A kolozsvári Puck Bábszínház Király utcai székhelye
Fotó: Jakab Mónika
Nem éri hátrányos megkülönböztetés a kolozsvári Puck Bábszínház magyar tagozatát, mint ahogyan azt múlt héten Vadas László és Urmánczi Jenő közölte – hangoztatta kedden Emanuiel Simion Petran, az intézmény igazgatója és Varga Ibolya, a magyar társulat vezetője. Petran Csoma Botondnak, az RMDSZ Kolozs megyei elnökének címzett nyílt levelet, amelyben úgy fogalmaz, a szövetség „kampányfogása” csupán, hogy támogatja a magyar társulat önállósulási törekvését.
2020. augusztus 25., 15:322020. augusztus 25., 15:32
2020. augusztus 25., 15:542020. augusztus 25., 15:54
Nem éri diszkrimináció a kolozsvári Puck Bábszínház magyar tagozatát, mint ahogyan azt Vadas László színházi rendező, volt tagozatvezető és Urmánczi Jenő bábszínész beállította a múlt heti sajtótájékoztatón – közölte kedden Emanuiel Simion Petran, az intézmény igazgatója és Varga Ibolya, a magyar társulat vezetője.
Vadas és Urmánczi múlt héten jelentette be, hogy önálló intézményt szeretnének, ki akarnak válni a román vezetőségű társulatból, hiszen csakis önálló, állami vagy önkormányzati finanszírozású intézménybe szerveződve lehetne megszüntetni a diszkriminációt, különben Közép-Erdély egyetlen magyar bábszínházi tagozata nem tudja ellátni a hivatását.
azt hangoztatták, a teljes mértékben megalapozatlan rágalmak kellemetlen helyzetbe sodorják az egész intézményt. „Nemcsak a bábszínházat, és engem, de az összes volt kollégát is sértik ezek a vádak” – jelentette ki Petran.
Varga Ibolya és Emanuiel Simion Petran a keddi sajtótájékoztatón
Fotó: Kiss Judit
Varga Ibolya rendező, aki tavaly december óta vezeti a magyar társulatot, valamint korábban, 2002 és 2013 között is vezette, pontokba szedve sorolta fel, hogy miért tartják igaztalannak a rágalmakat.
Vadasék vádjai közt szerepelt, hogy a pénzforrásokat egyenlőtlenül osztják el, hogy korlátozzák a magyar társulat működését anyagilag és szakmailag is: az idei költségvetésben a román társulatnak 65000 lej, míg a magyarnak 15000 lej jutott. Varga Ibolya közlése szerint az idei év bemutatói, ezek tervezett, megvalósított költségei, az összes tervezett – de a járványhelyzet miatt elmaradt – fesztiválszerepléssel együtt több mint 31 ezer lejre rúgnak.
A vezetőség és a kiválni készülő alkalmazottak közötti konfliktus egyik fő forrása, hogy az Urmánczi Jenő által vezetett Apropó Egyesület a Bethlen Gábor Alaptól (BGA) nyert 15 millió forintos támogatást a magyar társulat számára, de a pénzt - a megállapodás hiányában - egyelőre nem használhatják fel.
Petran és Varga azt mondták, a BGA-tól nyert támogatás révén Urmáncziék olyan projekteket akarnak megvalósítani, amiket ők maguk találtak ki, a projektek nagyon hiányosan vagy egyáltalán nincsenek körvonalazva, ezekről nem egyeztettek az intézmény vezetőségével.
– közölte Varga Ibolya. Mint részletezte, az intézmény működéséhez szükséges források nagyjából 90%-át a Kolozs Megyei Tanács, nagyjából 10%-át pedig külső forrásokból (pályázatokból, jegyeladásokból, előadás-honoráriumokból, terembérlésből stb.) származó jövedelmek teszik ki.
Fotó: Nicu Cherciu
A külső forrásokból származó jövedelmeknek 2017-ben 20,25, 2018-ban 33,07, míg 2019- ben 42,52 százalékát hozta a magyar társulat. „Amióta én vezetem az intézményt, Urmánczi vagy bárki más tehetett javaslatot elképzeléseiről, és sohasem utasítottuk vissza a javaslatokat. Az más kérdés, hogy egy ötletet el kell fogadnia a bábszínház művészeti vezetőségének” – mondta az igazgató.
