A HolnapUtán Fesztivál utolsó napján a Magyar Színházak 32. Kisvárdai Fesztiválján a legjobb előadásnak járó díját elnyerő Lila ákácot láthatja a közönség
Fotó: Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválja/ Facebook
A 8. HolnapUtán Fesztivállal és miniévaddal nyitja meg újból kapuit csaknem féléves kényszerszünet után a nagyváradi Szigligeti Színház, amely három bemutatóval és vendégelőadásokkal várja nézőit – közölte a teátrum.
2020. szeptember 12., 12:032020. szeptember 12., 12:03
2020. szeptember 12., 13:572020. szeptember 12., 13:57
Csaknem hat hónapnyi kényszerszünet után, szeptember 20-ától ismét szervez beltéri előadásokat a nagyváradi Szigligeti Színház.
Az utóbbi években nagy népszerűségnek örvendő színházi seregszemle 2020-as, újratervezett kiadásának jelmondata: „Szabad a színház!” A színházi előadás teljes időtartama alatt, belépéstől távozásig, kötelező az orrot és szájat eltakaró maszk viselése. A színházlátogatásra vonatkozó járványügyi szabályozásokról bővebben a színház honlapján, valamint Facebook-oldalán olvashatnak az érdeklődők.
A HolnapUtán Fesztivál a Főnixterv című, augusztusban a nagyváradi várban bemutatott előadás nagytermi bemutatójával kezdődik. A Botos Bálint által rendezett előadásban egy képzeletbeli városnegyed lakosainak életébe, titkaiba, sajátos viszonyaiba és keserédes hétköznapjaiba nyerhetünk betekintést.
A nagyváradi és székelyudvarhelyi színházak kortárs drámapályázatának nyertes szövegében hat nő és egy férfi élete keresztezi egymást. Szintén helyet kapott a fesztivál programjában a közvetlenül a márciusi karantén előtt bemutatott A Schroffenstein család című előadás, amely Rómeó és Júlia-történetként is értelmezhető.
Szeptember 24-én 15 órától Szabó Magda örök érvényű gyermekelőadásával, a Tündér Lalával várja nézőit a színház. Tündérországban még nem láttak rakoncátlanabb gyermeket Tündér Lalánál: folyton kószál, nem szeret rubintáncot járni, soha nem akar szappanbuborékban utazni, és különös barátai vannak. Édesanyja, Írisz királynő sokat bánkódik gyermekén, pedig még nem is sejti, amit a gonosz Aterpater varázsló tud: Lalának – Tündérországban szokatlan módon – emberszíve van.
Szeptember 24-én kerül sor a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának vendégjátékára is. A nép ellensége című Ibsen-drámában egyéni érdek és társadalmi felelősség feszül egymásnak, szembeállítva az egyént a megélhetését féltő közösséggel és annak hangadóival. A meghívott előadások sorát gazdagítja a marosvásárhelyi Yorick Stúdió vendégjátéka is. Elise Wilk Eltűntek című drámája egy erdélyi szász család történetét meséli 1944-től napjainkig.
Szeptember 26-án, szombaton 20 órától a színház nagytermében láthatja a közönség a júniusban online bemutatott Y című előadást. A családi konfliktusokat, valamint a fiatal generáció problémáit sajátságos módon bemutató előadás a főszereplő, Naphegyi Eszter - egy frissen diplomázott médiaszakos lány - egy napját követi végig.
A záróelőadást követően sor kerül a társulat éves díjainak kiosztására. Szintén a HolnapUtán Fesztivál keretében mutatjuk be a Hajdu Géza színművész életét feldolgozó monográfiát, amelyet Nagy Béla jegyez. A Szigligeti Társulat örökös tagját ilyen módon ünnepli a színház, a színművész pályakezdésének ötvenedik évfordulóján.
Bemutatják a Valahol Európábant
A Szigligeti Társulat előadásaival párhuzamosan a Nagyvárad Táncegyüttes két előadását tűzi műsorra. Szeptember 21-én 18 órától a Katonaének című néptáncelőadást láthatják a nézők, amely az első és második világháború tragédiáinak állít emléket. Az előadás Bartók és Kodály katonadal-gyűjteményén alapszik, és felvonultatja a Kárpát-medence különböző nemzeteinek táncait is.
Szeptember 22-én, kedden 19 órától a Szigligeti Stúdióban tartja új bemutatóját a Nagyvárad Táncegyüttes: a Szólótáncok keretében három egyéni táncelőadást láthatnak a nézők – Kányádi György, Kerekes Dalma és Szőcs Anita táncművészek előadásában.
A Radványi Géza világhírű filmjéből született nagysikerű musicaladaptációt Györfi Csaba viszi színre csaknem húsz gyermekszereplővel, a Lilliput Társulat művészeivel és meghívott alkotókkal. Az egyre csak pusztuló világ romjai között jókedvű gyermekek csapatokba verődve küzdenek az életben maradásért. Szeretetre, gondoskodásra, néhány jó szóra vágynak, ám a felnőttek képmutató és rideg világa kiveti magából őket. Úgy döntenek, együtt vészelik át a háború vészterhes időszakát, otthonuk pedig egy elhagyatottnak tűnő birtok lesz, ahol Simon Péter egykori karmesterrel találkozva, megismerik, hogy mi az a remény, barátság és hűség, és megtanulják, hogy „nem szabad félni”.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
szóljon hozzá!