Fotó: Castellum Alapítvány/Facebook
Kossuth Lajos elfogyott regimentjéről, az 1848-as forradalom utóéletéről nyílik kiállítás Marosvásárhelyen a Bernády Házban csütörtökön, az eseményt a Castellum Alapítvány és a Maros Megyei Múzeum szervezi.
2023. június 19., 15:312023. június 19., 15:31
2023. június 19., 17:292023. június 19., 17:29
Amint az esemény leírásában szerepel, az erdélyi magyar történelmi családok szervezeteként ismert Castellum Alapítvány és a Maros Megyei Múzeum a budapesti Hadtörténeti Intézet és Múzeum tárlatát látja vendégül, amelynek címe: Kossuth Lajos elfogyott regimentje – 48-as veterángondozás és a honvédmenház története. A vándortárlat megnyitóján a témához kapcsolódó előadást is meghallgathatnak az érdeklődők. Csütörtökön 16.30-tól tart előadást Ress-Wimmer Zoltán kurátor, az értekezés címe: Tisza László százados, az Országos Honvédegylet elnöke. A megnyitó beszédeket Ötvös Koppány Bulcsú régész, a Maros Megyei Múzeum igazgatója, valamint Szekeres-Ugron Villő művészettörténész, a Castellum Alapítvány Ifjúsági Bizottságának elnöke mondja. Amint a kiállítás ismertetőjében olvasható,
A testi és lelki gondozásra szorulók – vakok, csonkoltak, betegek – részére 1869-től kezdve az Országos Honvédgyűlés határozata értelmében gyűjtő-akciók és adakozás, adományok révén igyekeztek megteremteni egy mintegy 80 rokkant honvéd-katonát gondozó intézmény anyagi alapjait. Ez lett az úgynevezett Honvédmenház, amelynek alapkövét 1871-ben tették le, majd 1872-re építettek fel a Soroksári úton, hiszen rászoruló, jelentkező bőségesen akadt. Az épület ünnepélyes átadására 151 éve, 1872. szeptember 29-én került sor. A világháború során az öreg honvédek mellett feltűntek a Nagy Háború sebesültjei is, 1924-től pedig hivatalosan is Rokkantházként üzemelt az épület, amely az 1944. április 3-i bombázás során súlyosan megrongálódott, majd a háborút követően lebontásra került.
Megismerkedhet a látogató az épület történetével, az agg honvédek mindennapjaival, a Menház parancsnokaival és lakóival, veteránjainak szerepével a Hadimúzeum történetében. Bemutatásra kerül a Nagy Háború és a ’48-as honvédek kapcsolata, a ’48-as honvédek protokolláris megjelenései, a tévesen utolsó ’48-as honvédnek tartott Lebó István személye. A kiállítás kurátorai: dr. Szoleczky Emese (Hadtörténeti Intézet és Múzeum), Ress-Wimmer Zoltán (Hadtörténeti Intézet és Múzeum), Gönczi Ambrus (Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény). A tárlat 2023. július 13-áig tekinthető meg a Bernády Házban.
Régészeti kiállítás nyílik Korok, elitek, fegyverek címmel május 11-én a Maros Megyei Múzeumban.
Hol van Bernády pohara? címmel a Maros Megyei Múzeum olyan nagyszabású Bernády György kiállítást szeretne létrehozni a jövő esztendőre a marosvásárhelyi Kultúrpalotában, amellyel méltó emléket állítana a városépítő polgármester korszakos tevékenységének.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!