Hajdú D. András díjnyertes felvételei a Nagybánya nyomortelepein elő cigányok életét mutatja be
Fotó: Hajdú D. András
Hajdú D. András nyerte el A fal, amit mi kerítésnek hívunk című munkájáért a 38. Magyar Sajtófotó Pályázat MÚOSZ Nagydíját, míg az André Kertész-nagydíjat Kovács Bea kapta Éber kóma című anyagáért.
2020. április 16., 14:462020. április 16., 14:46
2020. április 16., 15:102020. április 16., 15:10
Csütörtökön nyílt volna az idei pályázat legjobb munkáit bemutató kiállítás a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban, ahol az ünnepélyes díjátadót is megtartották volna – emlékeztetett a https://www.sajto-foto.hu/ honlapra a szervezők által csütörtökön feltöltött videóban Szlukovényi Tamás, a pályázat zsűrielnöke. A videóban Ron Haviv, a zsűri tagja bejelentette: idén Hajdú D. Andrásnak ítélték a pályázat nagydíját.
Fotó: Hajdú D. András
Hajdú D. András A kongói dzsungel magyar hőse című pályamunkájával a Természet és tudomány (sorozat) kategória első díját is megkapta. A legjobb emberközpontú pályázati anyagnak járó André Kertész Nagydíjat Kovács Bea (szabadfoglalkozású) érdemelte ki Éber kóma című anyagáért, amely a Mindennapi élet (sorozat) kategória első díjasa is lett. Kovács Bea sorozata azt mutatja be, ahogyan egy 2017-ben a zebrán elgázolt és azóta éber kómában fekvő súlyosan beteg lányt ápolnak és gondoznak szülei az otthonukban. A nyolcadik alkalommal kiírt, a fotográfiát legjobban felhasználó tipográfiért járó Molnár István-díjat az L2 Stúdió két alapítója, Lakosi Krisztián és Lakosi Richárd nyerte a Magyar Formatervezési Díj 2017-2019-es katalógusáért.
Fotó: Hajdú D. András
Mint a pályázat kiírói korábban közölték, a pályázatra ezúttal 267 fotográfus 2488 pályaművet küldött, a beérkezett képek száma összesen 6079 volt. A közmédia fotóriporterei összesen tizenegy díjat és két dicséretet kaptak. A nemzetközi zsűri tagjai Szlukovényi Tamás elnök mellett Daniela Mrazkova, Ron Haviv, Joao Silva és Stiller Ákos voltak. A legjobb kollekcióért odaítélt Munkácsy Márton-díjat Török János (Délmagyarország) kapta; ő lett idén a megyékben dolgozó, legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporter is.
Fotó: Hajdú D. András
A legjobb teljesítményt nyújtó 30 év alatti fotóriporternek járó Szalay Zoltán-díjat idén is Mónus Márton (MTI/MTVA) érdemelte ki, a Magyarországon készült legjobb hírképért Dombóvári Tamást (szabadfoglalkozású) tüntették ki Escher Károly-díjjal, a frissen létrehozott fenntarthatósági díj első nyertese pedig Ladjánszki Máté lett. A szervezők közölték: a 38. Magyar Sajtófotó Kiállítást a Capa Központ nem törölte programjából, csak későbbi időpontra halasztotta. Az év második felében, amint a járványügyi körülmények engedik, bemutatják a tárlatot, amelynek megnyitóján ünnepélyes keretek között adják át minden díjazottnak az elismerést.
A hagyományokhoz híven megjelenik Az év fotói 2019 című album is, amely a pályázat nyertes képei mellett a további magas színvonalú pályamunkákból is válogat.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
Kolozsváron, a magyar opera stúdiójában tartják a vásárhelyi nemzetközi kamarazenei fesztivál beharangozó koncertjét.
Maia Morgenstern hírneves román színművész is oktatni fog a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen (SZFE) iduló zsidó színészképző szakon.
Gy. Szabó Béla művészeti hagyatékából nyílik életmű-kiállítás a nagyváradi Római Katolikus Püspöki Palota második emeleti kiállító termeiben november 8-án, pénteken, 18 órakor – tájékoztatta a Krónikát a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség sajtóirodája.
szóljon hozzá!