Nem elsősorban az életrajz, sokkal inkább az alkotói attitűdöt meghatározó döntések, helyzetek, kontextus mentén ismerhetik meg a mozgó múzeum látogatói Petőfi Sándort
Fotó: Petőfi Irodalmi Múzeum/Facebook
A Partiumba érkezik a hétvégén a Petőfi 200 – mozgó múzeumbusz, amely a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumnak (PIM) a Petőfi Sándor-emlékév alkalmával indított projektje keretében járja Magyarországot és Erdélyt is.
2023. május 25., 14:502023. május 25., 14:50
Magyarországi állomásai után pénteken a Bihar megyei Margittára érkezik a tematikus múzeumbusz, szombaton Székelyhídon lehet megtekinteni, vasárnap és hétfőn Nagykárolyban, kedden pedig Szatmárnémetiben állomásozik. Amint a PIM honlapján olvasható,
A kiállítás látogatása ingyenes.
Arany János születésének bicentenáriumán, 2017-ben a PIM szintén tematikus múzeumbuszt indított útnak, amely eljutott természetesen Erdélybe is. A múzeum felhívja honlapján a figyelmet, hogy az Arany-busz működtetésének pozitív tapasztalatait beépítve, a rendelkezésre álló idő és erőforrások gazdaságos kihasználása érdekében a jelentkező településekkel való időpont egyeztetés a busz mozgásának figyelembevételével történik. A korábbi múzeumbusz-projektek tapasztalatai alapján hatékony segítők lehetnek a közművelődési intézmények, könyvtárak, múzeumok, de az iskolák is. A magyarországi területek mellett a Petőfi-busz kiemelt célja, hogy eljusson a határon túli magyar közösségekhez is, így cél régiónak tekintjük Felvidéket, Kárpátalját, Partiumot, Erdélyt Vajdaságot és a Drávaszöget is.
A járműben berendezett kiállítás a haladás, sebesség, út, utazás fogalmát is értelmezi. Petőfi Sándor alakjának és saját maga által is megfogalmazott alkotói énjének az állandó úton levés – a “hazai” táj és társadalom ilyen módon történő megismerése, megalkotása – szervesen kapcsolódik az életműhöz és az önéletrajzhoz is.
A buszba belépve képeken és szövegeken keresztül a már beérkezett költővel találkozik a látogató. Petőfi az utazáson keresztül idézi fel múltjának egyes állomásait és fejtegeti jövőjének titkát, terveit, kísérőnk lesz a kiállítás bejárása során.
A tárgyak az alkotó életét meghatározó „keresztutakat”, kapcsolatokat idézik meg elindulva a nyilvánosság előtt megmutatkozó költő első nyilvános arcképétől az 1847-ben kiadott Petőfi összes költeményét tartalmazó kötetéig. A tárgyfal anyagiságában idézi meg a kiemelt tárgyakat és a falban elrejtett hanganyag, képek és szövegek segítségével készteti “kutatásra, feltárásra a befogadót.
Különleges kiállítással gazdagotott Csíkszereda szombaton, az itt tartott könyvvásár részeként. A Huszonhat év – Petőfi Sándor kiállítás Budapest után egyből ide érkezett.
A Petőfi a világ körül című vándorkiállítást május 5-én, pénteken, 18 órától nyitják meg a a sepsiszentgyörgyi evangélikus-lutheránus templomban.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
szóljon hozzá!