, történetesen nálunk, a Teleki Ház vendégházában szállt meg, összebarátkoztunk. Nagybányai tartózkodásának hozadékaként megszületett egy színdarab, amit két évvel ezelőtt, 2023-ban itt Nagybányán is bemutatott a Radnóti Színház társulata: nagybányai ihletődésű darabról van szó, ami itt a városban játszódik az első világháború idején” – fejtette ki Dávid Lajos. Azt is elmondta,
Most egy felvidéki vonatkozású kötettel érkezik: Petőfi nyomában barangolta körbe a Felvidéket, ennek az eredményeként született a kötet, amelyet a koltói kastélyban mutatnak be. Dávid lajostól azt is megkérdeztük, hogy a főként kik alkotják a Teleki Napok közönségét.
„Leginkább Nagybánya vonzáskörzetéből érkeznek az érdeklődők, de Szatmárról is át-átruccannak. Úgy érzem,
Ilyenkor a koncertjeinket kint tartjuk a Teleki-ház kertjében, nagyon hangulatos, kellemes környezet szokott lenni ilyenkor májusban. Bízunk benne, hogy az időjárás idén is velünk tart” – mondta Dávid Lajos.
A Teleki Napok keretében a gyönyörűen felújított koltói Teleki-kastélyban is tartanak rendezvényeket
Fotó: Teleki-kastély, Petőfi Sándor Múzeum/Facebook
Fontosnak tartotta aláhúzni, hogy a hetet istentisztelettel zárják: ekkor szokták hagyományosan átadni a Teleki Ösztöndíjakat középiskolásoknak. „Néhai kedves barátunk, mecénásunk, Szász György vállalkozó alapította az ösztöndíjakat, azaz már a Teleki Magyar Ház Ház berkeiben létrehozott ösztöndíj-programot: minden évben legalább 9 középiskolás diák kapja az elismerést egyszeri támogatás formájában.
Korábban is tartottak koncerteket a bányavidéki magyar közönség számára a nagybányai Teleki Magyar Ház kertjében
Fotó: Dávid Lajos
A Teleki Napok programjairól szólva azt is hangsúlyozta, mindig arra törekszenek, hogy színvonalas legyen a rendezvény. „Számomra személyesen fontos az, hogy mindig legyen újdonság benne, tehát ne lemásoljuk más rendezvények programját vagy meghívottait, hanem mindig legyen a kínálatban amolyan »csemege«. Számos olyan, nem a fősodor által felkapott magyarországi előadó van, akire érdemes odafigyelni, lépjenek fel Erdélyben is. Kitűnő alkotók vannak, olyanok is, akik nincsenek feltétlenül az első vonalban, mert a média mellőzi őket, viszont jó, hogyha kicsit mélyebbre ásunk, és próbáljuk a mélyebben rejlő értékeket is felmutatni” – fejtette ki Dávid Lajos.
Kiváló Kárpát-medencei történészek tartanak előadásokat május 25-én Nagybányán a Teleki Napokon – közölte a környékbeli magyarságot összefogó Nagybányai Teleki Magyar Ház.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
szóljon hozzá!