A konfliktus forrásáról szólva azt mondta, a BGA-tól támogatást nyert Apropó Egyesület az Urmánczié, ő pedig ezen keresztül akart nyomást gyakorolni a vezetőségre.
– mondta Petran. Azt is kifejtette, „kutyaszorítóba” került a vezetőség az Apropó Egyesület miatt, mert Urmáncziék azt mondták: „kaptunk pénzt pályázaton keresztül, de mi mondjuk meg, hogy mit kell belőle csinálni”.
Vadas azt is diszkriminációnak tekintette, hogy a két társulat által használt épületben csak a román előadások plakátjai fogadják a látogatókat, hogy az intézmény honlapján alig folyik magyar nyelvű kommunikáció, hogy szakmailag ellehetetlenítik a magyar társulat munkáját.
„Miután Vadasék ezt közölték, én magam több kérdést is feltettem a magyar kollégáknak, mondják el, milyen téren éri őket diszkrimináció a bábszínháznál. És egyikük sem felelte azt, hogy hátrányos megkülönböztetésben lenne része” – mondta Petran.
többek között Kovács Ildikó, aki az erdélyi magyar bábművészet iskolateremtő, jeles alakja. Az igazgató a sajtó képviselőinek bemutatta, igaztalan a vád, miszerint csak román nyelven láthatóak a plakátok, hiszen minden plakáton ott szerepel az intézmény neve, az előadás címe magyarul is, sőt, a román előadásoknak is lefordítják magyarra a címét.
Petran és Varga azt is kifejtette, az a rágalom sem igaz, hogy a magyar társulat nem vehetett részt nemzetközi fesztiválokon, hiszen az idei évre is számos fesztiválszereplés, műhelymunka volt előirányozva: a magyar társulat színészei Ankarában, Kaposváron és Békéscsabán is felléptek, dolgoztak volna, ha nem szól közbe a járvány.
A Puck igazgatója a sajtótájékoztatón felolvasta azt a nyílt levelet, amelyet Csoma Botondnak, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Kolozs megyei szervezete elnökének címzett. , a szövetség Kolozsvár polgármesteri tisztségéért az idei helyhatósági választáson. Csoma, aki Kolozsvár polgármesteri tisztségéért indul az idei helyhatósági választáson, Vadasék múlt heti sajtótájékoztatóján támogatásáról biztosította a Puck Bábszínház magyar tagozatának önállósodási törekvését.
Fotó: Nicu Cherciu
Petran ironikus, számon kérő hangú nyílt levelében úgy fogalmaz: az, hogy a magyar tagozat kiválását támogatja az RMDSZ, nem más, mint választási fogás. „Pontosan egy év múlva meg fogom kérdezni Öntől, hogyan állnak az önálló magyar bábszínház tervével.
– áll a levélben. Petran arra is kitér, nem érti, miként akarna Vadas és Urmánczi egy új, önálló társulatot vezetni, amikor soha egyetlen innovatív ötlettel sem álltak elő, nem értenek egy intézmény adminisztrációjához. Úgy fogalmaz, Csoma Botond kampánya „lobogójaként” használta fel az önálló magyar társulat kezdeményezőit.
„Ha az ön „kampányzászlójaként” használt két ember nem tesz egyebet, mint hogy személyes céljaira szerez pénzt a BGA-tól, akkor Önnel menedzserként nagy bajok vannak. Ha pedig Ön nem akart mást, mint „kampánysípot” csinálni belőlük, akkor ez kétségkívül sikerült” – áll a Csoma Botondhoz címzett nyílt levélben.
A kolozsvári Puck Bábszínház magyar tagozata a román vezetésű intézmény szemében csupán olyan, mint egy címke, vagy mint a cápa az akváriumban: fel lehet mutatni, hogy létezik, közben semmi joga nincsen.
Elviekben semmi kifogása nincs az ellen, hogy önállósuljon a magyar tagozat – jelentette ki Emanuiel Simion Petran, a kolozsvári Puck Bábszínház igazgatója.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
1 hozzászólás