A Kárpát-medence eredeti népzenéje, Bartók- és Kodály-feldolgozások is felcsendülnek a Nagyvárad Táncegyüttes új, Katonaének című előadásában
Fotó: Vigh László Miklós/ Nagyvárad Táncegyüttes
Az első világháború idején bemutatott, különféle nemzetiségek katonadalait is felsorakoztató előadást gondol tovább a Nagyvárad Táncegyüttes új produkciója, a Katonaének. Az előadásban, amelyet pénteken mutatnak be, Bartók és Kodály feldolgozásai is elhangzanak.
2020. február 13., 09:502020. február 13., 09:50
A Nagyvárad Táncegyüttes a Mihályi Gábor Harangozó Gyula-díjas koreográfus, rendező által színpadra állított, Katonaének című előadását mutatja be pénteken 19 órától. Amint a társulat ismertetőjében olvasható, a Nagy Háború harmadik évében Bécsben koncertet szerveztek, amelynek keretében a birodalom népeinek régi és újabb katonadalait kívánták bemutatni.
Bartók azonban nemcsak szerkesztőként, hanem szerzőként és előadóként is részese volt a programnak. A koncert sikerén felbuzdulva a bécsiek kezdeményezték annak megismétlését Budapesten abban a reményben, hogy az ugyanúgy Bartók Béla szellemében fog megvalósulni. Erre azonban egyrészt a hazai zenei élet provincializmusa, másrészt a trianoni tragédia miatt már nem kerülhetett sor.
A produkció Bartók és Kodály ilyen témájú művei, feldolgozásai mellett a Kárpát-medence eredeti népzenéjét is felvonultatja, kitekintve – a fenti szellemiség jegyében – a velünk élő nemzetiségek katonatémájú dalaira is.
A Katonaéneket a Nagyvárad Táncegyüttes tánckara és zenekara adja elő, zenei szerkesztő Kelemen László zeneszerző, folklorista. A bemutatóra jegyek a Szigligeti Színház Moscovei (Szilágyi Dezső) utca 7. szám alatti jegypénztárában és online a www.biletmaster.ro oldalon kaphatók, az előadásra érvényesíthetők a Nagyvárad- táncbérletek.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
Kolozsváron, a magyar opera stúdiójában tartják a vásárhelyi nemzetközi kamarazenei fesztivál beharangozó koncertjét.
Maia Morgenstern hírneves román színművész is oktatni fog a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen (SZFE) iduló zsidó színészképző szakon.
szóljon hozzá!