Fogalmam sincs, mit jelent (nekem) a költészet napja. Kicsit ijesztő fogalom, mintha a költészetnek már csak napjai lennének hátra.
2017. április 11., 10:362017. április 11., 10:36
2018. április 11., 14:512018. április 11., 14:51
Fekszik egy aranyozott (János, persze) stukkókkal gazdagon díszített barokk kórterem baldachinos betegágyában a nagybeteg Költészet, s csak vonul, csak vonul előtte (pszicho)patetikusan a búcsúzkodó nemzet. Mintha bűntudatunk lenne, hogy ugyan egész évben nincs rá idő, de akkor most, a József Attila születésnapján majd bepótoljuk a lemaradást, ha ugyan be lehet pótolni bármit is.
Közben persze nem lehetünk benne egészen biztosak, hogy ha József Attila élne, nem forogna-e szegény a sírjában. És akkor még ott van az a nyomasztó kérdés is, hogy mit jelent (nekem) a költészet. Esterházy mondta, hogy író az, akinek gondot okoz az írás. Eszerint a költőnek a költés okozza a gondot, de ne beszéljünk anyagiakról legalább ezen a napon. Lehetne jönni a misztikával, hogy volt egykor valami közös tudás, amit (közösen) elfelejtettünk, a költészet meg az a szikra volna, ami bevilágítja egy pillanatra ennek az elveszett tudásnak egy elhanyagolhatóan kicsi, mégis sokat sejtető részét, de attól kell tartanunk, hogy a Paradicsomból való kiűzetés sajna irreverzibilis folyamat.
Persze ma már ott búslakodik József Attila (szobra) az előtt a szegedi egyetem előtt, ahonnan annak idején a „Nincsen apám” verse miatt kirúgták. Kívül van ma is – irreverzibilis folyamat. De mondjuk ehhez képest hol van a tavalyi Horger Antal úr?
Varga László Edgár, költő
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
szóljon hozzá!