Fotó: A szerző felvétele
2008. december 18., 09:542008. december 18., 09:54
A kiállítás anyagát folyamatosan cserélik majd, hogy a kollekció többi darabját is láthassák az érdeklődők.A gyűjtemény egy részét a David házaspár még a kommunizmus idején vásárolta fel, majd a rendszerváltás után egy Németországba elszármazott hölgy romániai, erdélyi munkákból galériát akart nyitni, és ennek megalapozásaképpen több festményt vett meg tőlük.
A több ezer márkára rúgó bevételből a David házaspár 1993-ban Armonie-Harmónia néven létrehozta az első hazai magán-alkotótábort, amellyel a nemzetiségi megbékélést szerették volna elősegíteni. Azóta tizenháromszor hívták össze az elismert román és magyar képzőművészeket, akik a táborban készült alkotásaikkal gyarapították a gyűjteményt. Az értékes kollekció sorsa bizonytalan, mivel az idős házaspárnak nincs örököse, és mint mondják, legszívesebben Marosvásárhelynek adományoznák a festményeket. „Mindig azt szerettük volna, ha a gyűjtemény együtt marad, de a városvezetők azt mondták, ekkora anyagot nincs hová elhelyezniük. Részletekben adtunk kisebb képgyűjteményeket a besztercei és a Maros Megyei Múzeumnak” – mondta David Erzsébet. „Az alkotótáborok szervezési jogát tavalytól átadtuk a Marosvásárhelyen magánklinikát működtető Lucian Neagoş orvosnak, de a festmények nagy része még mindig a mi tulajdonunkban van. Egyelőre nem tudjuk, mi lesz a sorsuk. Idősek vagyunk, de amíg élünk, gondját viseljük a gyűjteménynek” – magyarázta David Gheorghe.
A David-adomány mellett az évek során további jelentős gyűjtemények kerültek a Maros Megyei Múzeum tulajdonába. A Kultúrpalotából a régészeti anyag hamarosan átköltözik a középkori vár épületeibe, így állandó tárlatként a Nagy Imre Képtár, valamint a Ion Vlasiu- gyűjtemény kap helyet a palota második emeletén – tájékoztatta lapunkat Soós Zoltán régész, a múzeum igazgatója. A főleg magyar vonatkozású Bernády-gyűjtemény mellett, amely immár állandóan látogatható a Kultúrpalotában, jövőre egy román festészeti tárlatot is berendeznek, ahol Corneliu Baba, Teodor Aman és más jeles hazai művészek alkotásait is láthatja a közönség – jelentette be Ion Şulea, a múzeum művészeti részlegének vezetője.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.