Fotó: A szerző felvétele
2009. január 29., 10:382009. január 29., 10:38
Színes szilánkok címmel kabaréjeleneteket, humoros anekdotákat, táncokat és örökzöld slágereket vitt tegnap este a nagykárolyi Szent László Közösségi Ház színpadára a Cultur Art Egyesület. „A Szatmárnémeti Északi Színház csipet-csapata vagyunk, és megpróbálunk farsang idején minél több vidámságot vinni a környékbeliek életébe. Színes szilánkokból vidám perceket raktunk össze” – konferálta be a társulatot Méhes Kati színművész. A több mint kétórás műsorban prózai és zenés darabok váltották egymást. A Mr. Alkohol és a Soha se mondd című örökzöldek mellett, sanzonok és nóták is felcsendültek. A dalok mellett viccek, rövid jelenetek tarkították a repertoárt. Bottyán Zsolt billentyűn és Henter Ambrus, a 2005-ös Médiabefutó nagydíjasa, gitáron biztosította az élőzenei kíséretet. A szatmári társulat színészei közül Méhes Kati, Nagy Orbán és Nagy Anikó alakítását fogadta kitörő tapssal a zsúfolásig megtelt terem, ahol a máskor üres emeleti páholyrész is megtelt.
Nagykárolyban igény van a kultúrára, hiszen minden rendezvényen jelentős nézőseregre számíthatnak a fellépők. „Mivel jó ideje már nem használható a városi színház, ez a közösségi ház ad otthont a hasonló rendezvényeknek. Azért hoztuk el ezt a darabot, mert fontosnak gondoljuk a jókedv, a tréfa hirdetését. Február végéig játsszuk még az összeállítást, mert a farsang végével, a nagyböjt beálltával elveszíti aktualitását” – ismertette Nagy Orbán színművész. Mint mondta, azért választották ezt az öszszeállítást, mert csak könnyen szállítható kellékeket használnak hozzá, és nem igényel különleges teret az előadás – bárhova felpakolható.
„Sok helyszínen előadtuk már, de a legfurcsább mégis egy tóavató ünnepség volt, ahol egy teherautó platóján játszottunk” – emlékezett vissza a művész. A csapat hetente két-három előadást tart a megye különböző településein, és egy fellépés erejéig még Máramarosszigetre is ellátogatnak. „Ez a társaság lassan már tíz éve dolgozik együtt. Időközben jöttek-mentek a tagok, a mostani felállás három éve van folyamatosan színpadon” – egészítette ki Henter Ambrus zenész. Kifejezetten ismert, örökzöld slágereket válogattak a műsortervbe, mert ezeket a dalokat a nézők is jól ismerik, és az előadókkal együtt tudják énekelni. A csapattagok szerint nagy sikert aratott az a zenés darab is, amely a múlt századi nagy gazdasági világválság idején született, és ma újra visszanyerte aktualitását.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.