Fotó: A szerző felvétele
2008. december 18., 09:542008. december 18., 09:54
A kiállítás anyagát folyamatosan cserélik majd, hogy a kollekció többi darabját is láthassák az érdeklődők.A gyűjtemény egy részét a David házaspár még a kommunizmus idején vásárolta fel, majd a rendszerváltás után egy Németországba elszármazott hölgy romániai, erdélyi munkákból galériát akart nyitni, és ennek megalapozásaképpen több festményt vett meg tőlük.
A több ezer márkára rúgó bevételből a David házaspár 1993-ban Armonie-Harmónia néven létrehozta az első hazai magán-alkotótábort, amellyel a nemzetiségi megbékélést szerették volna elősegíteni. Azóta tizenháromszor hívták össze az elismert román és magyar képzőművészeket, akik a táborban készült alkotásaikkal gyarapították a gyűjteményt. Az értékes kollekció sorsa bizonytalan, mivel az idős házaspárnak nincs örököse, és mint mondják, legszívesebben Marosvásárhelynek adományoznák a festményeket. „Mindig azt szerettük volna, ha a gyűjtemény együtt marad, de a városvezetők azt mondták, ekkora anyagot nincs hová elhelyezniük. Részletekben adtunk kisebb képgyűjteményeket a besztercei és a Maros Megyei Múzeumnak” – mondta David Erzsébet. „Az alkotótáborok szervezési jogát tavalytól átadtuk a Marosvásárhelyen magánklinikát működtető Lucian Neagoş orvosnak, de a festmények nagy része még mindig a mi tulajdonunkban van. Egyelőre nem tudjuk, mi lesz a sorsuk. Idősek vagyunk, de amíg élünk, gondját viseljük a gyűjteménynek” – magyarázta David Gheorghe.
A David-adomány mellett az évek során további jelentős gyűjtemények kerültek a Maros Megyei Múzeum tulajdonába. A Kultúrpalotából a régészeti anyag hamarosan átköltözik a középkori vár épületeibe, így állandó tárlatként a Nagy Imre Képtár, valamint a Ion Vlasiu- gyűjtemény kap helyet a palota második emeletén – tájékoztatta lapunkat Soós Zoltán régész, a múzeum igazgatója. A főleg magyar vonatkozású Bernády-gyűjtemény mellett, amely immár állandóan látogatható a Kultúrpalotában, jövőre egy román festészeti tárlatot is berendeznek, ahol Corneliu Baba, Teodor Aman és más jeles hazai művészek alkotásait is láthatja a közönség – jelentette be Ion Şulea, a múzeum művészeti részlegének vezetője.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.