A klímaváltozás hatására az utóbbi években rendszerint már tél végén, tavasz elején megjelentek a kullancsok
Fotó: Pixabay
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, melyek a hatékony eltávolítási módok, és mikor kell orvoshoz fordulni.
2025. május 10., 19:022025. május 10., 19:02
2025. május 10., 19:192025. május 10., 19:19
Nemcsak a természetben tett kirándulások alkalmával, hanem a városi parkokban, játszótereken, de a kertben is találkozhatunk kullanccsal. Az időjárás felmelegedése kedvez a kullancsok elszaporodásának, az egészségügyi hatóságok rendszerint felhívják a figyelmet a kullancsveszélyre több megyében. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónika megkeresésére elmondta, mi a teendő, ha kullancsot találunk valamelyik testrészünkön, de arról is beszélt, hogyan távolíthatjuk el biztonságosan a bőrbe fúródott élősködőt, valamint milyen tünetek esetén kell orvoshoz fordulni.
Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyász azt tanácsolja, a kora tavasztól késő őszig tartó kullancsszezonban érdemes odafigyelni az élősködők elleni védekezésre
Fotó: Chirodermatologie.ro
A kullancsok változatos klimatikus feltételek között, világszerte előforduló vérszívó ízeltlábúak. A kullancsok aktivitása főként tavasszal és ősszel a legintenzívebb, de a klímaváltozás hatására ez az időszak meghosszabbodott, az utóbbi években rendszerint már tél végén, tavasz elején megjelentek. Romániában körülbelül 25-27 kullancsfaj fordul elő, ezek közül néhány veszélyt jelent emberre-állatra, ugyanis különféle kórokozók, azaz vírusok, baktériumok, paraziták vektoraiként számos betegség hordozói. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) adatai szerint a leggyakoribb kullancsfajok Romániában a közönséges kullancs (Ixodes ricinus), birkakullancs (Dermacentor marginatus) és a kutyakullancs (Dermacentor reticulatus), ezek erdőkben, bokros-fás vagy füves, nyílt területeken fordulnak elő.
Ha a kullancscsípés helyén bőrgyulladást észlelünk, keressük fel a háziorvost
Fotó: Barabás Ákos
Kiss Melinda bőrgyógyász elmondta, a kullancsok által terjesztett betegségek közül a legelterjedtebb a köztudatban Lyme-kórként ismert Lyme-borreliózis, mely hosszú távon bőr-, ízületi, neurológiai és kardiológiai elváltozásokkal jár, valamint a kullancs-encephalitist, azaz agyhártyagyulladást is kullancs-csípés okozza. „Ha kullancsot észlelünk valamelyik testrészünkön, mielőbb ajánlott eltávolítani, mert minél tovább marad az élősködő a bőrben, annál nagyobb a fertőzésveszély” – hívta fel a figyelmet a marosvásárhelyi bőrgyógyász. Megjegyezte, az eltávolítást ajánlott csipesszel végezni, és vigyázni kell, hogy ne nyomjuk össze a kullancs testét, mert az olyan reakciót válthat ki az élősködőben, mely eredményeként kiüríti a gyomortartalmát, ami növeli a fertőzés kockázatát.
Egyenletesen húzzuk ki az élősködőt, ne kenegessük, csavargassuk, szorítsuk vagy szúrjuk ki a kullancs testét
Fotó: Kristó Róbert
Rámutatott, a gyógyszertárakban kapható kullancseltávolító eszköz is, amivel biztonságosan megszabadulhatunk az élősködőtől. „Csipesszel fogjuk meg a kullancs fejét minél közelebb a bőrfelszínhez. Ha nincs kéznél csipesz, tiszta kézzel is kihúzhatjuk, ez esetben védekezésképp használjunk papírszalvétát. Fontos, hogy egyenletesen húzzuk ki az élősködőt, ne kenegessük, csavargassuk, szorítsuk vagy szúrjuk ki a kullancs testét. Eltávolítás után fertőtlenítsük le alaposan az érintett bőrfelületet, és mossunk kezet szappannal” – tanácsolta Kiss Melinda. Hozzátette, ne aggódjunk, ha a feje beszakad, pár nap múlva magától kiesik, azonban figyeljük a kullancscsípés helyét a következő egy hónapban, és ha bőrgyulladást észlelünk, keressük fel a háziorvost „Nem minden kullancs fertőzött, tehát nem minden esetben kell betegségtől tartani egy csípést követően, a 36 órán belül eltávolított kullancs esetén a Lyme-kórral való fertőződés esélye kicsi” – fogalmazott szakorvos.
