Kedd óta már nem csak a váltóknál, hanem a hivatalos árfolyamon is 5 lejnél többet ér egy euró
Fotó: Rostás Szabolcs
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az egységes európai fizetőeszközzel szemben, 13 órakor a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,0991/lej eurós referencia-árfolyamot jelentett be. Vagyis az árfolyam 1,22 százalékkal nőtt, újabb rekordot döntve a keddi történelmi csúcsdöntés után.
2025. május 07., 13:162025. május 07., 13:16
2025. május 07., 16:362025. május 07., 16:36
Az amúgy már a reggeli órákban látszott, hogy elnökválasztás első fordulójának eredménye, de különösen Marcel Ciolacu miniszterelnök lemondása és a kialakult bizonytalanság után immár harmadik napja
Az amerikai dollárhoz képest is gyengült a lej, ennek árfolyama 3,81 banival (0,86 százalékkal) 4,4898 lejre nőtt az előző napi 4,4517 lejes értékhez képest. A svájci frank árfolyama 5,34 banival (0,99 százalékkal) 5,4466 lejre nőtt az előző napi 5,3932 lejes értékhez viszonyítva. Az arany grammonkénti ára a keddi 483,5504 lejől 487,1276 lejre emelkedett szerdán.
A lej lejtmenetének folytatása tehát nagyjából borítékolható volt, miután szerda reggel, a piaci nyitáskor a bankközi piacon az 5,08–5,09 lej/eurós szintet is elérte az árfolyam a bankközi piacon.
(…) A külföldi spekulánsoknak elég durva tapasztalataik vannak a Román Nemzeti Bankkal, különösen a 2008-as epizód után, ezért nem erőltetik a piacot erős spekulatív támadással” – nyilatkozta a délelőtti órákban a Zf.ro gazdasági és pénzügyi portálnak egy dealer. A portál gyorsjelentése szerint amúgy a befektetők most arra fogadnak, hogy az árfolyam emelkedésének mértéke magasabb lesz, mint a lej után fizetett kamat.
A lakosság is a nagy összegű, több mint 100 000 eurónak megfelelő lejes betéteiket lejről az euróra „mentik át”.
Kolozsváron 5,25 és 5,35 között mozog a lej/euró árfolyam a valutaváltóknál
Fotó: Rostás Szabolcs
A kedden jegyzett évi 6,08 százalékról 6,47 százalékra nőtt szerdán a lej alapú fogyasztási hitelek, illetve a korábbi években az Első otthon program keretében felvett jelzáloghitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) - közölte a Román Nemzeti Bank (BNR). (A tavalyi év elején 6,21 százalékos volt a három hónapos ROBOR.) A jelzáloghitelesek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi hitelkamatláb 6,16 százalékról 6,53 százalékra, a 12 hónapos ROBOR 6,23 százalékról 6,58 százalékra nőtt.
Mint ismeretes, hirtelen ugrással a hétfőn – amikor még stabilan tartotta magát – jegyzett évi 5,90 százalékról 6,08 százalékra nőtt kedden három hónapos bankközi hitelkamatláb, amely hétfőn még tartotta magát a pénteken jegyzett szinten. A jelzáloghitelesek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi hitelkamatláb 6 százalékról 6,16 százalékra, a 12 hónapos ROBOR 6,09 százalékról 6,23 százalékra nőtt.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
szóljon hozzá!