2008. december 19., 14:262008. december 19., 14:26
A Bonctan Titus Róma bukása címû darab Shakespeare egyik legvéresebb tragédiájához, a Titus Andronicushoz fûzött Heiner Müller-i kommentár. A Brecht után a legjelentõsebb német drámaíróként emlegetett kortárs szerzõ teljesen beépíti mûvébe Shakespeare szövegét, és közben a narrátor figuráján keresztül végig kommentálja azt.
A rendezõ azért választotta Müller darabját, mert úgy véli, hogy „miközben Shakespeare Titusa fantasztikus és hollywoodi, a Mülleré intim, családias, a színészekre, a színházra koncentrál (...) és ütközteti a nézõt a shakespeare-i vízióval. Egy római arénában vagyunk, a díszlet minimális, a teret csak a fények és a szereplõk mozgása tölti be – a többi a Titus, a gyilkosságok borzalmas elszabadulása, apák, akik megölik a fiaikat, fiúk, akiket megesznek az anyák… Ha Shakespeare-nél a Titus egy családi történet, Müllernél ez egyetemessé változik”. Darie szerint a dráma tanulsága, hogy másokat megölni nem más, mint a tökéletes történelem, amely mindenkit magába foglal, vétkeseket és áldozatokat egyaránt.
Alexandru Darie 1983-ban diplomázott a bukaresti Színház- és Filmmûvészeti Akadémián. 1992 óta a Bulandra Színház rendezõjeként, 2002 óta mûvészeti igazgatójaként tevékenykedik, két éve õ az Európai Színházi Unió elnöke. Alkotásaiban új kifejezési formákkal kísérletezik a színház, az opera és film területén.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.