Arra a kérdésünkre, hogy milyen esetben szükséges orvoshoz fordulni, a marosvásárhelyi bőrgyógyász elmondta,
A kullancscsípés okozta fertőzés a kutyák esetében halálos is lehet, ajánlott a paraziták elleni nyakörv használata
Fotó: Pixabay
Kiss Melinda bőrgyógyász felhívta a figyelmet arra is, hogy a fertőzések elkerülése végett fontos a rendszeres védekezés és kirándulások, zöld övezetben töltött idő után az alapos ellenőrzés. Rámutatott, az eddig ismert leghatékonyabb rovarcsípés elleni szer a 10-35%-os koncentrációjú DEET (N,N- diethyl-3-methylbenzamide), amely hatásos szúnyogok, bolhák, kullancsok és poloskák ellen. A mikrokapszulás formák csökkentik a bőrön keresztül való felszívódást, és az irritáció esélyét, valamint hosszabb ideig hatékonyabbak. Hozzátette, ennek a szernek a használata azonban nem javasolt nagy bőrfelületen kétéves kor alatt, elegendő csak ruhára fújni, úgy is véd a kullancsoktól. Mint fogalmazott, ugyancsak az élősködők ellen nyújt védelmet a kevésbé erős szagú és irritációt sem okozó 15-20%-os pikaridin (KBR 3023), azonban ennek a szernek rövidebb a hatékonysági ideje. „A különböző illóolaj-alapú szerek hatékonysága alacsony, és nagyon rövid ideig félórától egy óráig hatásosak, és fényérzékenyítő hatásúak lehetnek a napnak kitett területeken. Ezeket önmagukban nem javasolt használni, inkább társítsuk a gyógyszertárakban kapható szerekkel vagy ultrahangot kibocsátó eszközökkel” – magyarázta a bőrgyógyász. Hozzátette, a kirándulások és a természetben tett séták alkalmával a kullancscsípés megelőzésére ajánlott továbbá
A szakember megjegyezte, a kullancs okozta agyhártyagyulladás ellen Romániában kapható oltás gyerekek és felnőttek számára egyaránt, azonban a szer nem véd a Lyme-kór ellen, így oltás után is érdemes figyelni a kullancscsípéseket.
A Kárpát-medencében leggyakoribb a közönséges kullancs (Ixodes ricinus), amely a vérszívás során Lyme-kórt, vírusos agyhártyagyulladást és más fertőzéseket is okozhat
Fotó: Pixabay
A kullancscsípések nemcsak emberekre, hanem a házi kedvencekre is nagy veszélyt jelentenek. Az egyik, Romániában is leggyakrabban elterjedt betegség, amit a kullancsok terjesztenek, a halálos kimenetelű babéziózis vagy népnyelven kutyamalária. A Wikipédia szerint a betegséget magas láz, étvágytalanság, sötét színű vizelet, súlyosabb esetben veseelégtelenség jelzi, a tünetek átlagosan 3-7 napos lappangási idő után jelentkeznek. Fertőzésgyanú esetén azonnal állatorvosi kezelés szükséges. Házi kedvencek esetében is fontos a megelőzés, a fertőzést elkerülendő ajánlott az állatgyógyszertárakban és -kereskedésekben kapható kullancs elleni készítmények, nyakörvek használata.
Az időjárás tavasziasra fordulásával nemcsak az emberek merészkednek ki a természetbe, hanem a mérges kígyók is előbújnak. A hegyimentők, nemzeti parkok a közösségi oldalakon hívják fel a túrázók figyelmét az elővigyázatosságra.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Izgatottan készülnek a szervezők az év egyik legkülönlegesebb szabadtéri eseményére: május 24-én immár hatodik alkalommal rendezik meg a Run to the Hills futófesztivált Krasznán.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
szóljon hozzá!