Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatala a Láncos Templomra vetített fényfestéssel tisztelgett a magyar kultúra előtt.
Fotó: Harag György Társulat
A magyar kultúra napját ünnepelték szerda este Szatmárnémetiben. A Harag György Társulat nevében Bessenyei Gedő István igazgató helyezte el a tisztelet és emlékezés koszorúját a Himnusz költője, Kölcsey Ferenc található szobránál. A rendezvényen közintézmények, kulturális intézmények vezetői, politikusok, különböző oktatási intézmények és egyesületek képviselői koszorúztak, Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatala pedig a Láncos Templomra vetített fényfestéssel tisztelgett a magyar kultúra előtt.
2021. január 21., 12:452021. január 21., 12:45
A magyar kultúra napját ünnepelték szerda este Szatmárnémetiben. A Harag György Társulat nevében Bessenyei Gedő István igazgató helyezte el a tisztelet és emlékezés koszorúját a Himnusz költője, Kölcsey Ferenc található szobránál.
Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatala pedig a Láncos Templomra vetített fényfestéssel tisztelgett a magyar kultúra előtt.
A magyar kultúra napját január 22-én ünnepeljük, annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le egy nagyobb kéziratcsomag részeként és jelölte meg dátummal a Himnusz kéziratát, a közeli Szatmárcsekén.
A premier dátuma nem véletlen: egy magyar klasszikus vígjáték bemutatójával ünnepli a társulat a magyar kultúra napját.
„A darab nem a két világháború közti drámairodalmunk egyik legismertebb, legjátszottabb színpadi művévé vált, hiszen egy, a mostanihoz hasonlóan zavaros, nemcsak járványok, az akkoriban éledező legsötétebb ideológiák, az eddigi legsúlyosabb gazdasági válság által is sújtott időszakban játszódik. Ebben a kontextusban még érzékletesebben mutatja fel az emberség és szeretet történetét” – fogalmazott Bessenyei Gedő István társulatigazgató.
Hozzátette, várnak sok szeretettel mindenkit a kultúra élő szigetére, a kapuit mindenki előtt újra szélesre táró Illatszertárba a magyar kultúra napján.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
szóljon hozzá!